Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okular
Mam prosbe, prosze o porade w sprawie zakupu okulara 8-10mm do Synty 8". Jeesli mozna to info nt okularu, jego jasnosci , pola, przydatnosci w obserwacjach. Przedzial cenowy nie okreslam. Naglery itp nie musicie polecac, gdybym mial tyle kasy to bym kupil sam.
Synta Skywatcher 200/1200 łożyskowany, ASCT, okular: Vixen NLV 6mm, Vixen LVW 13mm, Vixen LVW 22mm, Meade 26mm,  filtr Baader UHC-s, polaryzacyjny, Filtr słoneczny Baader Planetarium , Sony F717, Pentax 8x21 mobil: 608 67 33 07
Odpowiedz
Może popatrz na serię LV np LV 9 http://www.astrokrak.pl/sklep/product_in...fa2399c681
a może jakieś orto  Big Grin
Synta 10 '', Orion 80ED / SVP +LVW22, LVW13,LVW8 + WO SWAN 33, Orto University 5  , filtr polaryzacyjny Celestron, UHC-Lumicon Newton 76, lornetka 9x50
Odpowiedz
Ahoj ! Smile

Przychodzę z przewrotną radą ! Wink Big Grin  Przymierz się do binokularu ! Masz w podanym przedziale już 9-tkę , co spodziewasz się rewelacyjnego po np. 8-ce lub 10-tce ?  :-\ 

Mam 8,8mm Meade , 16mm Nagler i 24mm Panoptic - ale Księżyc , "sztandarowe" gromady otwarte a nawet M31 czy M 42 przy naprawdę ciemnej nocy i dobrym seeingu są w lornecie 25x100 wspaniałe !

To jest jakaś magia , patrzeć parą oczu ! Big Grin  Bo to nie tylko to, że podobno to obuoczne patrzenie to jakby ok.30% więcej , jest też inne widzenie przestrzeni ...

Gdybym zaczynał od nowa , z racji wieku / zdolności rozdzielczej oka/ , przyjemności pokazywania obiektów rodzinie, przyjaciołom - zdecydowanie poszedł bym tą drogą !

Dobrałbym sobie tańsze , jaśniejsze okulary o polu do 70stopni .

Nasadka binokularowa  rekompensować nam może- chociaż w innej formie - nasze skromne apertury , bo nie oszukujmy się - dopiero przy lustrze 400 czy 500 można tak naprawdę wyłuskiwać detale bez domyślania się i łzawienia oka. Wink Big Grin

Może poczytasz na Astronocach o bino ? Jest tam recenzja w dziale Katalog sprzętu - akcesoria.

Ciąg dalszy - jak się w październiku spotkamy !

Pozdrawiam !

Odpowiedz
Planujesz zastąpić tym nowym okularem SW UWA 9mm? Jeśli tak, to napisz dlaczego UWA Ci nie pasuje.
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz
Ma ktos William Optics SWAN 9mm??? ile wart???
Synta Skywatcher 200/1200 łożyskowany, ASCT, okular: Vixen NLV 6mm, Vixen LVW 13mm, Vixen LVW 22mm, Meade 26mm,  filtr Baader UHC-s, polaryzacyjny, Filtr słoneczny Baader Planetarium , Sony F717, Pentax 8x21 mobil: 608 67 33 07
Odpowiedz
(29.09.07, 17:55)jbialic link napisał(a): Ma ktos William Optics SWAN 9mm??? ile wart???

Jeżeli po Uwa 9 mm chcesz dużej jakosciowej zmiany to możesz nie być wpełni usatysfakcjonowany

Powiedz, czego oczekujesz od okularu, na czym ci zależy, co Twój okular powinien mieć żebyś był zadowolony - chcesz mieć idealnie punktowe gwiazdy w całym polu?, preferujesz duże pole?, czy chcesz ogladać nim mgiełki,  ważny jest dla Ciebie ER okularu?, ile możesz wydać? - jeżeli odpowiesz precyzyjnie na te pytania, to wtedy polecimy ci kilka szkieł
Odpowiedz
interesuje mnie mozliwie najwieksze pole, obserwacje panet
+ mgielki, do 400 zl
Odpowiedz
(28.09.07, 23:21)Tomi link napisał(a): Planujesz zastąpić tym nowym okularem SW UWA 9mm? Jeśli tak, to napisz dlaczego UWA Ci nie pasuje.
Ja też przyłączam się do prośby Tomiego, proszę zdradź mi co zdyskwalifikowało to szkło w Twych oczach?
Pytam  bo przyznam, że nie maiłem go w rękach, a bardzo poważnie zastanawiam się nad jego kupnem 
W szczególności chodzi mi: jaki Twoim zdaniem, procent  pola był wolny od astygmatyzmu oraz czy dopatrzyłeś sie jakiejś znaczącej  abberacji bocznej i dystorsji poduszkowatej - pytam o te wady bo wiem , że takowe w ograniczonym stopniu  występują w dłuższym UWA tej samej serii który posiadam w teleskopach  F6 i poniżej.
Jak wreszcie oceniasz same obiekty mgławicowe. Szczególnie rozbieranie gromad kulistych, jak w nim wyglądały np. m5, m13, m2 ?
Ciekaw jestem czy wyraziście  oddaje kolory mgławic planetarnych, podobnie jak UWA 15, oraz jak współpracuje z filtrami.
Jak wyglądały Hantelki w kooperacji z Ultra Blockiem Oriona, który posiadasz, myślę że podobnie byłoby  z moim UHC-s. Czekam na Twoje wrażenia. Lecz chyba sie sparzyłeś na obserwacji tym szkłem skoro sprzedajesz?

Odpowiedz
jestem obecnie na delegacji, poza domem. Jak wroce w polowie tygodnia to Wam napisze bo ostatnio robie sporo notatek.
Odpowiedz
a tak wogole to co widziales wyraznie w kolorze???
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości