Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SONDA na Wikipedii
Zrobione. Smile

Edycja jest dostępna dla każdego, co z resztą widać, ale aby wersja stała się oficjalną, przejrzaną, musi zostać zatwierdzona przez redaktora Wikipedii.

Za Wikipedią:
"Redaktorzy – grupa użytkowników, którzy posiadają uprawnienia do oznaczania artykułów i szablonów jako przejrzane, czyli wolne od wandalizmów i zgodne z podstawowymi zasadami edytowania Wikipedii. Obecnie w projekcie działa 2399 redaktorów."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Redaktorzy
Odpowiedz
Nie daje mi spokoju "Lista odcinków wyemitowanych na antenie TVP Historia" (umieszczona na Wikipedii w haśle "Spis odcinków").
Zwłaszcza kolumna "numer odcinka powtórkowego" jest dla mnie mało zrozumiała (mało intuicyjna). Muszę się nieźle nagłówkować aby wyczaić o co autorowi chodziło, co to jest "numer odcinka powtórkowego"?
Co myślicie o tym aby tabelkę zamienić/wyedytować tak aby miała następujęce kolumny:
lp, data emisji, tytuł odcinka, premiera/powtórka z dnia.

Przy okazji zamieniłbym datę w formacie "dzień, miesiąc, rok" na "rok, miesiąc, dzień" (ISO RRRR,MM,DD). Możliwe byłoby wówczas sortowanie w/g kolumny "data emisji" (chociaż byłoby to tożsame z "lp").
Harrison Bergeron
Odpowiedz
Wydaje mi się, że jest dobrze.
Zmiana którą proponujesz to przecież to co jest, tylko w innej kolejności + wywalenie kolumny "numer odcinka powtórkowego" i dodanie "premiera/powtórka z dnia", co nie bardzo mi pasuje. Po pierwsze to nie premiera (ta miała miejsce w latach '70 i '80), po drugie "z dnia" ma dotyczyć której emisji?
Obecny "Numer odcinka powtórkowego" (bo wszystkie obecne emisje to powtórki) podaje ile SOND TVP Historia do tej pory wyemitowało, które były powtórkami i których odcinków.
Odpowiedz
Kolumna "premiera/powtórka" dotyczyłaby oczywiście emisji Sondy w TVP Historia - dokładnie tak samo jak prowadzisz w swoim spisie tutaj na forum. To dobre rozwiązanie.
Jeśli spojrzeć na początek tabeli "Lista odcinków wyemitowanych na antenie TVP Historia" jeszcze względnie łatwo jest się domyślić co kryje się pod pojęciem "numer odcinka powtórkowego" (odkryć intencje autora). Patrząc na końcówkę tabeli sprawa się robi zagmatwana i nieintuicyjna.
Niedawno miałem okazję uzupełniać tabelę - i miałem z tym niezłą zagwozdkę. Jakieś numery :o i słowo "powtórka".

W zmienionej wersji wyglądałoby to tak (kolumny odpowiednio):
[table][tr][td]| lp[/td][td]| data emisji[/td][td]| tytuł odcinka[/td][td]| informacje dodatkowe[/td][td]|[/td][/tr]
[tr][td]| 1[/td][td]| 2011-09-02[/td][td]| Kodeks Kosmosu[/td][td]| premiera nr 1[/td][td]|[/td][/tr]
[tr][td]| 300[/td][td]| 2012-12-22[/td][td]| Dobra zabawa[/td][td]| powtórka z 2011-10-20 (lp 34)[/td][td]|[/td][/tr][/table]

Jak wiem, że "numer odcinka powtórkowego" jest to nawiązenie do numeracji P2P, ale czy jest to potrzebne? Na pewno jest kłopotliwe.
Harrison Bergeron
Odpowiedz
(26.02.13, 01:50)HarrisonBergeron link napisał(a): Jak wiem, że "numer odcinka powtórkowego" jest to nawiązenie do numeracji P2P, ale czy jest to potrzebne? Na pewno jest kłopotliwe.

Znaczy że jednak nie wiesz. "Numer odcinka powtórkowego" nie ma NIC wspólnego z numeracją P2P.
To po prostu zwykły, kolejny numer odcinka nadawanego w TVP Historia. I tak "Kodeks Kosmosu" ma numer 1, bo był nadany 2 września 2011 kiedy to TVP Historia rozpoczęła powtórkowe emisje SONDY. Numer 2 nosi odcinek "Nasze kochane zwierzęta", bo był nadany jako drugi, 5 września 2011.
I teraz:
Odcinek "Chwast" był nadany jako 7. 12 września 2011. Następnie został powtórzony 27 września 2011 i nadal nosi numer 7 z dopiskiem "(powtórka)".
Odpowiedz
Cytat:nawiązać, nawiązywać
[...]
3. oprzeć się na czymś jako na wzorze, zaczerpnąć skądś jakieś myśli, pomysły
http://sjp.pwn.pl/szukaj/nawiązanie

"Numer odcinka powtórkowego" ma z numeracją P2P wspólny pomysł na numerację.
Analogicznie jak pojawiające się w sieci P2P odcinki Sondy miały nadawane kolejne numery, tak samo pierwszy raz emitowane na antenie TVP Historia odcinki otrzymują swoje numerki.

Wracając do Wikipedii - ja tam się nie upieram. To był tylko pomysł do rozważenia. Smile
Harrison Bergeron
Odpowiedz
Chciał bym zauważyć pewne błędy w wpisach na Wikipedii w opisie SONDY
1.  Emisja programu w telewizji po roku 1989
Na pewno program był emitowany gdzieś na początku lat 90 i nie tylko 3 odcinki było ich więcej ... była to chyba sobota coś koło godziny 14 - 15 nie wiem jak długo - trzeba by sięgnąć w jakieś archiwa gazet ....
I kolejne emisje coś połowa lat 90, w ramach cyklu TV Edukacyjna - na pewno wtorki .... coś koło godziny 12-13 były emisje nie wiem jak długo ....
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości