Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sky-Watcher MAK180 OTA PRO vs Sky-Watcher SKDOB 8"
Czy ktos porownywal obrazy z tych dwoch teleskopow?
newton Bresser Messier 8", montaż Sky-watcher HEQ-5 PRO SynScan
Odpowiedz
Trudno porównywać dwa różne systemy optyczne , praktycznie mija się to z celem - jeśli tym celem ma być wybór jednego z nich . Mak z racji swojej ogniskowej to przedewszystkim optyka  do planet , Synta jest bardziej uniwersalna .
Smile

Odpowiedz
hmm,wolalbym jakas konkretniejsza odpowiedzSmile maksutov kosztuje prawie 2 tys wiecej wiec chcialbym wiedziec czy warto doplacac, czy maksutovem obejrze troche ds czy w ogole sie nie nadaje,bo wiem,ze maksutovy raczej nadaja sie do planet ale z uwagi,ze to juz troszke wiekszy egzemplarz to moze jest szansa ze i ds sie zalapie no i czy roznica w jakosci obrazow planet bedzie powaznie odstawala od obrazow widzianych z synty
Odpowiedz
Napisz coś o swoich możliwościach obserwacyjnych : balkon czy teren , możliwości transportowe, preferencje / planety czy DS /, czy ewentualnie w przyszłości chciałbyś fotografować ...

3 tys za Maka to nie jest mała kwota . Ale w nim mgławice czy galaktyki to będą mniejsze czy większe mgiełki , jedynie M42 i M31 bardziej ucieszą oko. Gromady kuliste czy otwarte - już dobrze . Z racji swojej światłosiły nie będzie tak wymagający na okulary .  Tuba krótka , do obserwacji wizualnych może być np.azymutalna montaż  Vixen Porta , nie musi to być paraliktyk z  przeciwwagami itp .

Ale za 3 tys zł możesz też kupić newtona dobsona Skywatcher 12 cali :

http://www.firstlightoptics.com/proddeta...0pFlexTube

Ten pokaże znacznie więcej detali na DS , gromadki kuliste będą jeszcze lepiej rozdzielone , na planetach i Księżycu  niewiele stracisz . Z racji światłosiły będzie bardziej wymagający co do okularów , ale bez przesady . Zresztą można dokupić komakorektor.

Oczywiście , mimo tego że jest składany , zabierze dużo miejsca w aucie , ręczne przenoszenie na większe odległości nie wchodzi w rachubę .

Ale jeśli mieszkasz poza miastem , ogródek , działka - czemu nie , ja Makowi dałbym spokój ! Wink 

Piszesz , że ten Mak jest już troszkę większy ... Niestety , na DS-y jest wciąż b.mały ! :-\

Swego czasu niejaki Wiechu pisał , że DS można wyłuskiwać cały rok a z planetami różnie bywa. To też weź pod uwagę. Akurat teraz będzie dłuższa posucha na dogodne pozycje Saturna / pierścienie / czy Jowisza do obserwacji .

Może inni , bardziej doświadczeni koledzy, coś doradzą. Nasze forum to nie tylko astronautyka i gwiazdy zmienne , Wink które to działy zresztą pilnie czytam ... Smile

Pozdrawiam ! Smile 

PS. Za te 3 tys . masz tylko tubę Maka , a co statyw, montaż ?

Odpowiedz
Ooo i o takie odpowiedzi mi chodzi Smile mieszkam na skraju Poznania (domek z ogrodkiem),nie jest tu super ciemno ale tez nie jest az tak jasno(mowiac krotko warunki w miare dobre) a podjechac kawalek za Poznan to u mnie nie problem, orientuje sie troche w cenach bo przegladam na bierzaco wieksze sklepy w Polsce ktore sprzedaja sprzet astronomiczny(zagraniczne nie bo nie wiem jak wyglada przesylka w takim wypadku), zastanawiam sie wlasnie nad synta 250 na dobsonie badz 300 (wolalbym lightbridge z uwagi na lepszy dobson ale sa drozsze)  w zaleznosci ile pieniazkow zdolam uzbierac, mysle o uniwersalnym sprzecie ze wskazaniem na DS, myslalem rozniwez o robieniu zdjec ale to moze kiedys bo zdaje sobie sprawe,ze aby sie w to fajnie pobawic trzeba miec juz spora gotowke, a o maksutova pytam bo w standardzie to najwiekszy chyba egzemplarz jaki wystawiaja sklepy a nie moglem znalesc zadnych opini ani prownan z innymi sprzetami a podobno slyna z dobrej optyki a przynajmniej lepszej jak newtony, sa duzo drozsze jak widac wiec rozwazalem czy warto. W kazdym razie dziekuje serdecznie za rade, moze beda jeszcze jakies bo w koncu rad nigdy za wieleWink
Odpowiedz
Hej , lukiano !

Nie ograniczaj się do naszych , polskich sklepów ! One nie mogą mieć czy pokazywać w swoich witrynach wieeeelu produktów astro . To normalne , ale możesz u autoryzowanego sprzedawcy teleskop - którego ani nie ma , ani nie pokazuje we witrynie - zamówić . Trzeba tylko wiedzieć co się chce , a więc jednak zaglądanie do witryn renomowanych producentów i sklepów zachodnich .

Już nie te czasy , możesz sobie kupić bezpośrednio za granicą , przesyłka dla nich to nie problem.
W Czechach znam dwie firmy , które przywożą towar z Teleskop-Service  http://www.telescope-service.com/  , przeliczają to z euro na korony po aktualnym kursie , nie doliczają sobie żadnej marży ! A że euro tanieje , więc z biegiem czasu i teleskopy coraz tańsze .

A na marginesie : Katadioptryka z uniwersalną światłosiłą f/10 też możesz mieć z lustrem o średnicy 300mm . Ale ceny są już astronomiczne a taki dobson lightbridge o tej samej średnicy jest prawie zadarmo  Wink

Odpowiedz
Brzmi interesująco, hmm czy mogę prosić o Pana bliższy kontakt, jakiś komunikator (np. gg, skype) albo chociaż mail? wypytałbym Pana o bliższe informacje jeśli znalazłby Pan czas
Odpowiedz
Cześć !

Po zalogowaniu się znajdziesz pod moim awatarem ikonkę do kontaktu mailowego na tzw PW - prywatna wiadomość , czy priva . Jest to równocześnie mój adres mailowy z którego możesz skorzystać bez wchodzenia na forum . I tak możemy komunikować , pod warunkiem że nie będziesz mi " Panował "  Big Grin ; na forum wszyscy jesteśmy sobie na " ty" , niezależnie od wieku !

Z czasem u mnie bywa różnie , ale z przyjemnością odpowiem na pytania - jeśli potrafię ! Gdy będą zbyt trudne , jest tu wieeelu kolegów którzy , mam nadzieję , przyjdą z pomocą !

Pozdrawiam !  Smile

Odpowiedz
wydaje mi się że niemieckie sklepy mają jeszcze jeden plus bo można wiele rzeczy kupić osobno.Potrzebna ci tylko tuba z optyką to kupujesz ją osobno co u nas jest jeszcze trochę trudne.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości