Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słabe komety i 3 słabe galaktyki
Korzystając z wyjątkowej przejrzystości obserwowałem dziś chwilę niebo moim 20cm teleskopem.
Moim celem były komety P/2007 H1 (McNaught), 93P/Lovas, 8P/Tuttle i 29P/Schwassmann-Wachmann.

Pierwsze dwie komety były widoczne w teleskopie choć były bardzo słabymi obiektami (obie były nieco słabsze od 13 mag). 8P/Tuttle jest jeszcze zbyt słaba i nie udało mi się jej dostrzec. 29P/Schwassmann-Wachmann jest aktualnie nieaktywna i również nie udało mi się jej dostrzec.

Kometa P/2007 H1 znajduje się aktualnie niedaleko galaktyki PGC 143. Skorzystałem więc z okazji i odnalazłem tę galaktykę. Okazało się, że jest to całkiem duży, ale ekstremalnie rozmyty obiekt - przy jasności około 11 mag galaktyka ma rozmiary rzędu 2'x8'.

Kometa 93P natomiast znajdowała się blisko galaktyk NGC 160 i NGC 169. Galaktyki te dla odmiany były nieduże i stosunkowo łatwo dostrzegalne (pomimo, że Guide podawał, iż obie są słabsze od 13 mag).

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Dobre "kometarne" obserwacje. Szkoda tylko, że nie posiadam odpowiedniego sprzętu do takich obiektów, ale dobrze, że chociaż udało mi się zaliczyć C/2007 F1 Loneos.
Optisan 76mm, Lornetka Nikon Action 8x40, Lornetka 7x50, Analog Zenit 122B, Cyfrowy Samsung Digimax S500 i oczy
Odpowiedz
A mi się jeszcze nie udało, ponieważ choruję i nie wiem, kiedy wyjdę na obserwacje nieba i czy uda się już mi zobaczyć, chociaż C/2007 F1 Loneos tą kometę, ale nie liczę na to. Bo mam awarię teleskopu jak już wspominałem kilka krotnie. Sad

Odpowiedz
Nie mart sie Pawle ja także jeszcze jej nie zobaczyłem, a po ostatnich pogodnych dniach to poprostu siara  :-[
Synta 10 '', Orion 80ED / SVP +LVW22, LVW13,LVW8 + WO SWAN 33, Orto University 5  , filtr polaryzacyjny Celestron, UHC-Lumicon Newton 76, lornetka 9x50
Odpowiedz
Piotrze a jakiego programu astro uzywasz? PGC 143 ma owszem 11magnitudo i 2*8 ' kątowej wg starry night...
''seeing is believing'' Optisan STAR 150/750mm  lornetka SAKURA 10X50mm ''See the stars they're shining bright Everything's alright tonight''(DM) ''SkyLuxa 70/700mm polecam tym, którzy po raz pierwszy chcą „oświadczyć” się pani Astronomii
Odpowiedz
Ja dzisiaj zaliczyłem C/2007 F1 LONEOS. dodam ze to moja pierwsza kometa w życiu!!  ;D Którą upolowałem głównie dzięki panu Piotrowi G za co bardzo dziękuje  Wink Mam nadzieje że już w ten weekend wspólnie będziemy obserwować!
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(16.10.07, 18:46)arkadiusz27 link napisał(a): Piotrze a jakiego programu astro uzywasz? PGC 143 ma owszem 11magnitudo i 2*8 ' kątowej wg starry night...

Używam tylko Guide'a. Jasność 11 mag wziąłem z Guide'a, natomiast rozmiary szacowałem podczas obserwacji.
Rozmiary które podaje Guide to 11.0' x 2.7' (przed chwilą znalazłem Wink)

(16.10.07, 19:35)Predator link napisał(a): Ja dzisiaj zaliczyłem C/2007 F1 LONEOS. dodam ze to moja pierwsza kometa w życiu!!  ;D Którą upolowałem głównie dzięki panu Piotrowi G za co bardzo dziękuje  Wink Mam nadzieje że już w ten weekend wspólnie będziemy obserwować!

Panie Predatorze, upolował ją Pan głównie dzięki chęciom - ja tylko udzieliłem kilku drobnych rad Wink
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości