Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Planeteoida jesieni czyli obserwujemy Ceres
Jesienią warto spojrzeć w niebo w poszukiwaniu Ceres  Smile Na jesiennym niebie jasność Ceres będzie wynosiła 7-8 mag, więc do jej odszukania będzie potrzebna lornetka. Obecnie planetoida przemieszcza się z gwiazdozbioru Byka do Wieloryba. Warto podjąć się identyfikacji Ceres, robimy szkice (mapki) danego rejonu gwiazd co dwa dni, później na rysunkach wyszukujemy gwiazdki, która się przemieszcza  Smile Krótko mówiąc mamy ciekawy obiekt astronomiczny na jesień  Big Grin
Jeśli ktoś zdecyduje się szukać Ceres to proszę zamieszczać w tym wątku wyniki swoich badań. Jeśli chodzi o mnie to nie mam na razie warunków (ciągle pada...  ;D ).
Synta 6"
Odpowiedz
mam lornetke i nocne zmiany na swiezym powietrzu  duzo patrze w niebo , tak jak wilk na gwiazdy , zna m oriona i plejady ,ale chcialbym poznac rowniez inne uklady gwiazd . na razie nie odrozniam planet naszego ukladu. czy ktos ma zbedne materialy na ten temat
Odpowiedz
(04.11.07, 19:45)sylwek nowakowski link napisał(a): mam lornetke i nocne zmiany na swiezym powietrzu  duzo patrze w niebo , tak jak wilk na gwiazdy , zna m oriona i plejady ,ale chcialbym poznac rowniez inne uklady gwiazd . na razie nie odrozniam planet naszego ukladu. czy ktos ma zbedne materialy na ten temat

Nie wiem, czy ten post ma związek z Ceres ale niech bedzie Tongue

Trochę nieścisłości jest w tym Twoim poście. Materiały na jaki temat? Rozumiem, że chodzi Ci ogólnie o astronomię, nic konkretnego.
No więc tych materiałów jest całe mnóstwo. Począwszy od książek (polecam "Niebo na weekend" Przemysława Rudzia), przez czasopisma i gazety (właściwie w każdym o tematyce naukowej jest coś z astronomii ale polecam typowo astronomiczny dwumiesięcznik Urania - Postępy astronomii lub Vademecum miłośnika astronomii) po internet (jest wiele stron o tej tematyce, choćby nasze forum, jak trochę poczytasz tematów z pewnością nabędziesz sporo nowej wiedzy).

Mile widziany będzie też jakiś program astronomiczny, Stellarium bądź Ciel ażebyś lepiej mógł się zorientować gdzie czegoś szukać.

Teraz na nocnym niebie jest co oglądać. W najbliższą pogodną noc spróbuj znaleźć Marsa w Bliźniętach i koniecznie niezwykła kometę 17P/Holmes. O tych obiektach są oddzielne wątki, gdzie bliżej się wszystkiego dowiesz.
Synta 200/1000 DOB Pyrex, Super Wide Angle 10 i 25mm, LV 5mm, Soligor 2x/2\", Baader Planetarium, Variable Polarizing Filter Orion 1,25\", Delta Optical Silver 10x50
Odpowiedz
(04.11.07, 19:45)sylwek nowakowski link napisał(a): mam lornetke i nocne zmiany na swiezym powietrzu  duzo patrze w niebo , tak jak wilk na gwiazdy , zna m oriona i plejady ,ale chcialbym poznac rowniez inne uklady gwiazd . na razie nie odrozniam planet naszego ukladu. czy ktos ma zbedne materialy na ten temat

Polecam mój program AstroJaWil za widokówkę.
Szybko nauczysz się poznawać gdzie co jest na niebie, jak wprowadzisz swój horyzont - domy, drzewa, góry do programu.

http://www.astrojawil.pl/astrojawil.htm
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości