Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reemisja Sondy przez TVP?
(10.10.07, 10:10)McQueen link napisał(a):A reedycja wg mnie to pomylka. Ludziska ten program przestal byc nadawany prawie 20 lat temu, w dobie obecnego tempa rozwoju to juz prehistoria, taki program moglby tylko namieszac niezorientowanym ludziom w glowach. A fani sondy juz maja cale dyski zapchane archiwaliami sondy wiec po co to komu.

Co prawda każdemu wolno mieć swoje zdanie, ale taki pogląd to herezja!
Wielokrotnie było tu już udowadniane dlaczego tak, jak pisze McQueen, nie jest i po raz kolejny robił tego nie będę. Odsyłam do wcześniejszych postów w tym dziale.
Odpowiedz
Nie twierdze ze cala sonda powinna byc odeslana do lamusa, ale np odcinek o technologii vhs czy dolby to juz raczej ciekawostka w swiecie dyskow blueray i kina domowego 7.1 niz popularyzowanie technologicznej wiedzy, czy odcinek o "najnowszych" osiagnieciach technologicznych w fotografii...z 1978r. A takich odcinkow ktore niestety sie zestarzaly jest sporo. Sonda pozostaje programem ciekawym ale jej wartosc merytoryczna jest w wielu przypadkach mocno dyskusyjna. Dlatego nie porywa mnie pomysl powtorek.

No i kto by to ogladal, mlody czlowiek jak zobaczy prowadzacych zachwycajacych sie komputerem o zawrotnie szybkim procesorze 2Mhz peknie ze smiechu i pojdzie grac w na swoim kompie z prockiem 2 ale Ghz Starsi raczej nie maja czasu bo praca rodzina itp. Niestety czasy sie zmienily.
Ja jesli mama ochote obejrzec sonde odpalam youtube kiedy mi odpowiada i ogladam. Ale dla mnie to raczej powrot do mlodzienczych lat niz chec poznania czegos nowego.
A puszczanie sady tylko po to zeby garstak entuzjastow mogla sie pousmiechac do wspomnien, pomysl moze i ciekawy ale nierealny.
[Obrazek: 548760.gif] Orion 200/1200
Odpowiedz
nie do konca...mnie np zaciekawil odcinek o powstawaniu plyty cd- nie tyle sam pomysl nosnika ile dojscie do niego przez szerego innych wynalazkow...albo odcinek CAD- dzis wiele osob zna ten program- a w sondzie pokazano jak on powstawal, dlaczeo itp...poza tym wiele odcinkow nadal jest aktualnych- np odcinek "orka" Wink
dzisiejsza mlodziez nie bedzie chciala sondy ogladac- fakt. dlatego ja wolalbym zamiast reemisji po prostu udostepnienie odcinkow do sciagniecia np na itvp.pl .
Take a look to the sky just before You die...it's the last time he willl... ...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy- z knajpy- gondolą... 10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo, siakieś śkiełki, nasadzacz dwugałkowy CZJ
Odpowiedz
No, ludzie kochani...
A słyszeli wy o takich pojęciach jak "historia nauki", "historia techniki", "historia telewizji", żeby już nie walnąć o historii realizacji takiego i innych programów.
Wiem, w szkole nie lubiłem historii, ale to ona niestety jest fragmentem dziejów mojego kraju.
I niestety Sonda wpisała się - uwaga, uwaga - w całą skomplikowaną mapę kulturalnego rozwoju PRL! Ot, co...
Wykreślić tego już nie można.
Na litość boską, ten program już nie musi niczego popularyzować.
Porównanie prezentowanych tam problemów i co gorsza zderzanie ich z obecnym stanem nauki i techniki jest pozbawione jakiegokolwiek sensu.
Posługując się tym aparatem pojęciowym bezsensowne byłoby czytanie teraz książek Stanisława Lema, a ja właśnie do nich wracam i mam dużą ucztę duchową, mając wciąż w pamięci kiedy były pisane.
I nie przesadzałbym z tym młodym człowiekiem pękającym ze śmiechu, bo być może przed pęknięciem choć trochę ruszy małym rozumkiem i zastanowi się - a skąd to się wzięło? Jak oni do tego doszli?
Przepraszam jeśli komuś nastąpiłem na coś...
Podtrzymuję stanowczo swoje zdanie, że robienie na siłę Sondy bis; Sondy +; Sondy-suplement itp. jest bez sensu.
Natomiast sensowne jest odgrzebywanie starych programów i "uwalnianie" ich ku pożytkowi szerszej publiczności.
Howgh! - tako rzekli starsi szczepu Czarne Stopy (Black Foots).
Uprzedzając zarzuty  - no, oczywiscie, że jestem stronniczy, bo w swoim życiorysie mam już wmontowany ten całkiem przyjemny etap działań kiedy to "zawadziłem" o program Sonda.
Uwolnić "Sondę" - otworzyć archiwa TVP
Odpowiedz
Dzięki za ten post panie Tomaszu.

Dodam od siebie (choć wcześniej pisałem, że jest to już udowodnione i robił ponownie tego nie będę), iż puszczając SONDę mojemu 10 letniemu synowi nie mam najmniejszych wątpliwości o wielkich walorach edukacyjnych tego programu w roku 2007.
Trzeba słyszeć jego reakcję, jak pytam:

- A może obejrzymy jakąś SONDę?
- TAK! TAK! TAAAK! Tato TAK, proszę obejrzyjmy jakąś SONDę. To takie ciekawe jest!
- No dobra - odpowiadam, - zrobię Ci herbatę i pooglądamy. Z cukrem chcesz?
Nie, bez cukru, nie pamiętasz, że cukier jest niezdrowy? Tak mówił ten pan, ten chudszy w SONDZIE.

Odpowiedz
Witam
Widzę ze temat ruszył i dobrze gdyż "coś sie dzieje".
Pozwolę sobie wrócić do spotkania gdzie zostało "ustalone" Sondy jako programu nie należy kontynuować było i już nie wróci Sad
Wykorzystwanie, nazwy, logo etc skończyć się może jak próba stworzenie dalszych odcinków np "Alternatyw" lub "Mis"-ia a jak to się skończyło wszyscy wiemy tragedia to delikatne słowo. Niestety podobnie jak w tamtych przypadkach jak i w przypadku "Sondy" nie ma poprostu następców którym można by to przekazać i kontynuowali by to z poprostu "tym czymś"

Nie przypadkowo wątek na forum ma tytuł "...i co dalej ?"
Po pierwsze reemisja w czystej postaci czy do tego coś to jest trudny temat i to coś powinno miec postać dość specyficzną i zmuszało autora do pewnej gimnastyki i tu Pan Tomasz miał wg mnie nie zły pomysł ... ale przypuszczam że dosć trudny w realizacji.
Pamiętajmy o tym że my jesteśmy "wychowani" na Sondzie i podobnie jak ludzie uzależnieni szykamy czegoś podobnego podświadomie ...

Co dalej ... oj to już inna historia trzeba ludzi fanatyków i to kilku którzy by stworzyli program  ... tu juz radosna twórczość ...

A propos to Planetarium przypuszcam że leci na reginalnej TVP3 czy ktoś może pchnąc  na ftp jakis odcinki chętnie rzucem okiem czy to aż takie podobne do "Sondy"
Odpowiedz
Chudszy Pan, który odradzał cukier miał też namiary na inne wyjaśnianie świata. Z rozmów wiem, że marzyło mu się zawsze tzw. "odbrązowianie nauki". Naukowcy, badacze, to ludzie jak my. Jeśli mówią trudnym językiem, to dziennikarze powinni ich  wypowiedzi przybliżyć ludziom. Zdumiewające, ale w czasach PRL w tej Sondzie lansowano pogląd, że nie ma nauki socjalistycznej i kapitalistycznej. Nauka jest tylko światowa. I nie jest ważne z jakiej części świata pochodzi jakieś odkrycie. Globalizacja? W tym czasie?
Uwolnić "Sondę" - otworzyć archiwa TVP
Odpowiedz
w conajmniej kilku programach "ten chudszy" Wink mowil o globalizacji, a nawet wprost krytykowal panujacy u nas ustroj (najdelikatniejsze było: "...w krajach rozwijajacych sie...., u nas niestety jeszcze tego nie ma...")
Take a look to the sky just before You die...it's the last time he willl... ...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy- z knajpy- gondolą... 10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo, siakieś śkiełki, nasadzacz dwugałkowy CZJ
Odpowiedz
(10.10.07, 20:28)maxbit (Marcin) link napisał(a):A propos to Planetarium przypuszcam że leci na reginalnej TVP3 czy ktoś może pchnąc  na ftp jakis odcinki chętnie rzucem okiem czy to aż takie podobne do "Sondy"

Marcin, Planetarium masz na itvp:

http://www.itvp.pl/video.html?channel_id...ideo=28047

Piotr

--
Piotr
Odpowiedz
thx
Nie pomyślałem ze moze być na itvp jakos mnie zamroczyło LOL

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości