Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SONDA na Wikipedii
Oczywiście logo jest w wersji wektorowej. Jeśli galeria forum nie przyjmie tego formatu wrzucę na chomika (myślę, że jego właściciel nie będzie miał mi tego za złe - jak dotąd tolerował moje wrzutki).
Jeśli chodzi o wątpliwości co do samej idei (oryginał, czy wersja wygładzona) - decyzję co z tym dalej zrobić pozostawię forumowiczom - udzielam się od niedawna, więc niech ktoś z większym stażem weźmie na siebie odpowiedzialność. Wink

ers
Z pewnością będą różnice. Ta wersja loga jest kompromisem między domniemanym oryginałem (prawdziwy oryginał istniał tylko w komputerze Andrzeja Kurka i nawiasem mówiąc ciekaw jestem czy przetrwał), tym co widzowie widzieli co tydzień na swoich ekranach (a widzieli tak naprawdę za każdym razem nieco inaczej zniekształcone logo - popatrz na zrzuty poniżej) i tym co jak sądziłem "autor miał na myśli tworząc logo, ale ze względu na ograniczenia techniczne nie udało mu się tego zrobić", czyli symetrią i wyważeniem poszczególnych elementów.

owenix
Właśnie liczyłem na takie techniczne uwagi - po godzinach wpatrywania się w ekran sam już nie wiem co widzę i liczę na świerze spojrzenie. Smile Ale już tłumaczę skąd to się wzięło.
Tak, nad tym szczegółem też się dość długo zastanawiałem. Początkowo z resztą było tak jak sugerujesz - obydwa okręgi były bardziej zrównoważone. Jednak po namyśle uważam, że wrażenie równej grubości jest spowodowane zniekształceniem wprowadzanym gdzieś pomiędzy oryginałem, a naszymi ekranami. Spójrz, jak różne mogą być te proporcje:

[Obrazek: 4842_27_10_09_11_27_01.PNG]

Jeśli przyjrzeć tym oryginałom (ha! - widzicie teraz, że należałoby właściwie wyraz "oryginał" brać w cudzysłów), to widać jak różnie wyglądały w poszczególnych odcinkach.
Oczywiście można przyjąć, że A.K. znając ograniczenia techniczne związane z przeniesieniem loga na ekran TV celowo zmniejszył grubość zewnętrznego okręgu. Ale czy wtedy nie zwiększyłby również odstępu między literami "N" i "D"? Cóż, ja przyjąłem, że logo chudsze z przedstawionych (czyli to żółte z papierowym szkieletem w tle) jest bliższe cyfrowemu z komputera Pana Andrzeja. Widać na nim zdecydowanie więcej szczegółów.

Podsumowując - nie wiem czy podjąłem słuszną decyzję. Takich drobnych "decyzji" było z resztą sporo - "tu zmniejszyć, tam powiększyć i nieco przesunąć". Dlatego ciągle nie wrzucam wersji wektorowej i czekam na Wasze uwagi.
Odpowiedz
numan wersje ktore porownujesz sa zbierzne, jednak niebieskie jak widac ma znieksztalcenia spowodowane brakiem ostrosci przy laczeniu obrazow jak i gorsza jakosc nakladania obrazu z przezroczystosia (chyba wina sprzetu tvp). O znieksztalceniach geometrii obrazu nie wspomne a bywaly wielkie...
Widac tez dazenie do nakladania obrazu celowo rozmytego aby zatrzec schodkowatosc lini krzywych, co powodowalo zlewanie sie krawedzi.
Wersja z "cienszym" zewnetrznym okregiem jest trafiona abrdziej niz powielanie znieksztalconych form.

Co do wersji "oryginalu" loga, to o ile pamietam pojawilo sie logo zrobione w pozniejszych czasach na komputerze
z wieksza rozdzielczoscia (powielone przez jakas firme - Unipolbrit, Karen, ktos inny? - albo nawet AK choc to nie bylo w pierwotnym stylu). 
Wersje z lepsza rozdzielczoscia kilka razy sie pojawily.
Raz mam wrazenie bylo logo z czcionka szeryfowa... (nie styl AK)
Ktos moze pamieta jaki to byl odcinek?
Odpowiedz
Zainspirowany pracą numana i własną uwagą do tego pobawiłem się i ja tym logiem. Oto moja propozycja. Jest to logo numana ze zmianami: pogrubiony do środka zewnętrzny okrąg, minimalnie zmniejszona wysokość wszystkich liter, litery minimalnie bardziej zacieśnione.

Po lewej logo od numana, po prawej muśnięte przeze mnie.
[Obrazek: numan_i_moje_from_numan.png]

numan, użyłem twoje logo (mam nadzieję, że się nie gniewasz), bo uważam, że do tej pory to najlepsza propozycja (gładkiego logo) i zrobiłeś kawał dobrej roboty nie wstawiając fontów tylko je rysując.
8)
Odpowiedz
Uwaga co do grubości okręgu i przerwy między nim a okręgiem wewnętrznym. Gdy robiłem swoją wersję loga zrobiłem okręg o grubości 4 pixeli a przerwa miała grubość 5 pixeli. Tak to mniej więcej wyglądało na kadrach z sondy - TYLE ŻE w programie telewizyjnym wiele zależało od kolorów logotypu i tła w jaki wklejane było logo. Zobaczcie powyższe przykłady - żółte logo wygląda tak, że okrąg wydaje sie być znacznie cieńszy - ale wynika to jedynie z tego, że bluebox dodał "od siebie" cienką czarną obwódkę dookoła wszystkich elementów. Stąd wrażenie że okrąg jest dużo cieńszy. Mi się wydaje że faktycznie powinien być cieńszy, ale jedynie o jakieś 15% od grubości przerwy.
oko sowy słucha śniegu życie umyka
Odpowiedz
(28.10.09, 02:21)owenix link napisał(a): Zainspirowany pracą numana i własną uwagą do tego pobawiłem się i ja tym logiem. Oto moja propozycja. Jest to logo numana ze zmianami: pogrubiony do środka zewnętrzny okrąg, minimalnie zmniejszona wysokość wszystkich liter, litery minimalnie bardziej zacieśnione.
::
numan, użyłem twoje logo (mam nadzieję, że się nie gniewasz), bo uważam, że do tej pory to najlepsza propozycja (gładkiego logo) i zrobiłeś kawał dobrej roboty nie wstawiając fontów tylko je rysując.

owenix i numan czy cos przegapilem?
Gdzie jest wystawiony plik z wektorowa wersja od numana?
Odpowiedz
ers
Spokojnie, jesteś na czasie. Smile

owenix
Nie ma problemu. Wystawiłem wersję proponowaną, by każdy mógł zobaczyć do czego zmierzam i miał możliwość zaproponowania swoich zmian, a jak wiadomo "jeden obraz starcza za tysiąc słów".
Jeśli chodzi o przesunięcie liter "S" i "O" - u mnie również początkowo były bliżej siebie. Jednak z dwóch powodów rozsunąłem je nieco.
Po pierwsze wg mnie i jak uważam zgodnie z oryginałem, należy zachować równą odległość między krawędzią zewnętrzną "ying", wymienionymi literami między sobą, oraz "N".
Po drugie obawiam się, że podczas skalowania do mniejszych rozmiarów, litery mogą zacząć się zlewać.
Literę "D" od początku "trzymałem na odległość" od "N" - właśnie ze względu na efekt widoczny tak często na zakończenie "Sondy", czyli łączenie się tych znaków w jeden mało czytelny kształt.
Natomiast co do zewnętrznego okręgu:

owenix, Bartholomew
Pozostaję przy swoim zdaniu. Uważam, że grubość zewnętrznego okręgu jest mniejsza niż wewnętrznego i wersja zamieszczona w moim poprzednim poście (w kadrze z logiem w kolorze żółtym) najbardziej odpowiada oryginalnemu.
Być może powinienem był podając skrajny przykład grubego loga podać też skrajnie uszczuplony. Poprawiam się więc zamieszczając poniżej wersje z krańcowo różną "wagą", oraz neutralne pod tym względem logo.

[Obrazek: 4842_29_10_09_10_47_52.PNG]
[Obrazek: 4842_29_10_09_10_49_11.PNG]

Jeśli i to Was nie przekonuje, to może autor oryginału przedstawi swoje stanowisko. Wink
Wprawdzie logo w poniższym kadrze nie jest zbyt duże, ale można na nim dostrzec ciekawe szczegóły. No i nie jest to obraz "skażony" blueboxem...

[Obrazek: 4842_29_10_09_10_52_34.png]

Jednakże jestem w stanie zrozumieć Wasze stanowisko. Każdy kto widział logo w czasie programu ma jakąś jego wizję.
Z resztą pomijając nawet obraz zachowany w pamięci - przecież wiele znaków towarowych znanych od lat przechodzi co jakiś czas "kurację odmładzającą". Są po prostu dostosowywane do zmieniających się czasów, choć oczywiście w sposób nie zmieniający charakteru znaku.
Sądzę, że niewielka zmiana grubości zewnętrznego okręgu nie zaszkodzi całemu logo i taką wersję uznaję za ostateczną.

[Obrazek: 4842_29_10_09_10_53_32.png]

Wasze uwagi pomogły w wypracowaniu kompromisu, który mam nadzieję będzie zaakceptowany przez pozostałych forumowiczów. A samo logo - choć jak w innym wątku zauważyła Ania, nie utrwaliło się wszystkim widzom (cóż, niektórzy mają zwyczaj "wychodzić z kina przed końcem seansu" Wink) - pozwoli mam nadzieję na łatwiejszą identyfikację, jeśli nie samego programu, to przynajmniej naszej akcji.
Dziękuję za pomoc i cenne wskazówki.

Logo w formacie SVG znajdziecie po kliknięciu w poniższy odnośnik:
http://chomikuj.pl/Sonda_TV/Sonda_Logo_svg.zip
Odpowiedz
numan
powiem krótko: Świetna robota i przekonująca argumentacja.
Odpowiedz
Numan - brawo!

Poniżej logo wydobyte z 1 odcinka Czynnik SI - to które pokazuje numan - a w zasadzie Andrzej Kurek.

Wersja wektorowa - OK.

Załączone pliki
.jpg   logo_z_programu.jpg (Rozmiar: 39.72 KB / Pobrań: 201)
Odpowiedz
W temacie loga to pomyślcie jak by było fajnie, gdyby się okazało, że zachowała się gdzieś kaseta z oryginalnym programem generującym logo.
Moja szwagierka pracuje w sądzie, ale Kurka i Kamińskiego nie zna.
Odpowiedz
Dokladam sie do pochawal i potwierdzen.
Logo opracowane przez Numana jest swietne i wywazone!
Dobra robota!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości