Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sprawy ogólne i organizacyjne
hmmm....

Mam taką propozycję (bardzo luźna propozycja administrator się zgodzi to OK nie też OK no takie mniejsze OK) ... pewnie ma rację że robienie luźnych wątków w istn działach tematycznych nie ma sensu za co i ja przepraszam bo sam to robiłem.

Zróbmy nowy lużny wątek KNOW-HOW gdzie bedziemy prowadzić rozmowy na rózne tematy SONDOWE i około SONDOWE czyli:
- technika - nauki przyrodnicze
- co i dlaczego się zmianiło od czasów SONDY
- co się urzeczywistniło, a co nie
- i tym podobne

Na tym forum nie ma nas aż tak dużo tak więc bałagan raczej nie wystąpi ...

Reszte pozostawiam wam ....

Odpowiedz
Ja też przepraszam za tematy niezwiązane.
Jestem za tym, żeby zrobić tu jeden wątek na trochę luźniejsze rozmowy. Hyde Park znajduje się w innym dziale forum Astronomia i trzeba trochę ponawigować, żeby stąd tam dotrzeć. Niby nic, oczywiście. Ale ja np. wchodzę zawsze wprost do działu Sonda i tutaj sprawdzam, czy ktoś nowy się pojawił, czy jakieś nowe pokazały się wpisy. Nie chce mi się wędrować do Hyde Parku.  Smile
Odpowiedz
Kochani wszystko zależy od tego jak się rozumie pojecie "luźnych wypowiedzi" Smile Jeśli w dziale tym ma powstać nowy wątek na kształt kopii tego co dzieje się w Hyde Parku to niestety od razu mówię, że nie wrażam na to zgody !!! O skutkach takiego czegoś już pisałem, nie ma sensu się powtarzać. Dodam jeszcze, że dział poświęcony programowi Sonda jest małym elementem dużego forum astronomicznego posiadającego przez lata wypracowaną strukturę, kulturę korzystania i własny regulamin. Nie zgodzę się na zburzenie tego wszystkiego tylko dlatego, że komuś kto ma ochotę porozmawiać o czymkolwiek nie związanym z tematem działu, w którym aktualnie przebywa nie chce się tego robić w miejscu do tego przeznaczonym (raptem 2 pięterka niżej Smile Nie widzę powodu dla którego użytkownicy tego działu mając ochotę porozmawiać o rzeczach nie związanych z tematem przewodnim powinni się jakoś szczególnie izolować i robić to w innym miejscu niż pozostali.
Nie zgadzam się również dlatego, że spelnienie przedstawionych propozycji poddane jest ograniczeniom technicznym i zwiększa ilość pracy jaką trzeba włożyć w kontrolowanie porzadku na forum.

Powtórzę dla przypomnienia, że wątków tematycznych w tym dziale nie tworzyłem. Utworzyli je moderatorzy i użytkownicy tego działu pod kątem własnych potrzeb. Nadałem im tylko nagłówki (1sze posty) po to by jakoś ukierunkować w nich dyskusje, aby nie szła na manowce (sami ocencie czy to coś dało). Naprawdę nie mam nic przeciwko temu aby powstawały nowe wątki, aby zmieniać ich układ, wyglad grafike, aby dział się rozwijał. Jednak to co podkreślam któryś raz to fakt aby to co się nowego tworzy były bezpośrednio związane z tym czego dział dotyczy.

Nie uważam tez i mam nadzieje ze pozostali równiez aby temat Sondy już sie wyczerpał. W trakcie waszych dyskusji padło parę rewelacyjnych (moim zdaniem) pomysłów: jak na przyklad wyprodukowanie koszulki, kubka z logo Sondy, zorganizowanie zlotu miłośników Sondy. Zupelnie nie rozumiem dlaczego tematy takie utknely gdzies w morzu postow? Sam bylbym pierwsza osoba, ktora taki gadzet by zakupila i ktora pierwsza na taki zlot by sie wybrala. Zwróćcie uwagę jak organizują sie milośnicy astronomii na tym forum ! Zloty, spotkania, wykłady, kalendarze, koszulki. Wszystkie te tematy przerabiamy przez cały rok w skali ogólnopolskiej - nic tylko brać przykład - bo jako moderatorzy to narzędzia do tego macie w ręku !

Cieszę sie, że to co napisałem spotkało się ze zrozumieniem części z Was Smile. Faktycznie to na czym mi zależy  to "zminimalizowanie niepotrzebnej, nie związanej z tematem Sondy dyskusji"  w dziale poświęconym właśnie temu programowi. Bardzo prosze aby sie tego trzymać. Smile
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz
OK, administratorze. Dostosowuję się bez szemrania.

Pomysł z koszulkami chwilowo utknął był, ponieważ miałam ważne sprawy zawodowe i nie miałam czasu.

Teraz już mam więcej czasu. Czy życzycie sobie, żeby założyć wątek "Gadżety"? Będzie tam można składać zamówienia, pokazywac projekty i dyskutować na ich temat.
Odpowiedz
Stworzenie wątku "Gadżety" to dobry pomysł.
Sprawy inne, niezwiązane z Sondą oraz luźne dyskusje niech trafiają do odpowiednich dla siebie działów albo do "Hajd parku".

Odpowiedz
Admin,
bardzo ładnie to wyraziłeś "zdążyło zbudować pewien rodzaj wewnętrznej kultury jego użytkowania."
I dlatego właśnie tu jestem obecny od czasu do czasu.
Ponadto duuuuuży plus - serwer sprawnie działa!!!
Uwolnić "Sondę" - otworzyć archiwa TVP
Odpowiedz
Admin,
coś mnie tu niepokoi:
Program SONDA - informacje ogólne
Sprawy organizacyjne
Program "Sonda" - kto to jeszcze pamieta ?
Czy te wątki nie dublują się?
Może z 3 zrobić 2?
Twoja decyzja!
Do reszty  brak zastrzeżeń.
Uwolnić "Sondę" - otworzyć archiwa TVP
Odpowiedz
He he, sam o tym pisałem już jakiś czas temu. Jeden wątek (kto to jeszcze pamięta) jest zamknięty i tam już nie piszemy; służy jako historia naszych wypowiedzi. Ale są wątki które chyba faktycznie połączymy. Bo przecież SONDA to nie łatwy do podzielenia na tematy program. Poruszając kwestię archiwalnych odcinków łatwo przejść do informacji ogólnych, za chwilę zachaczyć o anegdoty, znów przejść do kompletowania odcinków by zakończyć linkami i gadżetami.
Odpowiedz
(28.07.06, 20:28)tompyc link napisał(a): Admin,
coś mnie tu niepokoi:
Sprawy organizacyjne
Czy te wątki nie dublują się?
Może z 3 zrobić 2?
Twoja decyzja!
Do reszty  brak zastrzeżeń.

(28.07.06, 23:01)Radek68 link napisał(a): He he, sam o tym pisałem już jakiś czas temu. Jeden wątek (kto to jeszcze pamięta) jest zamknięty i tam już nie piszemy; służy jako historia naszych wypowiedzi. Ale są wątki które chyba faktycznie połączymy. Bo przecież SONDA to nie łatwy do podzielenia na tematy program. Poruszając kwestię archiwalnych odcinków łatwo przejść do informacji ogólnych, za chwilę zachaczyć o anegdoty, znów przejść do kompletowania odcinków by zakończyć linkami i gadżetami.

Wątek powstał bardzo dawno temu (w 2003 roku) glownie bazujac na  wspomnieniach o programie Sonda. Był to zalążek tematu Sondy na tym forum, ktory podsycany dyskusjami,  prezentacjami odcinków Sondy na zloatch astro dotrwal do terazniejszosci. Przez te wszystkie lata watek ten rozwijał się też co w efekcie doprowadziło do powstania osobnego działu, w którym mamy przyjmnośc pisać teraz. Na zyczenie modertorów wątek zostal zamkniety i ustalone zostalo ze juz w nim nie piszemy. Moim zdaniem usuwanie/rozbijanie tego watku na kawałki zniszczy kawałek historii, tego forum. Z drugiej strony watek zwlaszcza w pozniejszj fazie zycia mocno i w sposob malo kontrolowany sie rozrosl i wiec może warto podyskutowac nad tym co zniego usunąć/przesunać co w nim jest bez znaczenia czy związku dla sprawy Sondy albo co sie dubluje ... (temat otwarty)

Sprawy organizacyjne

Watek jest potrzebny do dyskusji na temat ksztaltu, wygladu tego dzialu. Mam na mysli wylacznie mowe o sprawach organizacyjnych czyli komunikacje moja z Wami i Was ze mną. Wątek ten traktuje wyłącznie jako "techniczny" (nie moge przeciez wysylac swojej propozycji do Was na PW i a nastepnie oczekiwac od Was odpowiedzi). Argumentem za odrebnoscia tego watku jest fak iż w poprzedniej dykusji moje prosby o "pisanie na temat" utonely w morzu generowanych tam postow. Dlatego jeszcze raz podkreslam, potrzebne jest miejsce gdzie mowimy do siebie o sprawach technicznych dzialu (wyglad, struktura itd) i jak rozumiem taka role ten dzial teraz pelni bo takie tematy dyskusji w nim panuja (chocby to o czym mowimy teraz).

Zaczne od tego, ze nie jestem autorem tego watku, jedyne co w nim zrobilem to nadanie mu jakiegos naglowka aby przecietny Kowalski wiedzial o czym w nim sie pisze. Mam nadzieje ze trafilem z opisem w naglowku w sedno sprawy. Brzmi on tak:

Ogólna wymiana informacji na temat programu Sonda; co piszą w sieci; co mówią w mediach, nasze zdania, opinie, pytania, wspomnienia

Jesli nie trafilem to mozna zmienic opis/naglowek albo porozmawiac o tym co zmienic/wydzielić......itd. Dla mnie watek ten w zasadzie pelni kontynuacje tego co bylo w watku "Program "Sonda" - kto to jeszcze pamieta ?" ale jak pisalem, jesli nie mam racji to mnie poprawcie. W koncu moderatorzy sami tworzyli ten watek na wlasne potrzeby, pewnie beda wiedziec najlepiej w jakim celu.

Bardzo przeciwny jestem podejsciu do laczenia wszelkich dyskusji na temat Sondy w jedna calosc - "wrzucac do jednego worka" - czytaj watku. Taki worek owszem istnieje jest nim caly dzial poswiecony Sondzie nie zas wybrany w nim watek. Jak wczesniej pisalem laczenie watkow prowadzi do potwornego balaganu - takiego jaki powstal w zamknietym watku "Program "Sonda" - kto to jeszcze pamieta ?" .

O praktycznej strony wyglada to tak, że w miejscu gdzie jest morze postów ginie wszelka ciaglosc dyskusji na dany temat, gina wszelkie jej zasady i reguly, nie da sie nad czyms takim panowac bo kazdy mowi o czym chce. Kazda z osob ma swoj wlasny kosmos odpowiedzi, dochodzi do absuradalnych systuacji i wnioskow (od komputera do Leppera) Po prostu Hyde park!. Przde wszystkim jednak, nie daje sie tez czegos takiego czytać !!!!!!!!!! bo przejrzystosć takich dyskusji jest MNIEJSZA OD ZERA. Podejscie takie jest  zaprzeczeniem sensu powstwania dzialow tematycznych, zaprzeczniem dla regulaminu forum, zaprzeczeniem jakichokolwiek zasad, które wyznaczją forumowy byt i ład,  czymś co jest bliskie anarchii. Majac na uwadze wszystko co wymienilem na takie rzeczy zgody nigdy nie wyraze.

Nie ma za to przeszkody aby tworzyc nowe watki, realizowac nowe pomysly itd... Jest to wygodne dla czytajacych i szukajacych bo i jedni drudzy ida po jak najmniejszej linii oporu w tym co robią. Przy tym wszystkim trzeba pamietac aby nie odjesc zbyt daleko od tematu dzialu/watku i miec na uwadze to ze dzial poswiecony jakiemus wybranemu tematowu jest czescia wiekszej calosci forum itd.

Prosze kierujcie sie ta zasada.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Dopisane pozniej, cd....

Nie chce Wam się za bardzo wtrącać w pomysly ale zauwazylem pewne rzeczy, z ktorych moze da sie wyciagnac jakies wnioski i znaleźć jakieś rozwiązanie :

Na chwile obecną mamy nastepujące wątki:

1. Sprawy organizacyjne - wątek do wymiany informacji technicznych

2. Program SONDA - informacje ogólne

Ogólna wymiana informacji na temat programu Sonda; co piszą w sieci; co mówią w mediach, nasze zdania, opinie, pytania, wspomnienia

Watek być może zbyt ogolnie obejmuje temat ( zbyt ogólna postać). Może warto przejrzeć ten watek i zastanowac sie o czym w nim tak na parwde chce sie rozmawiac. Jesli (jak pisalem) ma to byc kontynuacja wspomnien z watku "Program "Sonda" - kto to jeszcze pamieta ?" to moze jakos warto doprecyzowac i wydzielic posty, poprzerzucac te, ktore bardziej pasuja gdzie indziej. Moze trzeba zmienic opis i tytul bo przeciez pod slowami - "informacje ogolne" w zasdzie sie nie zawiera nic i zarazem zawiera sie wszystko Smile Jesli watek mialby miec charakter informacji ogólnych to moze dobrze moim zdaniem w kilku zdaniach ogolnie napisac co to takiego ta Sonda jest i skad sie wziela nasza pasja do niej ze wydzilismy dla niej czesc forum Smile Nie chodzi moze o dublowanie infromacji ze strony pana Tomasza (co w jakism stopniu byloby konieczne - wyjasnienie) ale o krotka infromacje o czym w ogole mowa jest tutaj, co robimy po co ten watek jest,  ... tak aby przecietny Kowalski wyczytal o co nam chodzi, po co to wszystko jest i o czy mowa.  Dalej w watku nawet moga byc kontynuwane wspomnienia, to co po czesci jest teraz. Zwrococie uwage ze raczej co raz latwiej bedzie trafic na forum przez mlodsze osoby ale co raz trudniej nazwa Sonda bedzie kojarzyc sie im z tym na czym zalezy nam aby sie kojarzyla. Z uplywem czasu coraz mniejsza liczba osob bedzie kojarzyla Sonde z programem o ktorym rozmawiamy.

3. Archeo

Dyskusja na temat teraźniejszości i przyszłości programu Sonda.

Opis jak opis mozna go zmienic - jak i tytul watku itd. Tresc mozna wydzielic inne rzeczy ale faktem jest ze duskusja (archeo) o prawach autorskich i potrzebie reemisji programu juz umarla. Powstala za to dyskusja i propozycja do kontynuowania programu na własną rękę na zasadzie "dokretek". Widze ze teraz ktos cos wspomnial o radiu internetowym. Moze to dobry pomysla na nowy watek o faktycznych dalszych losach Sondy.....

4. Kompletowanie listy odcinków programu Sonda

Tutaj kompletujemy listę wszystkich wyemitowanych odcinków Sondy

5. Muzyczna oprawa SONDY

Tutaj kompletujemy informacje na temat materiałów muzycznych użytych w odcinkach Sondy

6 Anegdoty o programie SONDA

Tutaj umieszczamy różne dziwne i śmieszne informacje związane z programem Sonda.

7. Gadżety

Projekty i zamówienia gadżetów związanych z Sondą ...np. koszulek

8. Linki na temat SONDY

Tutaj umieszczamy linki na temat programu Sonda. Dla nowych gości, dla zainteresowanych szukających informacji o programie.

9. Program "Sonda" - kto to jeszcze pamieta ?

Brak opisu - wątek propnuje zamknac i nie ruszac. Pozostawic jego wspomnieniowy/historyczny charakter (od niego wszystko się zaczęło). Można ewentualnie wspólnie podyskutowac co i czy z tego watku warto by przesunac gdzie indziej ale nic na sile bo to pewien zamkniety rozdzial historii.

Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz
Moim zdaniem nie tyle ilość wątków co ich próba ścisłego zaszufladkowania spowodowała rozmycie forum. Potworzono przecież wątki, których może być ile dusza zapragnie a nie tematyczne subfora. Podrzucając fotkę Siudyma nie miałem zielonego pojęcia gdzie to wrzucić, bo pasowała wszędzie i nigdzie - najłatwiej było by mi nowy temat założyć ale pewnie gromy by sie posypały.

Albo piszmy w jednym wątku, albo twórzmy ich dowolną ilość na zasadzie - pojawia sie nowy temat do rozmowy - piszemy nowy wątek, który jak sie wyczerpie to po prostu spada w dół.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości