Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
szukacz komet
Obserwuje DS teleskopem 150/900 z Żywca mam nizłe niebo i marne       widoczki .   Jaki tam jest okular typ . Na jaki okular do DS powinienem     się zdecydować
Odpowiedz
Ile chcesz wydać?
Do jakich obiektów DS (mgławicowe, gromady, rozległe, drobnica...)?
Coś więcej o tym niebie swoim napisz, bo może przesiadka na dobre okulary w twoim wypadku będzie jedynie podatkiem od złudzeń.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
Mieszkam w Tuszynie  12 km od Łodzi mam telepa już 3-ego od roku 91   wyciąg przrobiłem na 1/25 cala  galaktyki plnetarne i kuliste .                    Zachodni wiatr czyści powietrze , strony  wschodnia i zachodnia             są czarne ,nad Łodzią 40 stopni tragiczne Ostatnio trochę zardzewiałem  ale znowu mocno coś drgneło                                                                                                                               pozdro
Odpowiedz
(18.02.08, 20:43)obserwator link napisał(a): Mieszkam w Tuszynie  12 km od Łodzi mam telepa już 3-ego od roku 91   wyciąg przrobiłem na 1/25 cala  galaktyki plnetarne i kuliste .                    Zachodni wiatr czyści powietrze , strony  wschodnia i zachodnia             są czarne ,nad Łodzią 40 stopni tragiczne Ostatnio trochę zardzewiałem  ale znowu mocno coś drgneło                                                                                                                               pozdro

No dobra, mamy wiec niewielki teleskop o wymagajacej światłosile  (F6) i ogniskowej 900mm. Chcesz okular do obserwacji niewielkich raczej nie masakrycznie wymagających obiektów (zakładam, ze te galaktyki planetarne to miały być mgławice planetarne) pod znośnym niebem, na słabej optyce (LW uniwersała, o ile jest oryginalne potrafi zdemolować naprawde obraz) i niezbyt sensowym montazu (u-paralaktyk) proponuje powerek 100X (rozbije całkiem głęboko sporo gromad i wyraźnie narysuje planetarki, choc ich rozmiary bedą bez szaleństw). Źrenica 1.5mm będzie w okolicach maximum oka i bedzie na tyle mała, ze wyeliminuje nam w znacznym stopniu nienajlepsze niebo. Ponieważ światłosiłe masz sporawą proponuje coś sensownie skorygowanego, wychodzi na okular typu NLV9mm lub, jak kasy więcej i lubisz nieco większe pole, coby obserwowany obiekt był w jakimś kontekscie to LVW8 lub XW10. Gdybyś chciał poszaleć na nieco większych powiększeniach to dalej zalecam to samo szkło, ale na mniejszych ogniskowych. Osobiscie nie przekraczał bym 6mm.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
Dzięki  nic ni wiem o swoich okularach od Pana  U    , Pewnie są jego      produkcją  , nie są oznaczone  i są kiebskie i na dodatek te zafajtane      rurki do powiększeń barlowem zciemniające obraz  DO KOSZA z TYM        Cz to nie zasurowa opinia                                                                                                                                                      Pozdro
Odpowiedz
Coś dziwnie podchodzisz do tematu Smile

Generalnie kupujesz szkła na jakie cie stac i tyle. Te U-rurki degradują strasznie obraz. U-okulary bywały różne i takie i śmakie. Ja osobiscie wszystko do U bym to skoszował i zapomniał jak najszybciej , ale to co dla jednego jest traumą, dla innego jest do przyjęca. Jak wsadzisz dobry okular do beznadziejnego barlowa, to obraz bedzie beznadziejny i tyle. Zasada najsłabszego ogniwa w łańcuchu.

Pozdrawiam.

PS. W ogóle kupowanie okularu o kilkukrotnej wartości teleskopu ma najwiekszy sens wtedy, gdy planujesz się przesiąść na normalny teleskop. Jezeli tak jest, uwzględnij dobierając ogniskowe parametry nowej OTY.

Oczywiście nawet w tym U zobaczysz wiecej wymieniajac okular z U-szkiełek na normalne konstrukcje, a o to w tym całym bajzlu z przesiadkami biega.

-- Hans
Odpowiedz
Plany są ale to na przyszły rok .  Z myślą o planetach planuję refraktor     Bresser Messier  127/1200 , Dlatego dzisiaj mam pytanie czy ,lepiej         znosi barlowa x-2  okular Lantanowy czy Ortoskopowy .                           350 zł za sztukę dam .W perspektywie Lantan 8 ,Orto 6 czy Lantan 6      Orto .8 ,oczywiście do refraktora , w szukaczu ogniskowa 900 da nieco   mniejsze powiększenia na DS                                                                                                                                   PS. Jesteś super gość                                                                                                                                                                                                                         Pozdro
Odpowiedz
Bezpośrednie porównanie współpracy orthoskopa i lantana z barlowem znajdziesz na przykładzie 5tek.

Tu test:
http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=24

A co do tak krótkich ogniskowych to powiem jedno, ja małego ER nie trawie... bo po kilku chwilach przestaje widzieć. Są jednak ludzie którym to zwisa i powiewa. Zanim kupisz ortho , przyssij sie do kogoś z takim szkłem o interesującej cię ogniskowej i pogap na coś przez powiedzmy pół godziny i po tym czasie oceń czy nie jest to dla ciebie problem, czy tez może masz załzawione, zmeczone oko i nie widzisz ni cholery nic lub nie tak i nie tyle co zaczynając.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
Dzięki jestem w domu ,  adresik OK  od dziś czytam Twoie uwagi              całym portalu
Odpowiedz
Dzieki HansO . Wyjaśnij prosze w zwiąsku z okularem lantanowym NLV-9 co z tą żrenicą 1,5 dla oka . Obawiam się powiększenia 100 x i mam      chęć na NLV 10 . Czy to znaczy że światło będzie mi uciekać i zasięg        zmaleje .
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości