Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szukacz 8x50 Soligor'a
Ciekawy jestem opini użytkowników i testerów szukacza 8x50 Soligora.<br><br>Miałem okazje widzieć szukacz 8x50 NPZ z Nowosybirska. To arystokrata wśród szukaczy. <br>
  • <br>
  • Bardzo szerokie pole dochodzące do 7[sup]o[/sup].<br>
  • Bardzo ostry krzyż<br>
  • Bardzo jasny szukacz. Dzięki temu tło nieba jest mleczne i pomimo niepodświetlanego krzyża widać go dobrze.<br>
  • Solidna radziecka wręcz niezniszczalna budowa. Ani grama plastiku. Poprostu szkło i metal.<br>
  • Na soczewkach fioletowe powłoki MC<br>
  • Duże pole powoduje nieostrości przy brzegach ale to normalne przy jego szerokości.<br>
<br><br>No ale powróćmy do Soligora. Jak wyglądają jego plusy i minusy na tle NPZ.<br><br>A tak na maryginesie Himpol ostatnio narzeka na niesytematyczne dostawy z Rosji co powoduje braki w jego ofercie. To właśnie dotyczy szukaczy NPZ.
[center]Tuba optyczna TAL 100 RS na montażu MEADE LXD 500. Lornetki: William Optics 7x50 ED, BPC 10x50, Kronos 26x70 na statywie &quot;Porucznika&quot;, CANON PS A 70 Włocławek 52[sup]o[/sup]35'N 19[sup]o[/sup]00'E        tel.+48 694 04 80 05 http://www.mosty-plock.pl/martel[/center]
Odpowiedz
Janusz kiedyś pisał na starym forum, że dla wymagających użytkowników robi szukacze 66mm ( chyba, że się mylę ) . Może dla porównania parę słów o możliwościach tego o dużo przecież wiekszego szukacza . Pozdrawiam! Rysiek
Odpowiedz
Smile<br>Moje "Pronto" 66/400 z Astrokraka - wykonane jako samodzielny refraktor - ma na tubusie specjalne "rowki" pod obejmy znacznie większego sprzętu, którego kiedyś będzie szukaczem  :Smile <br>Przez moment myślałem o nim, jako o szukaczu do refraktora 120/1000, ale już mi przeszło. To doskonała, samodzielna, szybka lunetka!
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62&quot;N , 018°32'04,78&quot;E&lt;br /&gt;tel.: 505-83-46-84&lt;br /&gt;refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak &quot;Pronto&quot; 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na &quot;żurawiu&quot;, Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
witam,<br>akurat tak się składa, że posiadam Soligora FS 8x50, porównując z 8x50 NPZ:<br>- również szerokie pole widzenia<br>- dość dobrze widoczny krzyż ( mogłoby być lepiej )<br>- to też jasny szukacz<br>- konstrukcja raczej delikatna ( ale ze sprzętem też raczej obczodzę się delikatnie  Wink )<br>- czy są powłoki nie wiem nie chce mi się iść do pokoju obok ( sprawdziłem na stronie producenta - są )<br>- obraz ostry w całym polu<br>POLECAM - nawet słabe obiekty są w nim widaczne co powoduje dość szybkie znajdowanie obiektów.<br>pozdrawiam,<br>Bartosz
Pozdrawiam, Bartosz Leszno&nbsp; 51° 50'&nbsp; , 16° 33'
Odpowiedz
Dziękuje Bartku. Wygląda zachęcająco. Pozostaje jeszcze pytanie co do oprawy regulacyjnej. W moim Tale 100 RS szukacz montowany jest na trapezową płetwę, jak na tym zdjęciu.<br><br>[Obrazek: pletwa.jpg]<br><br>Ciekawy jestem co ty na to Bartku. Może obejdzie się bez przeróbek. Smile Smile Smile
[center]Tuba optyczna TAL 100 RS na montażu MEADE LXD 500. Lornetki: William Optics 7x50 ED, BPC 10x50, Kronos 26x70 na statywie &quot;Porucznika&quot;, CANON PS A 70 Włocławek 52[sup]o[/sup]35'N 19[sup]o[/sup]00'E        tel.+48 694 04 80 05 http://www.mosty-plock.pl/martel[/center]
Odpowiedz
Właśnie obejrzałem sobie zdjęcia Soligor'owskiego szukacza. Pilnik musi pójść w ruch i zmienić stopke. Z jakiego materiału jest to ustrojstwo.<br><br>Ten szukacz wydaje się być z plastiku.
Odpowiedz
Nowa wersja szukaczy 8x50 Soligora jak i ta starsza ma metalowy korpus i stopę (dovetail) z aluminium i nic nie potrzeba przerabiać bo pasuje w inne gniazda szukaczowe po szukaczach np 6x30 dalekowschodnich i europejskich producentow.   <br>Jego najważniejszą cechą jest dobry, ostry obraz i nie pomylimy w nim gwiazdy z kometą czy mgławicą jak w szukaczach z nieostrym brzegiem pola widzenia.  <br>Nie obiecuję że wejdzie w gniazdo stopy szukacza w Tale bo Rosjanie lubią i robią różne niestandartowe wynalazki jak ten ze zdjęcia powyżej  ???
Odpowiedz
Witam <br>a co z tym szukaczem znajdujacym sie w ofercie astrokraka ?<br>9x60 mm z opr. reg. i nasadką 90°/ 2" z wymiennym ok. Kellner 31 mm <br>bo wlasnie nosze sie z zamiaram zakupu - wymiany szukacza i znowu osiolokowi w zlobie dano<br>NPZ czy 8x59 Soligor czy to ustrojstwo wyzej <br>hilfe help pomocy
Odpowiedz
A ja ide w innym kierunku - TELRAD! Widzialem to u PiotraZ i wydaje mi sie to idealnym rozwiazaniem. Telradem celuje na niebie, a dokladniej szukam dlugim, szerokokatnym okularem! Koszt ok 40$!
Odpowiedz
też nad tym się zastanawiam, widziałem u Piotra !<br>rewelka - strzelam w niebo i po kłopocie  ;D, do dokładniejszych namiarów oczywiście szukacz,<br>proszę niech ktoś poda link gdzie to można kupić  :o<br>pozdrawiam,<br>Bartosz
Pozdrawiam, Bartosz Leszno&nbsp; 51° 50'&nbsp; , 16° 33'
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości