Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Starty rakiet (do 10.2008)
#1
Czas na małą rozpiskę, która sukcesywnie aktualizowana przez każdego z Nas sprawi, że już nikt nie przeoczy żadnego startu a każda z misji będzie mogła być przez Nas komentowana. A więc na początek miesiąc MAJ Wink
Narazie zamieściłem tylko te misje, które mają określony dzień startu.

MAJ 2008

14 maj - Soyuz-U / Progress M-64 (ISS 29P)

rakieta: Soyuz-U
miejsce startu: Baikonur, Kazachstan
godzina startu: 22:22 CEST
ładunek: Progress M-64 (ISS 29P)
misja: Dostarczenie zaopatrzenia do ISS bezzałogowym statkiem transportowym Progress M-64


23 maj - Ariane 5 / Skynet 5C oraz Turksat 3A

rakieta: Ariane 5 ECA
miejsce startu: ELA-3, Kourou, Gujana Francuska
ładunek: Skynet 5C oraz Turksat 3A
misja: Wyniesienie na orbitę geostacjonarną satelity militarnego Skynet 5C stanowiącego część wojskowego systemu łączności satelitarnej. Masa satelity stanowi 4700kg, a jego żywotność planowana jest na 15 lat.
Podstawą misji jest także wyniesienie satelity telekomunikacyjnego Turksat 3A o masie 3010kg, którego żywotność jest także obliczona na 15 lat.

misja komentowana na Astro4u


27 maj* - Zenit 3SL (Sea Launch) / Galaxy 18

rakieta: Zenit 3SL
miejsce startu: Ocean Spokojny (154°E; 0°N) - platforma startowa Odyssey
ładunek: Galaxy 18
misja: Wyniesienie na orbitę geostacjonarną satelity telekomunikacyjnego Galaxy 18 o masie 4642kg. Zbudowany przez Space Systems/Loral (SS/L) dla Intelsat zastąpi na orbicie wysłużonego  Galaxy 10R, udostępniając nowe rozwiązania sieci telewizji kablowych i usług telekomunikacyjnych na terenie Północnej Ameryki.
Żywotność Galaxy 18 jest zaplanowana na conajmniej 15 lat.


31 maj - Discovery F-35 (STS-124) / JEM-PM (Kibo)

pojazd: wahadłowiec Discovery
miejsce startu: LC 39A, Przylądek Canaveral, Floryda, USA
godzina startu: 23:02 CEST
ładunek: JEM-PM (Kibo)
misja: Dostarczenie i zainstalowanie na ISS japońskiego modułu laboratoryjnego EM-PM (Kibo) wraz z manipulatorem Remote Manipulator System (JEMRMS)

misja komentowana na Astro4u


* termin może ulec zmianie
#2
Dzięki Chorblendo!
(Ten post będzie spisem treści - przyda się z całą pewnością!)
#3
Warto tu wspomnieć o starcie z 25 kwietnia 2008 roku. Wtedy to chińska rakieta Długi Marsz 3C wyniosła na  orbitę ważącego 8400 kg satelitę Tianlian 1.

Satelita ten będzie służyć jako przekaźnik dla chińskich misji załogowych. Dla Shenzhou 7 przewiduje się, że Tianlian 1 pozwoli na komunikację na długości około połowy orbity - co jest ponad cztery razy lepszym wynikiem niż uzyskanym poprzednio za pomocą stacji naziemnych i statków.

http://www.spaceflightnow.com/news/n0804/25tianlian1/

Czy start GLAST'a nie jest planowany przypadkiem na 16 maja? Jeśli tak, to warto umieścić w planie! Smile
#4
(30.04.08, 10:51)kanarkusmaximus link napisał(a):Warto tu wspomnieж o starcie z 25 kwietnia 2008 roku. Wtedy to chiсska rakieta Dіugi Marsz 3C wyniosіa na orbitк waї±cego 8400 kg satelitк Tianlian 1.

Satelita ten bкdzie sіuїyж jako przekaјnik dla chiсskich misji zaіogowych. Dla Shenzhou 7 przewiduje siк, їe Tianlian 1 pozwoli na komunikacjк na dіugo¶ci okoіo poіowy orbity - co jest ponad cztery razy lepszym wynikiem niї uzyskanym poprzednio za pomoc± stacji naziemnych i statkуw.

http://www.spaceflightnow.com/news/n0804/25tianlian1/

Czy start GLAST'a nie jest planowany przypadkiem na 16 maja? Je¶li tak, to warto umie¶ciж w planie! Smile

Jak w starym dowcipie - wszystko się zgadza, oprócz trzech rzeczy Smile

CZ-3C może wynieść na orbitę - ale transferową, GTO - 8400 - ale [red]funtów[/red], nie kilogramów. Sam satelita ma masę ok. 3,75 tony, a dzięki niemu łączność z SZ wydłuży się z 12 do ok. 60% czasu.

Co do GLASTa - start obecnie jest planowany na nie wcześniej niż 31 maja, ale pamiętać trzeba, że tego dnia ma również startować Discovery. Niestety na Canaveral jest tylko jeden radar śledzenia i przestrojenie go zajmuje minimum 48 godzin. Ponieważ Discovery ma oczywiście wyższy priorytet, do startu Delty z GLASTem może dojść nie wcześniej, niż pod koniec pierwszego tygodnia czerwca.

Przypominam też, że od blisko 10 lat staram się na bieżąco aktualizować daty wszystkich planowanych startów, a efekt tego można odnaleźć pod adresem: http://astro.zeto.czest.pl/plan.htm
Waldemar Zwierzchlejski http://lk.astronautilus.pl
#5
5 MAJ 2008r. - start VSB-30 / MESER 11

5 maja 2008r. z Estrage Space Center, zlokalizowanego w północnej Szwecji, wystartuje dwustopniowa rakieta VSB-30 z misją MESER 11.

MESER 11 jest kolejną misją badawczą programu MESER organizowanego przez Swedish Space Corporation (SSC), którego celem jest przeprowadzenie badań na próbkach eksperymentów podczas krótkotrwałych lotów w warunkach mikrograwitacji.
Obecna misja realizowana jest na zlecenie ESA

Tym razem rakieta zabierze ze sobą cztery eksperymenty o łącznej masie 382 kg:
CDIC-2
BIOMICS 
SOURCE 
XRMON 

VSB-30 wzniesie się maksymalnie na wysokość 270 km, po czym moduł ładowni wraz z próbkami opadnie na spadochronie a następnie zostanie przetransportowany do bazy helikopterem. Całkowity czas trwania lotu wyniesie 16 min.

Poniżej schemat rozmieszczenia eksperymentów w przedziale ładunkowym rakiety:
[Obrazek: 2566d44ec57d7354.jpg]

Więcej na temat misji i jej parametrów można znaleźć na http://www.spaceportsweden.com/?id=10127
#6
6 maja 2008 z Wallops Flight Facility ( http://en.wikipedia.org/wiki/Wallops_Flight_Facility ) w USA powinny wystartować dwie suborbitalne rakiety Mesquito. Jest to nowa rakieta dla NASA ( Tongue hehe - nie Ares I ! Wink ), przeznaczona do badań na wysokościach 82 - 95 km (inna źródła, zbliżone do NASA, które nie chcą za bardzo się w wyszukiwarce otworzyć* wspominają o 90 - 100 km - różnica niewielka). Składa się z dwóch stopni - pierwszego z silnikiem rakietowym - oraz drugiego bez silnika, który zawiera sprzęt badawczy.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mesquito

Nie jest to zatem rakieta kosmiczna w pełnym tego słowa znaczeniu - ale warto o niej wspomnieć - bo w końcu to NASA, nowa rakieta i badania! Smile

*ale z tych źródeł to jakimś cudem działa:
http://64.233.183.104/search?q=cache:rZg...cd=1&gl=uk
#7
Rakieta Mosquito (komar?) swym wyglądem i osiągami przypomina naszego Meteora-2, zbudowanego niemal 40 lat temu w Instytucie Lotnictwa pod kierunkiem  Jerzego Haraźnego. Ech, łza się w oku kręci i chciało by się pogdybać. Może warto by przypomnieć te czasy i te rakiety?
#8
(04.05.08, 08:58)juram link napisał(a):Rakieta Mosquito (komar?) swym wyglądem i osiągami przypomina naszego Meteora-2, zbudowanego niemal 40 lat temu w Instytucie Lotnictwa pod kierunkiem  Jerzego Haraźnego. Ech, łza się w oku kręci i chciało by się pogdybać. Może warto by przypomnieć te czasy i te rakiety?

Doskonały pomysł. W końcu to część naszej rakietowej historii. Warto by było przypomnieć to i owo o tych rakietach! Zatem... kto pisze?
#9
Chyba najlepiej zrobią to chłopaki z Wa-wy. ;D
Być może, dorzucę parę artefaktów do materiału w trakcie.
#10
(04.05.08, 11:38)juram link napisał(a):Chyba najlepiej zrobią to chłopaki z Wa-wy. ;D
Być może, dorzucę parę artefaktów do materiału w trakcie.

W takim razie czekam z niecierpliwością!


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości