Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teleskop 270/1500 - budowa teleskopu
Do sterowania dobsonem nie nadają się za bardzo klasyczne przekładnie zębate i ślimakowe ze względu na duże poruszane masy oraz ze względu na długie czasy przestawienia takich montaży. Na razie stosowałem przekładnie z paskami synchronicznymi ale wydaje się, że optymalne rozwiązanie zapewni wałek gwintowany choć i to rozwiązanie nie zapewnia szybkiego przestawienia montażu.
L.J.
Odpowiedz
No i minął roczek jak buszując po necie trafilem na to wspaniałe miejsce Smile Jak czytam teraz moje pierwsze posty to gęba mi sie śmieje a jeden z nich chciałem pociagnąć dalej. Kiedy go zakładałem to miałem nadzieję że nastapi to jak naszybciej i teraz mam okazję to zrobić. Pomęczę więc Was tym tematem jeszce chwilę.

Jak wszystkim wiadomo z Optisana już wycisnąłem co sie dało i jedyna inna droga rozwoju to jakiś większy teleskop docelowy już na dłuższy okres czasu pozwalający cieszyć mi sie widokiem galaktyk które tak sobie umiłowałem na niebie.

[Obrazek: A1.JPG]
[Obrazek: A2.JPG]
[Obrazek: A5.JPG]

Teleskop hmm,  jaki jest każdy widzi Smile  Kosztował mnie 2 miesiące dość intensywnej pracy ale było warto. Z zalożenia miało to być minimum 10",  tuba w oprawie aby można było zmieniać ustawienie i z napędami  do których już za bardzo sie przyzwyczaiłem, jeszcze tylko motofokus trzeba dorobić i będzie pełna wygoda.
Tuba składa sie z rury z blachy 0,8mm można taką zrobić na zamówienie za 50 zł w firmach robiących profile kominowe. W środku dla zwiekszenia sztywności ma zrobione wręgi z drutu. Montaż jest wykonany z wióry z drzwiczek ze starych mebli, wycinałem wszytko wyrzynatką i równalem na płycie z papieru ściernego. Tokarza, stolarza ani innego majstra ten teleskop nie widzial.

[Obrazek: A8.JPG]
Cela lustra Nad celą się jeszcze zastanawiam i wymaga wykończenia, udalo mi sie dorwać ładny kawalek tekstolitu i nie chcę go malowac bo są tylko potem problemy z odpryskami i zastanawiam się nad wypolerowaniem skubańca

[Obrazek: A9.JPG]
[Obrazek: A10.JPG]

Lusterko kątowe to Antares z Astrokrak 63mm. Ognisko zrobilem aby wypadało 70mm za tubą gdzyż ma być to teleskop do wizuala i chciałem zaoszczędzić na winietowaniu.
Pająk to kawałek ksero, śruby od starego silnika elektrycznego na ramiona oszlifowane na 5x3,5mm, jakaś rurka pcv i inne pier*****ły połaczone w jedną bardzo sztywną całość.
Spawanie ranion aby nie popalić tulejki to prawdziwy majstersztyk mojego ojca któremu należą się wielkie podziękowania za udostępnienie nieograniczonej ilości i rozmaitości materiałów oraz jego pomoc przy wszystkich elementach spawanych i dokładność o jaką by bylo cięzko u przygodnych majstrów.

[Obrazek: A12.JPG]
[Obrazek: A3.JPG]
[Obrazek: A6.JPG]
[Obrazek: A4.JPG]

Oś pozioma to śruby fi 20mm ułożyskowane w oprawach w ksztalcie omegi a jest napedzana przy pomocy nawiniętej szpilki na korpus starego koła aluminiowego od pralki, Za ślimaka tez robi kawałek ułozyskowanej szpilki napędzany silnikiem z ksero. Odbezpiecza się to do zgrubnego ustawiania za pomocą tej małej wajchy między ramionami.

[Obrazek: A11.JPG]

Oś pionowa to także śruba 20mm wspawana w stojak ułożyskowana z podstawą. Podstawa toczy się na parach łozysk a napęd stanowi rolka od ksero z bardzo twardej gumy w oprawie jako trzeci punkt podparcia. Napędza go silnik od ksero przekładany na odpowiednich mocowaniach z Optisana. Wysprzęglanie napędu do zgrubnego ustawienia obiektu nastepuje przez nadepnięcie tej odstającej wajchy z lewej strony na zdjęciu.( podstawa jest jeszcze nie pomalowana )

[Obrazek: A7.JPG]

Szukasz wykonany jest z obiektywu podarowanego mi przez Przyjaciela Dziadka i osadzonego w rurkach pcv. Stopka jest wykonana z pospawanego profilu i rurki oraz z metalowej osłony na kości elektryczne jakie są przy żyrandolach pod sufitem Smile

Wykonanie wyciągu okularowego http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=3002.0

[Obrazek: A13.JPG]
Porównanie z Optisanem
Pudelko do sterowania jet przekladane z Optisana ale chyba czas pomyslec o czymś o mowocześniejszym wygladzie tylko jak pomyle o ilości znajdującej się tam przewodów to mi ciarki przechodzą.

Kawałek autora  ;D
[Obrazek: A14.JPG]
Odpowiedz
Mistrzu!.... :o :o :o
Odpowiedz
Mówiłeś, że robisz, ale nie spodziewałem się takiej machinerii. :o
Robi wrażenie imponujące. Szczere gratulacje. 8)

Ps. Dasz popatrzeć? Wink
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
No, robi duuuże wrażenie. Szacuneczek Big Grin Jeszcze daj Hamal jakiś znak firmowy na tubusie (jak znam życie, to będzie jakaś galaktyka Wink) i pokaż to tym z Żywca, niech im szczena opadnie do samego Jeziora Żywieckiego ;D
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
WZÓR HAMALA : pralka+xero = teleskop

Pełen, bezdyskusyjny szacunek, jestem pod superwielkim wrażniem. Czyżby nadchodził zmierzch Astrokraka ?? Wink ;D
Odpowiedz
Gratulacje - wygląda to naprawdę niesamowicie - jestem pewien że obrazy też będzie dawać świetne !

Gratulacje - Gratulacje - Gratulacje !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
(10.08.04, 15:29)burza link napisał(a):WZÓR HAMALA : pralka+xero = teleskop

O dzięki Ci Burzuś. Przypomniałeś mi, że mam lodówkę kupić. Do czego to forum się przydaje Big Grin.
Ale chwilę, o czym ten wątek? O artykułach AGD? No tak. Hamal, mój niedościgniony idolu, myślałeś o zarabianiu na produkcji teleskopów? Pokazywać w Żywcu to nie jest dobry pomysł, lepiej zrobić konkurencję. A na znak firmowy oczywiście piękną owieczkę ;D.

Powiem jeszcze szczerze co myślę o niektórych kolegach :Smile. Robić zdjęcia to jest sztuka, swego czasu robiłem bardzo dużo, wraz z całą obróbką, więc wiem. Teraz mi się nie chce, ale wiem, że bym mógł robić ładne fotki (jakbym zainwestował w sprzęt). Jednak robić teleskopy to jest Sztuka i patrząc na to cudo nie wiem czy zazdrościć, czy się modlić do twórcy? Dla mnie rewelacja. Uff, ale nie potrafię... Sad
Odpowiedz
Przyznam, że kliknałem zupełnie przypadkiem w tego newsa - czytam, patrzę i oczom nie wierzę. No ale jak zaczyna się mowa o konstrukcjach "kseropochodnych", dociera do mnie, że to nowy teleskop Hamala.

Panie - wrażenie kolosalne!

Jedno zdanie traktuję podejżliwie: "Tokarza, stolarza ani innego majstra ten teleskop nie widzial." He, to ściema. No ale rozumiem, że nie lubisz jak ktoś Cię nazywa majstrem...
Ciekawią Cię zdjęcia planet? Moja strona to planetarna astrofotografia, zapraszam do zwiedzania. A może wolałbyś dodać stronę do katalogu i zwiekszyć jej oglądalność? I wylęgarnia
Odpowiedz
Dzień dobry
ciasno tu, nie można się dopchać do zdięć, taka kolejka, co za czasy.
Hamalu moje wielkie gratulacje za piękną konstrukcję.
Nooo to teraz z Heńkiem dacie nam popalić, czuję przez skórę.
Chłopy "bierzta przykład i róbta telepy", to super sprawa.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za dokończenie dzieła.
Andrzej z Opola
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości