Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Mały kącik do szlifowania lustra
Witam  Big Grin

Mały kącik do szlifowania lustra to miejsce, w którym szlifuję sobie lustro do Newtona,
Lustro zaczałem szlifować wg. opisu Janusza Wilanda.

Pozdrawiam
Dziadek  Big Grin,

Odpowiedz
Przedstawiam swój kącik do szlifowania lustra - szczegóły:

Jest to małe miejsce w moim pokoiku gdzie zabawiam się w ATM i gdzie nie muszę lać duuużej wody. Za matrycą widać plamy wycieku wody ze  zmielonym proszkiem.
Nadwyżki zawsze bywają i zbieram szmatką. Na drugim zdięciu widać plamy po spłynięciu szlamu z matrycy - jest troche gęsty. Nadwyżkę jego zbieram do puszki - nie mozna wylewac , go do domowych sanitariatow bo moga sie zatkać  !!!
PILNUJę CZYSTOŚCI W TRAKCIE SZLIFOWANIA !!
Podstawę myję zawsze po każdych pomiarach i przerwach większych też. 
Zostaja tylko małe ilości na lustrze,matrycy ,

[Obrazek: 2323_13_12_07_3_57_02.bmp]

Wyznaczone linie są celowe - od środka  r 2x i  r1,5 x

[Obrazek: 2323_13_12_07_3_46_23.bmp]

[Obrazek: 2323_13_12_07_3_38_56.bmp]

[Obrazek: 2323_13_12_07_3_54_39.bmp]

[Obrazek: 2323_13_12_07_3_49_09.bmp]

aktualny pomiar = 2,15 mm
Odpowiedz
Witam  Majsterkowiczów  Big Grin
mam obowiązek przedstawić o początkach zorganizowanego sprzętu do szlifowania  cdn;

[Obrazek: 2323_14_12_07_3_19_35.jpg]

Podstawę wykonałem z rozebranych mebli  o średnicy 70 cm i boki zamalowałem by nie wsiąkała woda !!.
Cyrkiel wyk. z listewki i dwóch zaostrzonych gwoździków, by dobrze wydrapał obwody nowych średnic. Linie nie muszą być idealne, aby dobrze widać w trakcie obracania  krawędzi lustra po obwodzie.

[Obrazek: 2323_14_12_07_3_20_56.jpg]

Aktualności;
zakończyłem szlifowanie z proszkiem Nr. 400
pomiar = 2.35mm
lubi kleić się sprawdzałem , zbliża się sfera, brak otarć, brak baniek powietrza !! pieknie płynie w matrycy.
Zmiana proszku  na Nr 600
Odpowiedz
Cześć dziadku !

Chętnie Ci pomogę !

http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...iew;id=908

Jak link nie zadziała to zobacz obrazek w ATM  ;D

pozdrawiam
astrodziadek
Odpowiedz
   OOOOOOOO  Big Grin Big Grin

Pięknie, miło mi, dziękuję Astrodziadku.

Zawziołem się ostro, mam natchnienie, staram się, by zabić złe myśli  z tęsknoty ;D ;D
Janusz tak ładny opis stworzył i miałem ochotę , materiałów też mam wystarczająco.

Pozdrawiam, Dziadek.

ps. ale numer to ja zrobiłem jakiś błąd cooo ?   

UDAŁO CI się, SUPER  kawał zrobiłeś  Big Grin ;D Big Grin
fajna szlifiera  ;D ;D ;D
Odpowiedz
Chce Ci się tak machać na starość tym szkiełkiem ?  ;D
Ja też parę w życiu zrobiłem. Ostatnio 3 lata temu 350 mm od czego do dzisiaj mnie bolą łokcie. Teraz to się zupełnie nie opłaca. Lepiej kupić Syntę albo przynajmniej jej optykę jak się chce robić coś szczególnego. Czasy szlifowania na koziołku już minęły ! ;D
pozdrawiam i pary w rękach życzę !
Odpowiedz
Witaam   Astrodziadku Big Grin

Trochę wcześniej dokończyłem tuning refraktora BresserMessier R-90 / 900  "lepiej chodzi" .
Nie zamartwiaj się o mnie, uwierz mnie, że sam się sprawdzam, parę jeszcze mam w łokciach.
Wola jest istotą życia i sens jej .
Potrafię płot przeskoczyć,  sprawdzone m-c temu.
To lusterko b,,,,,edzie Syntopodobne hehe.
zbliża przerwa dłuższa do zabawy i wsadzę za szafę manele.
Bedę leżał i patrzył na sufit  Wink  tyle dni buuuuu.

Serdecznie pozdrawiam, Dziadek.
Odpowiedz
Podziwiam za samozaparcie.Latka mam.Czas na emeryturze mam ale żeby się złapać za lustro :-\Jakiś refraktorek jakby mi się jeszcze trafił obiektyw od setki do góry to jeszcze bym wystrugał ale drapać to szkiełko. :-[Zyczę powodzenia.
Odpowiedz
Dzień dobry
  Panowie, przemyślałem  za wybicie z głowy pomysłow moich,  żeczywiście źle czynię.
  To faktycznie lepiej zająć się wędkami i oglądać spławik w dzień.

Kończę głupi mój temat i proszę pana Moderatora Kuba o usunięcie mego wątku, siadam na laurach i bedę oglądał gwiazdki .

Życzę Panowie zdrowia, pary w łokciach i pięknych widoków..... , Dziadek.

Odpowiedz
Ależ nie.Nie chcemy zniechęcać.Ja np.podziwiam i skręca mnie z zazdrosci jak rolmopsa ,że nie potrafie zacząć takiego dzieła.Po prosty choróbsko mi nie pozwala na takie wezwania chociaż wyglądam jak średniego rozmiaru niedzwiedz.Dziadku przemyśl decyzje i skrobaj dalej tą szybę Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości