Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Starty rakiet 2009 (I kwartał)
#1
10 styczeń 2009r. – Start Terrier-Orion / SRP5(ISIS)

SRP5(ISIS - Ionospheric Sounding and Inertial Sensing)
jest studenckim projektem badawczym będącym częścią programu edukacyjno-badawczego realizowanego przez Uniwersytet Alaska we współpracy z NASA oraz japońskimi uczelniami Tokai i Toyama.
Obecna misja jest już piątą w historii programu, który rozpoczęto realizować w roku 1991. Poprzednie to: SRP1, SRP2, SRP3 TR1, SRP3 TR2, SRP4.

Głównym celem SRP5 jest zbadanie gęstości plazmy i wykonanie pomiarów geomagnetycznych „regionu D” będącego najniższą częścią jonosfery.  Zmierzone zostanie także natężenie promieniowania ultrafioletowego.

Misja zrealizowana zostanie przy użyciu suborbitalnej rakiety Terrier-Orion, której start odbędzie się z należącego do Uniwersytetu Alaska poligonu badawczego Poker Flat leżącego nieopodal miasta Fairbanks.

[Obrazek: pfrrlaunchpads.jpg]
Źródło:
http://spacegrant.alaska.edu/node/9
http://www.uaf.edu/asgp/asrp/srp5/ssrp5_main.htm14 styczeń 2009r. – Start Delta IV-H / NRO L-26

NRO L-26 (Advanced Orion lub Intruder) jest geostacjonarnym satelitą wywiadowczym USA, który wchodzi w skład grupy mającej na celu zastąpienie na orbicie wysłużonej już serii satelitów Magnum/Orion.
Operatorem satelity jest Narodowe Biuro Rozpoznania (National Reconnaissance Office - NRO) będące częścią Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Za przygotowania do startu i umieszczenie na docelowej orbicie ładunku odpowiedzialna jest firma United Launch Alliance.
Satelita wyniesiony zostanie przy użyciu rakiety Delta 4-Heavy, będącej największą spośród całej rodziny Delta 4.

[Obrazek: ca9a460f36784ea8.jpg]
Start nastąpi ze stanowiska LC-37B na przylądku Canaveral.

Fotki z przygotowań do startu:
Galeria 1      Galeria 2      Galeria 3      Galeria 4

Źródło:
http://space.skyrocket.de/index_frame.ht...mentor.htm
http://www.spaceflightnow.com/delta/nrol...delay.html
http://astro.zeto.czest.pl/plan.htm

#2
15 styczeń 2009r. – Start Black Brant IX / misja ACES-low (21.139)
15 styczeń 2009r. – Start Black Brant VB / misja ACES-high (36.242)

ACES (Auroral Current and Electrodynamics Structure) jest misją zaprojektowaną w celu zbadania struktur pól elektrycznych wewnątrz zorzy polarnej. W tym celu wystrzelone zostaną dwie rakiety  Black Brant, w których na wyposażeniu znajduje się między innymi magnetometr transduktorowy (flux-gate). Taki sam magnetometr znajduje się na pokładzie sondy kosmicznej Messenger.

Obie rakiety osiągną inne wysokości. Najpierw wystrzelona zostanie Black Brant VB (ACES-high), która wzniesie się na ok. 400 km. Następnie po kilku minutach wystrzelona zostanie Black Brant IX (ACES-low), która wzniesie się na ok. 130 km. Odstęp czasowy pomiędzy jednym i drugim startem pozwoli na to, aby obie rakiety mogły osiągnąć zaplanowaną wysokość w mniej więcej jednakowym czasie.

[Obrazek: cf025f7656b3a4ca.jpg]
Obecna misja jest częścią projektu, którego celem jest stworzenie elektrodynamicznego modelu zorzy i zrozumienie powiązania z magnetosferą, jonosferą i termosferą.

Źródło:
http://sites.wff.nasa.gov/code810/files/...t_2008.pdf
#3
NET 23 styczeń 2009r. – Start H-2A 202/GOSAT, SDS-1, SOHALA-1, Spirite SAT, Kagayaki, PRISM, STARS, KKS-1

Okno startowe: 4:54 - 5:16 CET
Przekaz rozpocznie się 30 min przed startem.
“IBUKI” GOSAT (The Greenhouse Gases Observing Satellite) – jest pierwszym na świecie satelitą, którego zadaniem będzie obserwacja emisji gazów cieplarnianych, a dostarczone przez niego dane posłużą do opracowania obecnego stanu globalnego ocieplenia na Ziemi i lepszego przeciwdziałania temu zjawisku.

Projekt ten powstał przy współpracy Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA oraz placówki badawczej NIES (National Institute for  Environmental Studies) i Ministerstwa Środowiska MOE (Ministry of the Environment).

[Obrazek: 21c50381c1685fe4.jpg]
Praca satelity będzie polegała na zdobywaniu danych, poprzez zainstalowany na jego pokładzie czujnik emisji gazów cieplarnianych, z około 56 tys. punktów obserwacyjnych rozmieszczonych na powierzchni całego globu, które aktualizowane będą co trzy dni i dostarczane nieodpłatnie naukowcom.
Jedno okrążenie wokół Ziemi „IBUKI” będzie w stanie wykonać w około 100 min.

Poprzez zastosowanie satelity do obserwacji emisji gazów cieplarnianych znacznie wzrośnie precyzja otrzymywanych danych, które będzie można odczytać praktycznie z każdego zakątka świata. Jak do tej pory Światowa Organizacja Meteorologiczna WMO dysponuje o wiele mniejszą liczbą naziemnych punktów obserwacyjnych, które zaznaczone są na lewej mapce, na poniższym rysunku. Na prawej mapce widnieją punkty obserwacyjne, z których dane będzie zbierał „IBUKI” (GOSAT).

[Obrazek: 9bc8bd4c7e2729f1.jpg]
Źródło:
http://www.jaxa.jp/countdown/f15/overview/ibuki_e.html


SDS-1 (Small Demonstration Satellite) – jest to mały satelita demonstracyjny, będący pierwszym w rozpoczętym w roku 2006 programie SDS nadzorowanego przez JAXA, którego celem jest testowanie nowych technologii i systemów satelitarnych.
SDS-1 waży ok. 100 kg, a jego wymiary to ok. 70x70x60 cm.

[Obrazek: 218257fce00e2482.jpg]
Misja obejmuje przetestowanie następujących technologii:
*MTP (Multi-mode integrated Transponder)
*SWIM (SpaceWire demonstration Module)
*AMI (Advanced Micro processing In-orbit experiment equipment)
*TFC (Thin Film Solar Cell)
*Small satellite bus technology experiment.

Źródło:
http://www.jaxa.jp/pr/brochure/pdf/04/sat26.pdf


SOHALA-1 (Space Oriented Higashiosaka Leading Association)
– jest małym satelitą demonstracyjnym o masie 50 kg i wymiarach 50x50x50 cm. Projekt ten wywodzi się z inicjatywy kilku japońskich uniwersytetów oraz średnich i małych przedsiębiorstw, które połączyły się w organizację o nazwie SOHALA wspieraną przez JAXA, która traktuje owe przedsięwzięcie jako próbę zastosowania małych technologii satelitarnych w przemyśle, przyczyniając się do jego rozwoju.

[Obrazek: 5b3c8c04b3c4659d.jpg]
Misja zaplanowana jest na okres 6 miesięcy. W tym czasie przetestowanych zostanie osiem technologii, w tym nowy miniaturowy odbiornik GPS opracowany przez JAXA.
Źródło:
http://god.tksc.jaxa.jp/sohla/sohla.html


Spirite SAT – jest obserwacyjnym satelitą Ziemii zaprojektowany i zbudowany przez japoński Uniwersytet Tohoku. Celem misji jest monitorowanie "krasnoludków/duszków", które pojawiają się w górnych warstwach atmosfery podczas wyładowań atmosferycznych.

[Obrazek: 9251cea3f85c40b6.jpg]
Masa satelity to ok. 50 kg.

Źródło:
http://space.skyrocket.de/index_frame.ht...itesat.htm


Kagayaki (SORUNSAT-1)
- jest małym demonstracyjnym satelitą zaprojektowanym przez korporację SORUN we współpracy z Uniwersytetem Tokai oraz spółką WEL RESEARCH.
Korporacja SORUN zainicjowała program pomocy rodzinom dzieci nieuleczalnie chorych i niepełnosprawnych o nazwie ”Sorun Kids”. Stąd też zrodził się pomysł na stworzenie satelity niosącego w przestrzeń kosmiczną nie tylko nowe technologie, ale także marzenia dzieci pełne nadziei i blasku.

[Obrazek: kagayaki__1.jpg]
Kagayaki z japońskiego oznacza blask i nadzieję.
Masa satelity to 28 kg, wymiary wynoszą 31x31x35 cm. Na wyposażeniu satelity znajduje się oprzyrządowanie pozwalające śledzić „kosmicznye śmieci”, a także obserwować zorzę polarną.
Zastosowano stabilizację położenia satelity metodą gradientu pola grawitacyjnego poprzez zainstalowanie na wysięgniku sześcianu o długości boku 30 cm i odpowiednio określonej masie.
Po rozłożeniu wysięgnika zwiększy się całkowita długość Kagayaki do 3m.

Źródło:
http://pdf.aiaa.org/preview/CDReadyMSPOP...8_3380.pdf
#4
PRISM (Pico-satellite for Remote-sensing and Innovative Space Missions) – jest to mały satelita demonstracyjny zaprojektowany i zbudowany przez Uniwersytet w Tokio. Jego wymiary to 19x19x30 cm, a masa wynosi 8 kg.
Głównym celem PRISM jest dostarczanie obrazów z obserwacji powierzchni Ziemi w świetle widzialnym w rozdzielczości do 10m.

[Obrazek: c85683ce97a95cacmed.jpg]
Na pokładzie satelity zainstalowano jeden odbiornik do otrzymywania poleceń z Ziemi i trzy nadajniki, z których jeden wykorzystywany będzie do przesyłania, do stacji naziemnej informacji o stanie technicznym satelity kodem Morse’a, drugi posłuży do przesyłania wykonanych obrazów do stacji naziemnej, a trzeci będzie w stanie przesyłać zarówno informacje o stanie technicznym satelity, jak i wykonane obrazy powierzchni Ziemi.

Źródło:
http://www.space.t.u-tokyo.ac.jp/prism/about-e.html


STARS (The Space Tethered Autonomous Robotic Satellite) – jest to projekt opracowany przez japoński Uniwersytet Kagawa, który składa się z dwóch satelitów – córki i matki połączonych ze sobą za pomocą nylonowej linki.
[Obrazek: c66e31feb1dc6123med.jpg]
Jest to pewnego rodzaju eksperyment, gdzie satelita córka jest uwiązanym "robotem kosmicznym", którego należy rozlokować na orbicie poprzez rozwinięcie linki z satelity matka, a następnie zwinąć ją bezpiecznie wraz z robotem. W satelicie córka linka przymocowana jest do specjalnego ramienia, którego położenie jest kontrolowane przez odpowiedni naciąg linki.

[Obrazek: 0a10c7959a3d34cf.jpg]
W satelicie córka umieszczona jest także kamera, której zadaniem będzie wykonanie zdjęć satelity matka w momencie rozciągnięcia linki na dopuszczalną długość. Po zakończeniu eksperymentu obrazy te zostaną przesłane do stacji naziemnej.

Komunikacja pomiędzy jednym i drugim satelitą odbywać będzie się poprzez Bluetooth.

A) Parametry fizyczne satelity matka:
    *masa: 4.0 kg,
    *wymiary: 16x16x30 cm (nie wliczając anteny i paneli słonecznych)
B) Parametry fizyczne satelity córka:
    *masa: 3.0 kg,
    *wymiary: 16x16x12 cm (nie wliczając anteny, paneli słonecznych oraz ramienia, do którego przymocowana jest linka)

Źródło:
http://robotics.estec.esa.int/i-SAIRAS/i...-Nohmi.pdf

KKS-1 – jest to mały demonstracyjny satelita wykonany przez Tokyo Metropolitan College of Industrial Technology. 
[Obrazek: ec247dbb77d1c954med.jpg]
Celem misji jest przeprowadzenie testów  micro-thrusterów, a także przeprowadzenie podstawowych testów 3-osiowego systemu kontroli położenia satelity oraz wykonanie obrazów powierzchni Ziemi przy użyciu kamery.
Satelita stanowi sześcian o długości boku 15 cm i masie ok. 3 kg.

Źródło:
http://space.skyrocket.de/index_frame.ht.../kks-1.htmCałość załadunku wyniesiona zostanie przy pomocy rakiety H2A 202 na orbitę słoneczno-synchroniczną o parametrach 667x683 km i inklinacji 98,0°
[Obrazek: 11a862e72884ae6emed.jpg]

"IBUKI" GOSAT umieszczony zostanie w ładowni rakiety ponad zestawem małych satelitów demonstracyjnych rozmieszczonych wg poniższego schematu:
[Obrazek: e37d36946e138544med.jpg]

Start nastąpi ze stanowiska startowego Yoshinobu w Tanegashima.
[Obrazek: 7c163092c652e767med.jpg]

Źródło:
http://www.jaxa.jp/countdown/f15/overview/h2a_e.html
http://astro.zeto.czest.pl/plan.htm
#5
No no, po prostu wow Wink
Strasznie dużo ciekawych projektów tam leci - muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem.
#6
A ja przypominam, że starty się zbliżają! Smile

Jutro pierwszy start w 2009 roku (po balistycznych fajerwerkach z 1 stycznia 2009 Wink )!
#7
Z tego startu Delty ma być stream na stronie United Launch Alliance - http://www.ulalaunch.com/
#8
(29.12.08, 03:27)Chorblenda link napisał(a):
10 styczeń 2009r. – Start Terrier-Orion / SRP5(ISIS)

Start odbył się zgodnie z zaplanowanym terminem o godz. 23:27 GMT, jednak któryś z eksperymentów nie powiódł się, więc misja zakończona połowicznym sukcesem.
Jakby ktoś więcej wiedział na temat tego co poszło nie tak, niech zapoda jakieś info, bo ja póki co nigdzie nic konkretnego nie mogę znaleźć.
#9
(29.12.08, 03:27)Chorblenda link napisał(a):
14 styczeń 2009r. – Start Delta IV-H / NRO L-26

Wg Spaceflight Now

TUESDAY, JANUARY 13, 2009
1255 GMT (7:55 a.m. EST)

SCRUB. This evening's launch of the Delta 4-Heavy rocket carrying a classified payload for the U.S. National Reconnaissance Office has been postponed by 24 hours.

Liftoff is now targeted to occur on Wednesday evening.

czyli po północy czasu polskiego w czwartek w nocy  :-[
Maciej P4 2GHz/2GBDDR-RAM/Sapphire ATI Radeon X1550 256MB DDR2/ 128bit TV/DVI AGP(Lite)/HD360GB/NEC DVD DL 8,5 GB...
#10
Czyli o 1:00 w piątek w nocy do 6:00 rano, tak?


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości