Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niesamowite obserwacje pod czarnym niebem
Witam,

Wczoraj udało mi się wyciągnąć mojego kuzyna na obserwacje pod ciemne niebo. Razem z moją narzeczoną pojechaliśmy 20 km na południe od Krosna pomiędzy miejscowości Królik Polski i Szklary. Miejsce to znajduje się na wysokości chyba nieco 600 m.n.p.m. (wg www.heavens-above.com Królik Polski znajduje się na wysokości 521 m.n.p.m, Szklary 647 m.n.p.m. a pobliska góra Bania Szklarska 695 m.n.p.m. Nasza miejscówka znajdowała się dwoma ostatnimi miejscami).

Niebo było niesamowicie ciemne. Pierwszą rzeczą, która rzuciła się w oczy bezpośrednio po wyjściu z samochodu było bardzo jasne światło zodiakalne. Nie sposób było go przeoczyć, rozciągało się przynajmniej do granicy Byka i Barana - kilka stopni pod Plejadami.
Po całkowitej adaptacji wzroku do ciemności Droga Mleczna w Rufie kończyła się na wysokości nie większej niż 10 stopni. Co ciekawe metodą zerkania dostrzegalny był bez jakichś wielkich problemów przeciwblask. Gołym okiem było widać gwiazdy do 7.6 mag, tak że M81 była widoczna gołym okiem bez wielkiego trudu!!! Gwiazda GSC 4384 1160 (7.2 mag) była momentami dostrzegalna przy patrzeniu "na wprost", najsłabsze natomiast gwiazdy którą byłem w stanie dostrzec metodą zerkania była GSC 4383 1580 (7.6 mag). Mnóstwo obiektów z katalogu Messiera było widocznych gołym okiem. Były to: M3, M5, M13, M31, M33, M34, M35, M36, M37, M38, M41, M42, M44, M45, M46, M47, M48, M50, M67, M81, M92, M93.

Tej nocy postanowiłem obserwować komety (jak zwykle) a do tego trochę ciekawych słabych obiektów mgławicowych wymagających czarnego nieba. Jeśli chodzi o komety, to udało mi się zaobserwować: 17P/Holmes, 29P/Schwassmann-Wachmann, 46P/Wirtanen, C/2007 B2 (Skiff), C/2007 T1 (McNaught), C/2007 W1 (Boattini) i C/2008 C1 (Chen-Gao). O obserwacjach komet napiszę w wątkach tychże dotyczących.

Najciekawsze obiekty, które udało mi się zaobserwować to:

IC 434 i B33 - Koński Łeb. W teleskopie 20 cm przy powiększeniu 63x IC 434 była dość słabo widoczna jako podłużne pojaśnienie nieba rozciągające się z północy na południe z dość wyraźnie określonym wschodnim brzegiem i bardziej rozmytym zachodnim. We wschodnim brzegu było dostrzegalne niewielkie owalne pociemnienie (ciemna mgławica B33).

NGC 2237-2239 - Rozeta. Zarówno w 20 cm teleskopie (pow. 37x) jak i w lornetce 10x50 widoczna bez większych problemów jako jaśniejszy obszar o średnicy rzędu 1 stopnia, otaczający gromadę NGC 2239.

NGC 1499 - Kalifornia. Ku mojemu zaskoczeniu podczas obserwacji komety 17P/Holmes okazało się, że mgławica ta jest widoczna bez większych problemów w lornetce jako podłużny rozmyty obiekt o małej jasności powierzchniowej i rozmiarach rzędu 30'x100'. Co ciekawe kometa niemalże "dotykała" obrzeża mgławicy. Oba obiekty widoczne były również w teleskopie.

NGC 2024 - Płomień. Najłatwiejszy z opisanych obiektów. W lornetce widoczna bez problemu, choć w obserwacji przeszkadza Alnitak (zeta Ori). W teleskopie widoczna natychmiastowo jako obiekt o ciekawej strukturze kształtem bardzo zbliżony do tego, co można zobaczyć na zdjęciach.

Co ciekawe moi towarzysze obserwacji widzieli zarówno przeciwblask jak i mgławice: Rozeta, Płomień i Kalifornia, podczas gdy nie byli w stanie dostrzec np. komety 29P czy C/2007 W1.

Później obserwowaliśmy jeszcze wiele innych DSów jak np. M51, M101, M65, M66, M78, M81, M82, M94, M97, M104, M108 oraz dziesiątki galaktyk w Pannie, Warkoczu Bereniki, Psach Gończych i Lwie a także gromady gwiazd w Rufie, Jednorożcu, Wielkim Psie, Bliźniętach, Woźnicy oraz mgławice w Orionie w okolicach Końskiego Łba i M42. Nie będę się już tu o nich rozpisywał, bo i tak chyba mało kto wytrwał do końca tego postu Wink

Podsumowując, noc ta była chyba najlepszą z kilkuset moich obserwacyjnych nocy...

Pozdrawiam
i życzę równie udanych obserwacji

Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
O kurde, rzeczywiście niesamowite  :o.
Tylko czy czasem na tej miejscówce nie widać było takiego wschodzącego obiektu:
http://www.heise-online.pl/images/1950/0/1  ;D.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
(08.03.08, 20:46)PiotrGuzik link napisał(a): Gołym okiem było widać gwiazdy do 7.6 mag

Łeeee... :Smile
David H. Levy pisał kiedyś w książce, że wybrał się do kanionu Kolorado, w cholerę kilometrów od wszelkiej cywilizacji, i miał max zasięg 7.4m (stwierdził, że nigdy w życiu nie spotkał się z czymś takim).
A nie wydaje mi się, żeby przedwczorajsza luka w chmurach miała nie wiadomo jaką dobrą przejrzystość.
Co oczywiście nie neguje, że kolega faktycznie ma taki zasięg gołym okiem, no ale kiedyś te rewelacje fajnie skomentował Karol Smile Jednakże (tak jak w przypadku dajmy na to cudów, UFO, duchów i innych dziwadeł wymyślonych przez człowieka) napiszę, że "nie uwierzę, dopóki nie zobaczę" Smile
No i gratuluję oraz zazdroszczę obserwacji. U mnie to niebo non stop zachmurzone, aż krew zalewa. Ale w sumie zaćmienie widziałem, więc nie będę nam rozlanym mlekiem płakał.
Optisan 76mm, Lornetka Nikon Action 8x40, Lornetka 7x50, Analog Zenit 122B, Cyfrowy Samsung Digimax S500 i oczy
Odpowiedz
Ja Piotrkowi wierzę...  Wink Sam 7 III miejscowość Chlebna koło domu (miejscówa ta jest położona na wysokości ok. 330m n.p.m ~15km od Krosna) miałem ładną nockę może zasięg nie był aż 7.6 mag ale 6.7  ;D Widać gołym okiem na wprost było nawet M 37 i M36, metodą zerkania spokojnie było widać M 38. metodą zerkania na granicy widoczności był otwarciuch NGC 2129 6.7mag. chociaż nie jestem pewny, że widziałem go na 100%  Tongue Niebo w ten dzień podziwiałem z kolegą... zachwycał się Saturnem i jego pierścieniami... Wink A w ten dzień uszatek prezentował się cudnie w pow. 180x momentami można było zobaczyć przerwę cassiniego i pewnie power 200x w takich warunkach nie był by przesadą.  Wink

P.S. Gratuluje udanych łowów Piotrze  Wink
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości