Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nie tylko SONDY żal
Widzę, że są problemy z obejrzeniem skanu wywiadu z Romanem Kancirukiem, gdzie również i Sonda się pojawia. Dlatego wrzuciłem go do 'mojego' katalogu na ftp.
Moja szwagierka pracuje w sądzie, ale Kurka i Kamińskiego nie zna.
Odpowiedz
Program dr Rabskiego nazywał się Opowieści bałtyckie. Jako, żem i pomorzanin i geograf swego czasu niezwykle uważnie ów program oglądałem.

Brzegi
Budująca i niszcząca działalność morza. Piaszczyste brzegi zw. plażami - efekt akumulacyjnej działalności. Wydmy i ich specyficzna roślinność /ok.. Łeby/. Przykład niszczącej działalności w Ustroniu Morskim i Trzęsaczu /legenda/. Próby umacniania brzegów np. palisady, ostrogi - zatrzymanie procesu abrazji w Niechorzu. Rodzaje brzegów: piaszczyste, skaliste z zatokami i fiordami, klifowe zw. glintem m.in. w Danii, na Gotlandii /jaskinie/, Archipelag Sztokholmski z licznymi wyspami, płd. - zach. Finlandia /wybrzeże zbliżone do fiordu/. Morze i ląd - walka dwóch żywiołów widoczna na zboczach wyspy Wolin.

Początek
Kiedy zaczyna się historia Bałtyku. Fazy rozwoju: bałtyckie jezioro lodowe, połączenie z wszechoceanem, stopniowe wytopienie się lodowca, morze ancylusowe, litorynowe /słone/. Ustalenie zarysu linii brzegowej: delty, zatoki, mierzeje. Fazy bezpośrednio poprzedzające współczesny Bałtyk i typowe dla nich organizmy. Przeobrażanie się w czasie krajobrazu na lądzie. Jaki wpływ mają działania człowieka np. falochrony, porty. Dane liczbowe i ogólna charakterystyka morza: wielkość, zasolenie itp.

Delty, mierzeje, półwyspy 
Niszcząca i budująca rola fal. Jak powstają miereje, półwyspy i delty wsteczne - elementy budującej działalności morza. Dogodne warunki dla roślin i zwierząt: od traw do drzew /strefowość/, bory sosnowe i mieszane, roślinność bagienna z olesem i olchą, liczne ptaki, ryby, ssaki. Szkodliwe działania człowieka np. budowa portu we Władysławowie zakłóciła naturalny proces budowy półwyspu Helskiego. Korzystne działania wspomagające np. na obszarze mierzei Świny i Dzwiny - powstanie i przyrost lądu dzięki falochronom portów. Rozwój delty wstecznej Świny.

Bursztyn
Omówienie: czym jest, kiedy i jak powstał, odmiany, kolory, ogromne okazy /w muzeum/, inkluzje - zatopione owaty itp. Kiedy i gdzie najłatwiej go znaleźć na polskim wybrzeżu. Historia handlu, szlak bursztynowy. Wizyta w stolicy bursztyniarstwa - Gdańsku i pracowni jubilerskiej. Obróbki bursztynu: przykłady zabytkowych i współczesnych wyrobów artystycznych: figurki, szkatuły, bibeloty, naszyjniki. Ręczna przca rzemieślników. Bursztyn jako środek leczniczy /nalewka, maść/, dawniej jako domieszka do kadzidła w liturgii.

Zwierzęta
Prof. K. Rabski podaje ogólne informacje o bałtyckiej faunie i jej osobliwościach: ponad 600 gatunków, najwięcej skorupiaków, ryb i ptaków /mewa srebrzysta, nużyk, drapieżniki: orzeł bielik i rybołów/. Morskie placówki badawcze zajmujące się fauną m.in. rzadkim ssakiem - morświnem. Bałtyckie foki, próby ratowania gatunku. Przykłady świadczące o dysharmonii przyrody bałtyku wywołanej przez rozwój cywilizacji: sezonowe migracje ptaków czy ryb, nowe gatunki np. ryba z Morza Czarnego, babka bycza, nowe gatunki krabów - może to być przyczyną niebezpiecznych zmian w strukturze gatunkowej fauny Bałtyku. Inne zagrożenia i przewidywane skutki.

Rośliny
Flora lądu płd. wybrzeża Bałtyku i jego wód. Legenda o Mikołajku - symbolu nadmorskiej przyrody. Pasowy układ roślinności: trawy porastające wydmy, krzewy, formacje leśne. Lasy sosnowe, bór bażynowy, lasy liściaste i mieszane, bory bagienne. Wpływ morza na charakter szaty roślinnej np. sztormów. Plaża: współistnienie traw, krzewów i piasku. Rośliny strefy brzegowej: cechy, przystosowanie do warunków, zielenice, brunatnice, morskie trawy, krasnorosty, morszczyn. Zasolenie a rozwój flory. Zmiany wśród roślinności spowodowane ingerencją człowieka /rolnictwo, zanieczyszczenia/. Rośliny ujść rzek, słonorośla. Konieczność ochrony roślin wód Bałtyku.

Eutrofizacja
Degradacja środowiska morskiego przez człowieka. Eutrofizacja czyli przeżyźnianie wód Bałtyku odkładającymi się w nadmiarze wartościami pokarmowymi /biogenami/ przenikającymi z lądu do wód powierzchniowych, gruntowych, rzek i w końcu do morza. Źródło w ściekach, śmieciach, nawozach sztucznych, ze statków, rozwijającej się turystyki. Skutek - zmiana naturalnego środowiska, którego rośliny i zwierzęta nie są w stanie przetworzyć nadmiaru biogenów, ograniczanie zasięgu roślin w głębi wód i hamowanie przenikania światła, rozwijanie się prymitywnych gatunków roślin i zwierząt, które wypierają szlachetniejsze gatunki /kolonizacja glonów - głównie zielenic, zakwity glonów toksycznych, na powierzchni wód - rozwój planktonu/, obumieranie podwodnych łąk, około 10% Bałtyku to pustynie morskie, a 3/4 akwenu jest zagrożona. Niekorzystne skutki melioracji i regulacji rzek. Działania korzystne: zbiorniki wodne, stopnie wodne, odtwarzanie naturalnego biegu rzek, oczyszczalnie.

Parki
Tradycje ochrony terenów nadmorskich. Założenie Parków Wolińskiego i Słowińskiego. Tajemnice Wzgórza Rowokół - miejsca kultowego i magiczna moc wiązana z dębami wolińskimi - pierwowzorami obszarów chronionych. Park Woliński: mikroklimat, roślinność, klifowe wybrzeże. Wędrujące wydmy Mierzei Łebskiej, pomorskie jeziora obu parków, pasowa roślinność, bogactwo ptaków /orzeł bielik, łabędzie/, ssaki: dziki, rodzina żubrów. Skansen Słowińców - świadectwo kultury materialnej i przykład współżycia człowieka z otaczającą go przyrodą. Edukacyjna rola parków narodowych i muzeów przy parkach.

Ekologia na co dzień

Co na dzień oznacza ekologia? Poszukiwanie nieszkodliwych źródeł napędu, renesans roweru - czysty i zdrowy środek. Racjonalne wykorzystanie środowiska na przykładzie Szwecji: niezwykle pozytywny stosunek Szwedów do idei ochrony przyrody np. energia słoneczna do napędu kosiarki, materiały ekologiczne do budowy domów, utylizacja odpadów, zdumiewająco czyste miasta. Ekologiczne osiedle mieszkaniowe: domy z naturalnych surowców, niewielkie kompleksy rolne /szklarnie, ogrody/, wykorzystywanie energii słonecznej i wody deszczowej, sortowanie śmieci w domu i dalej, kompostowanie na nawóz, dachy darniowe, zbiorniki retencyjne. Nacisk na wychowanie ekologiczne - przykłady zajęć z dziećmi.
Moja szwagierka pracuje w sądzie, ale Kurka i Kamińskiego nie zna.
Odpowiedz
   Pragnę przypomniec,że 11 sierpnia 2008r mija 13 rocznica śmierci
Marka Gajewskiego (aktora,lektora,spikera,prezentera oraz
dziennikarza TVP.Wiele lat czytał materiały do programów oświatowych,
edukacyjnych,m.in. programu SONDA)
Odpowiedz
Znalazłem w bibliotece w RADOMIU wszystkie odcinki "Opowieści Bałtyckich".
http://www.bp.radom.pl/pakiety.html
Czy ktoś z RADOMIA to jest i mógłby to wypożyczyć i potem na p2p....?
Cała ta seria jest niezwykle interesująca.

Znalazłem Bałtyckie Opowieści w Krakowie w Bibliotece Głównej Akademii Pedagogicznej

http://www.wsp.krakow.pl/biblio/video.ht...0o%20ziemi

Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Marek Gajewski na Wikipedii

A to w związku z rocznicą śmierci o której dwa posty wyżej wspomniał krzysztof76.
Niezapomniany głos...
Odpowiedz
Już praktycznie wogóle nie oglądam telewizji /nie licząc szczątkowych tytułów na Planete czy Discovery/
Z prawdziwą radością powracam natomiast do SOND które ktoś systematycznie wrzuca w otchłań internetu /chwała Mu za to/
Szkoda że ocalało tak niewiele odcinków

Odpowiedz
(19.11.07, 22:34)kanarkusmaximus link napisał(a): A pamiętacie program 'Morze' ze swoją słynną (wziętą chyba z jakiegoś australijskiego programu) czołówką??

http://www.youtube.com/watch?v=rwVOZDqZYZk
(hyhy znalazłem czołówkę! Smile )

Ten program leciał w TV jakoś na początku lat 90. - pamiętam, że każdy odcinek oglądałem z zapartym tchem!

Przypadkiem w czeluściach Internetu natknąłem się na cały utwór w (Mike Brady - Pirate Movie Victory.mp3)... jak ktoś chce, to leży na ftp... Smile

--
Piotr
Odpowiedz
Z żalem czytam ten watek pamiętam programy o których piszecie.Dzisiaj dla zdziadziałej TVP  parytetem jest transmisja mszy w niedziele  Ciemnoto wróć !)
Odpowiedz
We mnie też wrze, gdy włączę polską publiczną tv...Wciąż te same smętne seriale, cierpiętnictwo, wydumane problemy, przefilozofowane dylematy, co serial to ksiądz / nowa fala? Wink Big Grin / - albo kolorowe show z błyskotkami. Strasznie mało normalnego życia z typowymi dla niego przejawami! Nie mówiąc o programach dydaktycznych, poznawanie świata, kultur, architektury, malarstwa, muzyki czy problemów poszczególnych krajów czy nacjii...

Wiesz, nimrod, ta msza w niedzielę jest dobrą sprawą, jest zapewne wiele ludzi którzy jej potrzebują. / A robi konkurencję Rydzykowi  Wink / Przecież to godzinka czy coś koło tego. Raz w tygodniu. Nawet te inne audycje związane z religią czy Kościołem / Kościołami / - też mi nie przeszkadzają. Ileż tego w % ?
A zsumuj sobie czas na reklamy i potok miałkich spraw dawanych na antenę.

Będę się powtarzał, ale czeska publiczna to perełka w porównaniu z polską - i ubolewam nad tym !!! Mało reklam, mało debilnych seriali z importu, za to przepiękne cykle o architekturze / ostatnio Gaudi /, muzyce, malarstwie, historie wojen, techniki w różnych dziedzinach...mógłbym wymieniać do wieczora...
Dwa czy trzy lata biegnie już taki cykl świato-poznawczy; dwóch świetnych aktorów jeździ po całym świecie i dokumentuje życie; wnikliwie, dowcipnie... W godzinnym prawie programie zmieszczą kilkanaście razy więcej treści, niż Cejrowski / lubię też oglądać, ale jak na mój gust trochę przestylizowany a autor chyba z chęci oryginalności traci czas na różne nieistotne duperele.../

No cóż, ale w tej czeskiej publicznej tv dyrektor nie siedzi  na dyrektorze, twarda dyscyplina finansowa i audity, ludzie płacą abonament bo jest więcej świadomości że nic za darmo.
Swego czasu podnieśli abonament, ale obniżyli reklamy ! Programy biegną praktycznie non-stop 24 godz. Trwa sprawne przechodzenie na cyfrówkę całej publicznej tv. Dokładne info kiedy, gdzie, co należy zrobić.. Już chyba 3 lata biegnie na publicznej sport, odrębny kanał...

Teraz nowy rząd robi harakiri w oszczędnościach, by zmniejszać deficyt. Dotyczy to bez wyjątku wszystkich, poczynając od obniżenia pensji prezydenta - i to niemałe !
Naród siedzi cicho, narzeka - ale gdzieś tam w głębi świadomości chyba przyznaje rządowi rację... przynajmniej ci, którzy używają mózgu, myślą racjonalnie. Związki zawodowe też nie mają  argumentów...

Tak płynie czas... My go tracimy na Palikota, walenie się krzyżami po plecach i całą plejadę innych zastępczych tematów - czym żywią się też media; od Gazety Wyborczej po Nasz Dziennik, nie mówiąc o publicznej tv...

Ale sprawa jest prosta: o pierdołach łatwo się pisze, gorzej gdy trzeba napisać artykuł czy kompetentnie przedyskutować w mediach problemy służby zdrowia, systemu emerytalnego, przerostu niebieskich kołnierzyków, płace w sferze budżetowej itp itd
To właśnie, co teraz wypełnia czeskie media a realizuje nowy rząd czeski, mając może niepowtarzalną okazję: w parlamencie rządząca większość ma kilkanaście głosów przewagi w 200 - tu osobowym składzie..

Uff ! Ulżyło mi się nieco... Big Grin

Odpowiedz
A tu taki "mały" wywiad z osobą współtworzącą tamte dobre czasy telewizji:

http://film.onet.pl/0,0,1628415,1,596,artykul.html
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości