Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ISS?
Witam.

Pewnie sie zblaznie... Ale zapytam...
Wczoraj wracalem okolo 23 samochodem do domu i w okolicy wsi Kozniewo Wielkie (N = 52°44'54,5'', E = 20°45'31'') obserwowalem na niebie jakies zjawisko. Z racji tego, ze znam sie na gwiazdach jak ta przyslowiowa swinia, chcialbym Was zapytac co to moglo byc.
Moja uwage przykulo migajace jasne swiatlo. Poczatkowo myslalem, ze to samolot, ale swiatlo bylo duzo jasniejsze. Poza tym swiatla w samolocie migaja w regularnych odstepach. Te migaly chaotycznie. Nie napisze, ze migaly na przemian biale i czerwone, bo nie bylo reguly, ktore mignie nastepne. Zatrzymalem sie na poboczu i obserwowalem. Obiekt wydawal sie najpierw nieruchomy, ale mialem wrazenie, ze przesuwa sie troche na wschod, potem sie cofa, ale to moglabyc tylko moja wyobraznia. Po 2 minutach obserwacji ruszylem w dalsza droge zerkajac na niebo co jakis czas. Wydawalo mi sie, ze owo migajace swiatlo przesuwa sie na wschod a potem stracilem je z oczu.
To moglo byc ISS, jakis satelita czy inne 'zjawisko'?Smile

Pozdr.
Adam
Odpowiedz
Czasami samoloty zmieniają trasę kursu. ISS to być nie mogła bo świeci na biało a jeśli to po jakimś czasie znikło, że nie było tego widać to mógł to być meteor. 
Odpowiedz
Eee... Mirror, od nie widziałem meteoru który leciałby przez 2 minuty...  :Smile Może flara irydium, ale wątpię.
SW150/1200 na Dobsie, 7x50,8x30 (rozkolimowana) Baader Hyperion 21mm, KITowy okular 25mm, Baader ND5 (obrobiony) i... oczy Dobra muza tworzy dobry klimat! Relaks w czasie obserwacji! Smile Pozdrawiam, Jakub Jędrzejewski GG: 6302826 Mail: kuba.2103@gmail.com Tel. 500043154
Odpowiedz
Więc jest tak:

1. chaotyczne miganie może być wynikiem turbulencji atmosfery - wszystkie nisko położone gwiazdy 'mrugają' mniej lub bardziej.

2. pozorne poruszanie się, szczególnie nisko położonych obiektów, jest dość częstym wrażeniem, szczególnie jak tuż koło obiektu znajduje się jakiś ziemski obiekt (oddalone drzewo, krzaczor itp, które się porusza).

3. Najbardziej podejrzanym obiektem jest wg mnie planeta Mars, która o tej godzinie nisko wisi nad wschodnim horyzontem...

4. Polecam http://www.heavens-above.com lub ściągnięcie jakiegoś darmowego programu typu planetarium - i ocenienie samemu, co to mogło być. Smile

5. ISS się porusza dość szybko po niebie - z reguły (zależne od wysokości przelotu oraz ułożenia cienia Ziemi) przelot może trwać kilkadziesiąt sekund lub kilka minut (przelot po całym niebie, gdy ISS przelatuje nad głową). Kolor ISS jest białawo-żółty (w zależności od warunków atmosferycznych). Dla wspomnianej lokalizacji nie było wczoraj żadnych przelotów satelit około tej godziny (ostatnia jasna, o ile tak można to nazwać Tongue , to Envisat około 22.15).

Pozdrawiam! Smile
Odpowiedz
...w najblizszych dniach Stacja ISS jest widoczna rano tak wiec wieczorne godziny odpadaja....a co to bylo to trudno powiedziec wszystko i nic.......... :Smile Tongue
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Kuba nie zauważyłam opisu, że to leciało 2 minuty. Jeśli 2 minuty to nie meteor. Przepraszam, za błąd i nieuwagę.
Odpowiedz
jutro będzie przelatywac pod Marsem i zniknie słabnąc pod Wenus ciekawe wiecej pod linkiem i stronie http://www.heavens-above.com/main.aspx?L...=23&TZ=CET dane sa dla Malborka ,ale można podac swoje lokalizacje....
''seeing is believing'' Optisan STAR 150/750mm  lornetka SAKURA 10X50mm ''See the stars they're shining bright Everything's alright tonight''(DM) ''SkyLuxa 70/700mm polecam tym, którzy po raz pierwszy chcą „oświadczyć” się pani Astronomii
Odpowiedz
(16.09.07, 16:23)kanarkusmaximus link napisał(a):3. Najbardziej podejrzanym obiektem jest wg mnie planeta Mars, która o tej godzinie nisko wisi nad wschodnim horyzontem...

ale tam nie pisze że to był wschodni horyzont  Tongue tylko że obiekt sie przesunął trochę na wschód  Wink

mogła to być alpha Auriga (Capella) bardzo jasna i nisko nad horyzontem (25 stopni)
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości