Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ośmiocalowa Ćma czyli przepoczwarzona Synta
[Obrazek: moth2.jpg]

Dlaczego?
...ktoś zapyta. Ano dla tego, że nie mam samochodu Smile i nie zapowiada się szybko, żebym takowy nabył. Kiedyś, jak miałem zamiar kupić teleskop docelowy, na pewnym forum, gdzieś w odległej galaktyce polecono mi oczywiście Syntę 8''. Zdawałem sobie sprawę z jej rozmiarów, ale pomyślałem "jakoś to będzie". I rzeczywiście było, ale po pewnym czasie stało się to nieco męczące. Gabaryty, ciężar i problemy z transportem...
Kiedyś przypatrywałem się pewnej wymianie zdań na temat, jakoby Synta 8'' była sprzętem mobilnym. Według mnie jest podobnie mobilna, jak worek ziemniaków  Confusedzczerbaty: Dla mnie sprzęt mobilny to taki, który możemy przewozić w walizce,torbie podróżnej czy pokrowcu...
No i tak powstała "ćma"

Budowa
Serce teleskopu, czyli optyka została wzięta z mojej Synty 8'', więc zbudowałem tylko jego nowe ciało. Tak więc jest to, że się tak wyrażę, ATM nie-szlachetny, ponieważ budowa nie uwzględniała najważniejszej, kultowej i magicznej fazy szlifowania luster Smile
Teleskop był inspirowany Taurusem (tutaj pokłon dla Twórcy) i nawet miał mieć podobną budowę, ale w trakcie budowy koncepcję zmieniłem 2 razy i wybrałem najodpowiedniejszą dla siebie. Założeniem miały być: Niski budżet, solidne wykonanie, prostota działania, prostota budowy oraz składania i rozkładania.
[Obrazek: poczwar.jpg]
ćma składa się z 4 głównych części:
1.Czworonóg/stojak - drewno. Przycięte i złożone na "zakładkę".
2.Podstawa - sklejka. Taki bardzo niski dobson.
3.Pudło z celą LG - sklejka z wyciętą od spodu dziurą, w której przykręcona jest cela.
4.Tubusik - prasowana tektura. Zaimpregnowana.
Całość posadzona jest na czworonogu a ruch w azymucie umożliwia plastikowa, łożyskowana podstawa, na której wszystko się opiera. Dodatkowo na każdej z nóg zamontowałem plastikową rolkę/kółeczko, które odciążają obrotową podstawę i zapobiegają kiwaniu się teleskopu.
Na "dobsoniku" zamontowane są cztery obrotowe rolki, po których przesuwają się krążki zamontowane z kolei do głównej części teleskopu. Całość bardzo przypomina system ruchu w osi wysokości jaki jest w Syntach i innych dobsonach. Rolki można dokręcić aby były sztywne a teleskop "ślizgał sie po nich" albo poluzować i wtedy chodzi lżej, ale zdecydowanie za mało stabilnie (leci sobie).

[Obrazek: mont1.jpg]

Sporym problemem okazało się wyważenie teleskopu aby nie "leciał" do przodu, co w tego typu konstrukcjach jest raczej nie możliwe do osiągnięcia, z powodu środka ciężkości. Na zdjęciach widać, że problem ten został częściowo przeze mnie rozwiązany poprzez przesunięcie środka ciężkości "pudła" z LG. Na  dopracowanie czeka sam sposób zatrzymania teleskopu, gdyż mimo wszystko mordka mu spada od około 30* w dół. Po głowie chodzą mi sprężyny, a nawet siłowniki (czy też tłoki). Myślę, że jak prześpię się z tym kolejną noc, to wpadnę na jakiś genialny pomysł Smile
Jak widać góra teleskopu została zamocowana na 4 rurkach aluminiowych. Są one sztywno dokręcone do dna teleskopu i skierowane pod kątem, aby jak najciaśniej przylegać do górnej części. Tam zostało wszystko wymierzone i ostatecznie teleskop trzyma się sztywno, nie ma problemu z osiowością i dobrze tłumi drgania (qrcze zdziwiłem się, ale drga krócej niż Synta). Byćmoże tez dla tego, że góra jest z tektury

[Obrazek: moth1.jpg]

No właśnie, TUBA. Różne słyszałem opinie o tekturowych tubach, łącznie z rozmiękaniem. Moją część zdobyłem w pracy, gdzie dużo tego typu materiałów. Nie jest to zwykła tektura. Znawcą nie jestem ale jest czymś sklejana. Wykonywałem wcześniej testy jej wytrzymałości i twarda jest skubana. Jej krawędzie zalałem klejem (pewnym chińskim, którego też mam "troszkę" w pracy i ma opinie zabójczego), co sprawiło że stwardniały jak kamień i nie będą podatne na rozwarstwianie. Podobnie zabezpieczyłem każdą wywierconą tam dziurę (na wyciąg, szukacz, pająk LW itp.).
Ponad to rurka została zabezpieczona dwoma warstwami lakiero-bejcy typu "drewnochron" (jak każda drewniana część teleskopu, o czym nie wspomniałem). Przeszła mimowolny test na moknięcie, ponieważ podczas suszenia się na balkonie zaczęło padać i za późno się skapnąłem. Test zdany na 5+, woda spłynęła, a teraz po tygodniu nie widać żadnych zmian.

Wyczernienie
Wpadłem sobie na taki fajny pomysł, żeby prócz czarnej, matowej farby użyć do tego celu foli OWV, czyli tak zwanej One Way Vision. Znów "pożyczyłem" sobie z pracy kawałek. Jest to charakterystyczny materiał drukarski, którym okleja się autobusy, tramwaje, szyby sklepowe. Jest on pokryty dziurkami i przez to z zewnątrz widać reklamę a z środka pasażerowie tez mogą wyglądać na zewnątrz.
[Obrazek: owv.jpg]

Tak wygląda wnętrze tuby wyklejone folią OWV...
[Obrazek: owv2.jpg]

A tak wyczerniona tuba...
[Obrazek: wyczernienie.jpg]
Zarzucam sobie że zrobiłem to nie fachowo, ale był to zupełny eksperyment. Efekt jest bardzo dobry w porównaniu do zwykłego wyczernienia samą farbą. Powierzchnia ma widoczne pory/wgłębienia, co według mnie "wyłapie" niepożądane odblaski. Myślę też, że jeżeli by tak pokryć podkład z folii OWV na prawdę dobrą, matową, specjalistyczną farbą, to efekt mógłby być 10 razy lepszy. Ja sam jestem zadowolony z efektu.
Uwaga "na logikę" jest taka, że nie można pokryć jej zbyt grubą warstwą, gdyż wtedy pory zostaną zaklejone (zrównane).
[widoczne na zdjęciu dwa ciemniejsze miejsca, to otwory na stopkę szukacza]
Działanie
Poza wspomnianym problemem z "leceniem", teleskop chodzi poprawnie, jednak nie tak "gładko" jakbym chciał. Przy ruchu w osi azymutu dają odczuć sie lekkie nierówności, w końcu to drewno  Confusedzczerbaty: Myślę, że z czasem wytrze się "ścieżka" obrotu, choć chodzi mi po głowie też podklejenie jakąś sztywną gumą. Coś moje łapy wykombinują na pewno. Teleskop jest jeszcze, że tak powiem "nie wyrobiony" i tu i ówdzie czuć lekkie klejenie się farby. Główne części zamontowane są na śrubach zakręcanych motylkami, więc rozkładanie, składanie nie jest utrudnione.

ASCT Schludnie, ładnie i prawidłowo wykonałem system ASCT, jeszcze wtedy, gdy optyka znajdowała sie w ciele Synty. Przy okazji wrzucę fotkę. Dodałem tylko otwory służące do kolimacji, żeby nie odkręcać wiatraka, uszczelniłem to gąbką, a sam panel zrobiłem z dziwnego tworzywa, ni to plastik, ni to twarda guma (?). Nie generuje drgań.

Do zrobienia
-Wspomniany system hamowania (sprężyny)
-Jakaś dobra tkanina do owinięcia (w zamyśle czarny dżins, farbowaną stroną do środka, z zewnątrz może jakiś fajny nadruk)
-Pokrycie niektórych części teleskopu rysunkami przedstawiającymi znanego i lubianego "zwierzaka" z podłużną głową i małą szczęką w paszczy  B) Inspirowane oczywiście twórczością H.R. Gigera

Koszty: Około 150zł
Czas budowy: Około 2 tygodnie (w normalnym trybie pracującego człowieka, któremu na wszystko brakuje czasu. Budowa średnio 2 godziny dziennie)

To by było na tyle, na razie...
pozdrawiam
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Wimmer, a może zamiast [czy raczej oprócz] kombinacji ze sprężynami zmień te malutkie tarcze, co spoczywają na rolkach na coś o znacznie większym promieniu. To nie muszą być pełne tarcze, ale np. ich połówki czy płozy tak jak w Taurusie. W ten sposób sobie podniesiesz oś Alt bliżej środka ciężkości tuby, bez zmiany pozostałych elementów, Zauważ,że Taurusy itp. konstrukcje jednak są wyważone w pionie -właśnie dzięki pionowym łożyskom o dużym promieniu.
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Cześć
Taki był pierwszy zamysł konstrukcyjny. Jednak w postawiłem na jak najmniejsze gabaryty oraz możliwość pakowania go do torby. Wystające "rogi" takie jak w taurusie mogłyby mi przeszkadzać. Niemniej takie rozwiązanie wydaje bardzo poprawne i bezproblemowe i możliwe że przerobię te tarcze właśnie na takie płozy Smile

Tak czy siak przez najbliższe tygodnie a może i miesiące będę go ulepszał. Nie wykluczone że system posuwu ewoluuje jeszcze bardziej Smile

pozdrawiam i dziękuje za cenną uwagę
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Witam..
  ładnie wykonujesz  teleskop,
skromna propozycja tylko, kiedyś wykonałem i istnieje oryginał w pomorskiem  trój-punktowe podparcie z    łożyskami cichobieżnymi pod płytą nośną i obrotową.

Kiedyś będziesz miał natchnienie, wykonaj  w zdięciach opisy w centymetrach , foto szczegóły i podobne .
Abyś mógł oddać swoją wiedzę dla członków Naszego Forum  majsterkowiczom.
Pozdrawiam serdecznie, Dziadek.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości