Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Może Ktoś widział w sobote (28.06) spadajace meteoryty?
ja cały czas czekam aż mi coś spadnie na ogródek i zmasakruje rzodkiewkę Wink będzie sałatka Wink
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Oj to poczekasz troszeczkę bo statystycznie na Ziemi na dany kilometr kwadratowy spada jeden meteoryt raz na kilkadizesiąt tysiecy lat 8)
Odpowiedz
Arek, chciałbym się dowiedzieć jak zdołałeś wyznaczyć jasność Twojego rekordowego bolidu z taką dokładnością. Z czym go porównywałeś?

Ja mam z tym spory kłopot... W czasie Leonidów w 2001 r. widziałem razem z grupą kolegów z Krakowa jeden całkiem jasny. Podejrzewam, że był porównywalny do jasności Księżyca (w kwadrze, a może nawet w pełni), ale trudno to ocenić z całą pewnością, bo Księżyca nie było wtedy widać. Poza tym mieliśmy znakomitą adaptację, której nie sposób osiągnąć podczas nocy z Księżycem, więc bolid mógł nam się wydać jaśniejszy niż był...

Dlatego jestem ciekaw, w jaki sposób wyznaczyłeś te -19,5 mag i skąd pewność, że to nie było po prostu -20, -21, -19, czy -18 mag?
Odpowiedz
(07.07.03, 13:35)Janusz_P. link napisał(a):Oj to poczekasz troszeczkę bo statystycznie na Ziemi na dany kilometr kwadratowy spada jeden meteoryt raz na kilkadizesiąt tysiecy lat 8)

zgadza się, ale to nie znaczy, że np. jutro coś nie spadnie Wink
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
No pewnie że spadnie nawet zaraz ale z prawdopodobieństwem nie większym niż 1/ kilkadizesiat tysięcy razy 365 dni Wink!!!

Odpowiedz
(07.07.03, 18:33)Michal Drahus link napisał(a):Arek, chciałbym się dowiedzieć jak zdołałeś wyznaczyć jasność Twojego rekordowego bolidu z taką dokładnością. Z czym go porównywałeś?

Dlatego jestem ciekaw, w jaki sposób wyznaczyłeś te -19,5 mag i skąd pewność, że to nie było po prostu -20, -21, -19, czy -18 mag?

Arek pewnie dokonał szybkiego porównania z kilkoma parami księżyców Wink
Oskar
Odpowiedz
zgodnie z prawami Murphy'ego jeśli przestanę chcieć żeby coś takiego mi przeorało ogródek to to się wydarzy

prawa Murphy'ego mają w nosie prawdopodobieństwo ;D
Odpowiedz
Prawa murphego to tylko zbior spostrzeżeń życiowych a prawdopodobienstwo to ty najwyżej mozesz mieć gdzieś ale spadki meteorytów podlegają mu jak tralala ;D ;D
Odpowiedz
(07.07.03, 18:33)Michal Drahus link napisał(a):Arek, chciałbym się dowiedzieć jak zdołałeś wyznaczyć jasność Twojego rekordowego bolidu z taką dokładnością. Z czym go porównywałeś?
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
Ten cytat powyzej powinien byc z tym obecnym postem. Przepraszam za balagan ale przypadkowo i za szybko przycisnelo mi sie Enter.

Podczas obserwacji wiedzialem tylko tyle, ze bolid byl duzo jasniejszy od Ksiezyca
w pelni. Poczulem sie bowiem jakby zaczelo switac i przestalem widzec gwiazdy
z zakresu 4-6 mag. Na szczescie w kilku swoich stacjach sfotohgrafowali go Czesi i stad wiem, ze mial -19.6 mag. To byl meteor z roju Tauryd. Sam jego slad byl jasniejszy od Wenus i ewoluowal przez kilkanascie minut.

Jasne bolidy trzeba niestety oceniac na oko, porownujac w zasadzie tylko do Wenus, Ksiezyca w kwadrze i Ksiezyca w pelni. Ocena jasnosci nigdy w takim przypadku nie bedzie dokladna, ale tutaj duzo wazniejsze jest dokladne naszkicowanie trasy zjawiska na mapie gnomonicznej i ocena predkosci. To z kolei nie robi najmniejszych probemow bo bardzo jasne zjawiska mocno przykuwaja uwage i pozostawiaja slady, co ulatwia szkicowanie.

Pozdrawiam,
Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości