Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roszenie luster
Mam pytanie: jak radzicie sobie z roszeniem luster - zwłaszcza wtórnego.
Czytałem pomysły z suszarką wiatrakami itp. Nie jest to zbyt wygodne.
Czy wykonanie odrosnika na tubę Synty 8" pomoże na te dolegliwosci?
Jaki długi musiałby być? Trzecia sprawa wentylator za LG. Mam wrażenie ze w Syncie
na Dobsonie LG jest przymocowane do metalowego pierscienia, a on do tuby dość szczelnie- wiec wiatraczek z tyłu to chyba nie to. Jak to widzicie?
Synta Skywatcher 200/1200 łożyskowany, ASCT, okular: Vixen NLV 6mm, Vixen LVW 13mm, Vixen LVW 22mm, Meade 26mm,  filtr Baader UHC-s, polaryzacyjny, Filtr słoneczny Baader Planetarium , Sony F717, Pentax 8x21 mobil: 608 67 33 07
Odpowiedz
Korzystamy z takiego samego sprzętu, i roszenie luster jest także moim problemem, zwłaszcza LW. Myślałem o tym i pytałem o to w wątku "Komfort użytkowania teleskopu" ale nikt nie kwapi się z odpowiedzią. Słyszałem że ludzie instalują grzałkę na LW. Szczerze powiem, że nie wiem jak to wyglada ale chętnie bym zrobił sobie taie coś. Ostatnio pracuję nad ogrzewaczem przenośnym, który na czas odparowania będzie można włożyć w wyciąg zamiast okularu. Zobaczymy jak wyjdzie.
Zwykle jestem w na tyle komfortowej sytuacji, że chowam na chwile teleskop w cieplejsze miejsce, choćby do auta. Po odparowaniu wody z LW wznawiam obserwacje.
Pozdrawiam
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
odorsnik to kawał rury przedłużającej tube, moze to starcza? ???
Synta Skywatcher 200/1200 łożyskowany, ASCT, okular: Vixen NLV 6mm, Vixen LVW 13mm, Vixen LVW 22mm, Meade 26mm,  filtr Baader UHC-s, polaryzacyjny, Filtr słoneczny Baader Planetarium , Sony F717, Pentax 8x21 mobil: 608 67 33 07
Odpowiedz
mozesz przedłuzyć rure kawałkiem karimaty.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
jak by to zwał - czy to ocs daje???
Odpowiedz
Masz na myśli rurę, którą nasadza się na teleskop od strony LW, po prostu przedłużenie tubusa? Czy to pomaga? Byćmoże, wydaje mi się że w takim przypadku LW jest osłonięte a cała wilgoć osiada na ściankach owej "osłony".
Cóż może i działa...
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
to typowa zasada komina na dole jest zawsze wyzsza temperatura
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Jak włączam wiatraczek w moim prymitywnym ASCT to solidnie wieje na całej długości tuby.
Ponieważ dopiero toto zainstalowałem, nie sprawdziłem jeszcze czy to pomaga w nieroszeniu wtórnego, ale "na chłopski rozum" przepływ powietrza powinien co najmniej opóźnić ten proces?...
Odpowiedz
Odrośnik z karimaty jest bardzo dobry, nie dość że lekki to bardzo mocno wchłania wilgoć i na bardzo długi czas to wystarcza, czyli nie parują LW czy w moim przypadku płyta.

Myslę że LW jest dużo mniejsze więc powinno wystarczyć na dłużej niż w moim przypadku.

Artur przy teleskopie

[Obrazek: 22484489acb81665med.jpg]

a tu można poczytać więcej na tem temat i nie tylko  Smile http://astro-forum.org/Forum/index.php?s...265&st=100 trzeba zjechać w dół strony.
Odpowiedz
Tylo uwaga z rozmiarem odrośnika bo będzie wam winietował.
Ale jak to mówia "lepszy rydz niż nic"
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości