Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Test montażu EQ3-2
(02.03.09, 20:40)astrodziadek link napisał(a):Pewnie, że tak. Ale nie próbuj guidować EQ3-2 w osi deklinacji ponieważ coś mizernie to wychodzi. Staraj się jak najlepiej dostroić montaż lunetką biegunową do GP.  ;D
pozdrawiam

Dzięki serdeczne!
Mam, pytanie[sup]*) [/sup]: co dokładnie oznacza polski termin "gajdowanie" [sup]**)[/sup], domyslam się, że chodzi o korektę położenia obiektu w polu widzenia, w trakcie naświetlania materiału ? Jak się to praktycznie robi ?
I jeszcze jedno jak najpierw wyosiować lunetkę vs. osi Ra ?

Pozdrawiam,
Piotr Strzelczyk
Don Pietro, co do pierwszego pytania, to myśle że inni lepiej Ci wytłumaczą, co i jak w przypadku Twojego montażu, ale co do ustawiania lunetki, to radze przeczytać od dechy do dechy artykuł z linka:

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13

Jeśli będziesz miał jakieś pytania, to wal śmiało. Pamiętaj tylko, że jak już będziesz miał wszystko wyregulowane, to zawsze przed ustawieniem montażu na polarną, musisz go dobrze wypoziomować.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Dzięki,
Piotrku za "linkę".  Smile
A poziomowanie to podstawa.
Na  balkonie to raczej nie ustawię montażu na biegunową, więc trzeba się udać w plener.
Na balkonie ustawiam wg. południka lokalnego. który wykreśliłem na posadzce ;D któregoś dnia w samo (prawdziwe) południe.
Do wizualnej obserwacji się to nawet sprawdza, przy dłuższych czasach już nie (precyzja zabazowania nóg statywu nie jest wystarczająca)
P.S.
Szarpnąłem sie i dokupiłem stawyw stalowy do EQ5 i...już się teleptak nie telepie
Pozdrawiam,
Piotr Strzelczyk

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości