Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Mały kącik do szlifowania lustra
....A może i kto z ATM-owiczów próbował pumeksu w polerce i jak to się sprawowało? - mnie też to korci w polerowaniu wstępnym, bo podobno polerowanie pumeksem idzie dość szybko - to mi powiedział były pracownik Krośnieńskich Hut Szkła i stąd to wiem....

Tylko że mówimy tu o pumeksie wulkaniacznym  materiale innym niz szkło pianowe czyli to co nazywamy pumeksem kosmetycznym.Pumeks mineralny jest mielony , potem frakcjonowany .  A ja to wiem bo moja mama była pracownica biura głównego technologa w HSK Violetta i wiele lat uczyła przedmiotu o nazwie "Technologia szkła". Smile

Szkłem pianowym- pumeksem mozana skutecznie porysować powieszchnię lustra -odradzam.
Odpowiedz
Z tym przeszlifowywaniem lustra - spokojnie przemyśl to jeszcze raz - teleskopu nie musisz transportować "poprzecznie" w kierunku jazdy - można złożyć przednie siedzenie pasażera i armatę wozić "wzdłuż" kierunku jazdy - na pewno "wlezie", a stopę Dobsona wrzucić na tylną kanapę, albo też oparcie kanapy złożyć na płasko, fotel pasażera przesunąć na max do przodu i w tak uzyskanej przestrzeni całość zmieścisz - ja tak zmieściłem swojego Dobsona 250/1250 mm (tuba fi zewn ~330 mm, długość ~1300 mm, a stopa Dobsona miała średnicę 60 cm; do Tico lub Pandy tubus mieścił się prawie "na styk" pomiędzy oparcie fotela pasażera przesuniętego do przodu na max a klapę bagażnika.

Dalej Dziadku nie piszesz, czy polerowałeś tlenkiem ceru, czy różem polerskim; ze zdjęć domyślam się, że różem - zabrudzenia na polerowniku i sam polerownik są brązowe, a nie różowe, jak po cerii.

Wbrew wątpliwościom niektórych forumowiczów polerownik z węzy pszczelej zdał egzamin  Big Grin - może się sam nań "przerzucę" ?

Drugie pytanie: u kogo napylałeś zwierciadło - ja też bym napylił swojego "mikrusa" 98/480, którym "buszowałem " po firankach sąsiadów i Księżycu w pełni. Czy Twoja powłoka Al była dodatkowo utwardzana czy napylane było tylko samo aluminium? Mógłbyś dać "namiar" ?

A z tym pumeksem wulkanicznym - czy jest to minerał barnezyt, opisywany na amerykańskim ATM-ie lub broszurce Rybarskiego ?
A za uwagę - dzięki - przynajmniej teraz wiem, że nie muszę się "fatygować" do sklepiku dentystycznego do którego spacerkiem mam 3 minuty, a raczej coś "kombinować" powinienem w HSK .
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości