Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie okulary do bino i Maka?
Witam.

Chciałbym prosić o poradę, jaką parę okularów mam zakupić. Mój teleskop to SW Mak127 i bino WO. Interesują mnie głównie planety i chciałbym wyciągnąć możliwie największy power z mojego sprzętu(oczywiście nie przesadzając, zależy mi też na jakości obrazu). Szukałem już podobnych tematów, ale większość składa się raczej z relacji zachwyconych widokami z bino użytkowników Wink (do, których sam się przyłączam - Saturn i Księżyc w bino to po prostu masakra), a mało jest porad dotyczących doboru okularów. Spotkałem się z opinią, że optymalna byłaby para 9mm, czy inni posiadacze Maków mogliby to potwierdzić? Mieszkam w ponad stutysięcznym mieście, dlatego niebo mam dość mocno zanieczyszczone światłem  Sad - obserwacje prowadzę na balkonie, ewentualnie około kilometra od mojego osiedla, w bardziej zaciemnionym miejscu. Na jeden okular mogę przeznaczyć około 300-350 zł.

Druga sprawa to zakup filtrów. Dotychczas oglądając planety(Saturn i Mars) uzyskiwałem bardzo jasny obraz i nie potrafiłem zaobserwować żadnych szczegółów powierzchni. Mam na oku dwa filtry:
- Filtr polaryzacyjny Celestron 1,25",
- Filtr Baader Neodynium Moon&Skyglow.

Co Wy byście polecili?
Odpowiedz
Przy doborze okularów do bino weź pod uwagę również to , żeby nie były to "beczułki", np. niektóre szerokokątne . Chodzi o to , byś tam mógł wsadzić miedzy nie swój nos .

W trochę wyższej cenie niż podana przez Ciebie " zaprasza" się Antares z okularami Speers Waler Ultrawide Angle za 149 euro sztuka , pole widzenia 82 stopnie .

http://www.telescope-service.com/Antares...start.html

Piszą tam m.in , że właśnie z uwagi na swą smukłość, świetnie nadają się do bino...

Chyba te same są w Astrokraku z oznaczeniem SWA .....seriaII

No, ale są tu bardziej kompetentni od okularów , więc może doczekasz się innych propozycji a ja z przyjemnością poczytam , bo też się przymierzam do kupna nasadki od WO

Pozdrawiam Smile

Odpowiedz
Witam

ze swojego skromnego doświadczenia w dobieraniu okularów do bino mogę Ci napisać tyle:

- poproś sprzedawcę o przygotowanie przynajmniej kilku sztuk (im więcej tym lepiej) okularów tego samego typu, z których wybierzesz 2 (ważne by były z jednej serii produkcyjnej, bo różne serie różnią się między sobą minimalnie i osiowością i ogniskową)
- jedź osobiście do sklepu astro z własną nasadką
- poprzymierzaj różne egzemplarze do siebie w nasadce - po spojrzeniu w okulary ma być od razu dobrze, w ostateczności można trochę pokręcić okularami w obsadach. Jednak ja bym nie kupił okularów, które nie pasują od razu do siebie  Wink
- poobserwuj coś przez zestaw przynajmniej kilka minut. jeśli poczujesz jakikolwiek dyskomfort w oczach - te okulary nie pasują do siebie. Jeśli nie czujesz żadnych dziwnych efektów - masz parkę  ;D

uwagi ogólne:
* ponoć im dłuższa ogniskowa okularów, tym łatwiej je sparować
* warto stosować z binonasadką dłuższe okulary + barlow (korektor) ze względu na lepszy komfort ER, mniejszą wrażliwość na aberracje chromatyczną i sferyczną wynikowego obrazu.

pozdr i powodzenia
Raf
OTA Meade SCT 8", lornetka 6x30
Odpowiedz
No właśnie. Te okulary WO są całkiem przyzwoite i chyba lepiej będzie po prostu dokupić dobrego barlowa x2 lub x3, np. TV. Wtedy będziesz miał całkiem spore powiększenie.
Odpowiedz
Zasadniczo zgadzam się z grzybu, ale uwaga na wzrost krotności barlowa po uwzględnieniu 100mm toru optycznego w nasadce.
Dla barlowa TV 2x mamy wzrost do ok 3,3x,
dla barlowa TV3x to jest już 5x!

TV -TeleVue Smile
Odpowiedz
Odpowiedni wykres:
[Obrazek: 3255_23_04_08_10_00_21.gif]
Odpowiedz
Używanie barlowa w ciemnym maku mija się z celem,bo sam mak już redukuje siłe światła dochodzącego do okularu.Do obserwacji planetarnych stosuj jak najmniej szkła.Po co ci nasadka???Myślisz ze spowoduje ona polepszenie obrazu??Lepiej zakup dobrego lantana szerokokątnego,lub dobre ortho.Kątówka z maka +nasadka bino z pryzmatami +okulary troche zadużo tego szkła jesli chodzi o obserwacje planetarne :-\
Odpowiedz
myślę, że wzrost dostrzegalności szczegółów związany z obuocznym obserwowaniem kompensuje na plus stratę wywołaną tą dużą ilością szkła, przez która dodatkowo musi przejść światło. Do tego dochodzi ogromny komfort obuocznych obserwacji w porównaniu z nienaturalnym  i np. dla mnie bardzo męczącym patrzeniem jednoocznym. Dwojgiem oczu widać więcej, obraz tez jest pozornie większy.

Idąc tokiem rozumowania z postu powyżej, najlepiej wkręcić do MC okular i patrzeć na wprost. Jednak instalowanie 7-elementowego szerokokątnego lantana można tez uznać za "planetarne świętokradztwo" Wink

pozdr
Raf
OTA Meade SCT 8", lornetka 6x30
Odpowiedz
(23.04.08, 12:02)grzecho link napisał(a): Używanie barlowa w ciemnym maku mija się z celem,bo sam mak już redukuje siłe światła dochodzącego do okularu.Do obserwacji planetarnych stosuj jak najmniej szkła.Po co ci nasadka???Myślisz ze spowoduje ona polepszenie obrazu??Lepiej zakup dobrego lantana szerokokątnego,lub dobre ortho.Kątówka z maka +nasadka bino z pryzmatami +okulary troche zadużo tego szkła jesli chodzi o obserwacje planetarne :-\

Czy miałeś kiedyś okazje oglądać planety w maku z bino i bez bino? Z bino widać naprawdę więcej, czasem aż trudno uwierzyć, jak wielka to może być różnica.
Zauważ też, że światła przy planetach z reguły jest dość. No, może w Maku102 przydałoby się trochę więcej, ale taki Mak150 będzie już z reguły zbyt jasny dla jednego oka. Poza tym jest jeszcze Księżyc, który wypala oczy.
Odpowiedz
Jak Cię stać na parę takich okularów to polecam http://deltaoptical.pl/deltasklep/shoppi...93ead94cca.
Nie ma co przesadzać z powiększeniem bo będziesz miał za ciemny obraz w tym maku, ani też z kątem widzenia. Wystarczy standardowy kąt 50 stopni. Dwoma oczami obraz wydaje się większy i standardowe pole też jest do przyjęcia, szczególnie do planet. Przede wszystkim ważna jest jakość okularów. Ogniskowa 20 - 25 mmm jest najlepsza, nie bierz mniejszej od 20 mm bo będzie za ciemno.
pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości