Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pokazy nieba w PTMA Warszawa
Wczorajszy wieczór w PTMA minął pod znakiem ISS oraz misji promu Discovery STS-124.

Wspólnie oglądaliśmy na "NASZEJ TV" na żywo dokowanie promu do stacji kosmicznej.
[Obrazek: ptma-pokaz-020608%20(1).JPG]

[Obrazek: ptma-pokaz-020608%20(2).JPG]

Jako że emocji nigdy nie za wiele to po zadokowaniu, ok. godziny 20:50 udaliśmy sie na dach gdzie obserwowaliśmy przelot "przytulonej parki".

[Obrazek: ptma-pokaz-020608.JPG]

[Obrazek: ptma-pokaz-020608%20(3).JPG]

Ja śledziłem przelot przez swojego Taurusa.
[Obrazek: ptma-pokaz-020608%20(4).JPG]
Należy tutaj dodać że dzienne przeloty są naprawdę efektowne. Jasne tło nieba ułatwia obserwacje niesamowitej ilości szczegółów konstrukcji ISS.
Mało tego! Wyraźnie zaobserwowałem wahadłowiec doczepiony z boku do stacji!
Fenomenalny widok Smile

Po ok. półtorej godziny ISS pojawiła się ponownie lecz tym razem do Taurusa przymontowaliśmy kamerę. Starałam się teleskopem gonić stację tak, aby wszyscy mogli kształt
ISS zobaczyć.
Niestety mimo tego, iż udało sie mi się w pewnym momencie złapać "rytm" stacji i było ją widać na ekranie to jednak 820km odległości zrobiło swoje.
Widać było że to nie obiekt punktowy. Trochę majaczyły po bokach baterie słoneczne więc czuliśmy niedosyt pamiętając przelot w odległości ~310km 1,5 godziny wcześniej.

Poza ISS obserwowaliśmy M13, M57 i Saturna.

Pozdrawiam!
Karol

Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
9 czerwca 2008 było nas kilka osób i pogoda też Smile.
Niesety obecnie ściemnia się bardzo późno i doczekaliśmy się tylko Księżyca.
W domu padł mi internet i fotek nie mogłem wrzucić. Wysłałem je do Karola z prośbą o wstawienie ich tutaj.

Było wesoło , co zobaczycie na zdjęciach Smile

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
[Obrazek: 2008_06_09_grupa.jpg]

[Obrazek: 2008_06_09_chmury.jpg]

[Obrazek: 2008_06_09_ja_bogdan.jpg]

[Obrazek: 2008_06_09_ja_bogdan_michal.jpg]

[Obrazek: 2008_06_09_ksiezyc.jpg]

[Obrazek: 2008_06_09_michal.jpg]

[Obrazek: 2008_06_09_christian.jpg]
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
W poniedziałek 23 czerwca mieliśmy praktycznie najkrótszą noc w roku, a więc, aby dosczekać do ciemnej nocy trzeba długo czekać. Ja nie doczekalem, ale spotkanie towarzyskie odbyło się. Nawet powitaliśmy nowego członka Andrzeja D. w naszych szeregach.
Poniżej zdjęcie grupowe tych, którzy dotrwali do końca dyżuru o 20-tej.

Tego dnia Karol Wójcicki obchodził pięciolecie bytności w PTMA. Były ciastka Big Grin

[Obrazek: 2008_06_23_ptma.jpg]

Niestety, oststnio mam problemy ze swoim serwerwm i z Warszawy nie mam możliwości, ani wejścia na stronę, ani odbeirać maili, ani modyfikować stronę. Posiłkuję się serwerem astrojawil.astro-zone.pl, aby wrzucać do sieci zdjęcia.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Dziś w warszawskim PTMA odbyło się pierwsze spotkanie w ramach wakacyjnych warsztatów astronomicznych.
Na spotkaniu pojawiły się trzy osoby. Uczniowie szkół średnich. Basia, Darek i Bartek.

Grupa młodzieży poznała dziś trochę podstawowych informacji dt. obserwacji nieba.
Zaczęliśmy od omówienia układów współrzędnych na niebie, jasności oraz różnycg typów obiektów astronomicznych.

[Obrazek: warsztaty1.JPG]

[Obrazek: warsztaty2.JPG]

A już za tydzień gościem warszawskiego PTMA będzie prof. Grzegorz Pojmański który w ramach warsztatów wygłosi krótki referat na temat mi. gwiazd zmiennych.

Pozdrawiam
Karol Wójcicki
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Cytat:Tak, to on.
Liczymy na większą frekwencję na naszych pokazach zapraszając znanych muzyków i ich klony.
Ten na tym zdjęciu występuje pod nazwiskiem Christian Goltz.

O  :o, widze że już zaistniałem jakoś na tym forum ;D ;D ;D.
Witam kolegów z PTMA.
Odpowiedz
Wygląda na to że oprócz pierwszego odczytu z serii jesiennej, w najbliższy poniedziałek będziemy mogli zaobserwowac 2 flarki.
W tym dla jednej heavens-above podaje -8m (druga -3). Ja mam nadzieje j Jowisza złapać.
Odpowiedz
Witam,

tradycyjnie jak zawsze w poniedziałki, 20 października 2008 r  nasz Oddział PTMA w Warszawie przeprowadził pokaz nieba. Dobra pogoda (czyste niebo, bez chmur, choć przy lekkim zamgleniu) sprawiła, że mieliśmy sporą grupę zainteresowanych oglądaniem nieba po odczycie w CAMKu.
  Pokaz trwał prawie dwie godziny, mimo że zrobiło sie dość chłodno. Jak zwykle, wykorzystany był nasz Newton 250/1400 "Dobson" - wyposażony w nowy wyciąg okularowy (zakupiony w D.O; wkrótce drugi nowy wyciąg - 2" Cryford - dar dla PTMA od D.O. - będzie zainstalowany w TN 350).
  Celem pokazu był na początku Jowisz, a kiedy się bardziej ściemniło - wiele innych obiektów (gwiazdy podwójne, gromady, mgławice (m. in. M57) czy galaktyka M31 - trudno wymienić wszystkie).
  Warto dodać, że uczestnikami pokazu były osoby od kilku lat do... powiedzmy, bez górnej granicy Big Grin .

Oto dwa zdjęcia z pokazu (prowadzonego przez co najmniej 3 naszych obserwatorów):

[Obrazek: 35_21_10_08_1_30_03.jpg]
Karol Wójcicki za pomocą lasera pokazuje położenia gwiazd na niebie

[Obrazek: 35_21_10_08_1_28_54.jpg]
  Pokaz Jowisza

Hermes (zdjęcia + pokaz Big Grin)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości