Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kółko astro in my gimnazjum :)
Kuba z mojego doswiadczenia wynika jednoznacznie, że:
1. nie będziesz pomocnikiem tylko prowadzącym
2. nauczyciel(ka) się nie zgodzi, bo to dodatkowe obowiązki, dlatego połóż nacisk na pkt 1
3. zbierz paru chętnych kolegów(koleżanek) i razem  spotkajcie się z nauczycielem(lką)
4. jeżeli macie teleskopy, ksiązki, mapy ( w tym komputerowe) to od razu zaprezentujcie to podpierając  swoją wiedzą i zaangażowaniem
5. nie wspominajcie o obserwacjach nocnych w terenie, to będziecie na początku musieli organizować sami
6. poproście o udostępnienie klasopracowni, oczywiście pod czujnym okiem Pani(Pana) jako oficjalne zajęcia pozalekcyjne
7. zapewnijcie o mozliwości startu w olimpiadach wiedzy astro
8. zasygnalizujcie możliwość uczestnictwa na zlotach (przedstawcie parę zdjęć ze zlotów)
9. zreferujcie witryny forum
10. wystąpcie oficjalnie (poprzez szkołę) do PTA o pomoc, materiały i patronat - od tego ONI są (piszcie tam do skutku, dopóki nie odpowiedzą)
11. nie wspominajcie (na razie) o finansach i potrzebach sprzętowych
Na początek tylko tyle ale problemów będzie więcej.
Niestety innym UZI w innej miejscowości to się nie udało.
Powodzenia .
Odpowiedz
Kuba
Spójrz na to z punktu widzenia potencjalnego nauczyciela opiekującego się takim kółkiem:
- musi spędzić w szkole godzinę więcej (albo i kilka, jak jakieś okienka dojdą) za niewielkie pieniądze
- dodatkowo, jeśli w ogóle chce się odzywać na tym kółku, musi się kilka godzin przygotować w domu (a standardowe tematy lekcji ma od kilku(nastu) lat opracowane i zna na pamięć)
- a mógłby w tym czasie udzielić korepetycji za pieniądze o wiele lepsze. Lub bawić się w domu z dziećmi. Że już o oglądaniu "M jak Małość" nie wspomnę.
- i jeszcze ma do czynienia z uczniami, którzy na jakiś temat wiedzą o wiele więcej od niego i tylko autorytet mogą podkopać.

Oczywiście, możesz przekonać nauczyciela, tak jak to napisał felcia 97:
- że po prostu siądzie sobie w kącie klasy i tylko Was popilnuje
- a Wy sami opracujecie tematy i będziecie sami pracować
- dodatkowo może wygracie jakąś olimpiadę i wtedy spłynie na niego cały splendor...
Tylko moim zdaniem, to nie ma sensu i stracicie zapał po miesiącu.
Może lepiej poszukać zajęć prowadzonych przez kogoś z pasją, może w jakimś dobrym liceum, MDK-u, na uniwerku?

Pozdrawiam z Wrocławia -- Mariusz
Odpowiedz
Niestety... Taka jest rzeczywistość. Jeżeli to nie wypali, to będę szukał gdzie indziej. Aczkolwiek nie wiem, czy ciągniecie tego dalej (jeżeli patrz zdanie 2) będzie miało sens. Ale zobaczymy jak to wszystko się potoczy. Oczywiście felcia napisała bardzo mądrze, i zapamiętam to.

Pozdrawiam
SW150/1200 na Dobsie, 7x50,8x30 (rozkolimowana) Baader Hyperion 21mm, KITowy okular 25mm, Baader ND5 (obrobiony) i... oczy Dobra muza tworzy dobry klimat! Relaks w czasie obserwacji! Smile Pozdrawiam, Jakub Jędrzejewski GG: 6302826 Mail: kuba.2103@gmail.com Tel. 500043154
Odpowiedz
Kubo, moim zdaniem dobre czasy kół przedmiotowych w szkołach typu gimnazjum minęły bezpowrotnie. Jak sie domyślam zainteresowanie gimnazjalistów astronomią w Twojej szkole może osiągnąć, jak to teraz się modnie mówi, wynik dwucyfrowy, czyli 1,0 %. To są realia, rozejrzyj się po kolegach i ich zainteresowaniach... ??? :o :-X

Jeśli masz jednak zapał i energię (każdy młody astroamator przechodzi przez fazę nieposkromionej chęci poznawania innych osób o podobnych zainteresowaniach i jednoczenia się z nimi) to spróbuj poszukać na własną ręke, kto jest zainteresowany wśód Twoich rowieśników i sami się zorganizujcie. Niekoniecznie musicie spotykać się w szkole i przy obecności nauczyciela. I to jest moze lepsza droga - zorganizuj prężną grupę astrozapaleńców (jesli takowych znajdziesz) a potem wychodź do ciała pedagogicznego z inicjatywą koła. W innym przypadku prawdopodobnie zostaniesz potraktowany z przymrużeniem oka :Smile

Felcia97 - PTA jest to towarzystwo astronomów zawodowych, tu należy raczej skierować się do PTMA, czyli miłośników astronomii.
Pozdrawiam- burza [Obecnie z 54.6896 N, 1.2280 W]
Odpowiedz
Moim zdaniem koło można prowadzić nie tylko w szkole. Jeśli Kuba wie dużo o astronomii to po co mu nauczyciel. Można spotykać się np. w parku a obserwacje u kogoś na działce.
Odpowiedz
Burzo, PTA w zapisach w STATUCIE ma możliwość prac patronackich. PTA to nie tylko zawodowi astronomowie ale i studenci, którzy muszą odbywać praktyki dydaktyczne. PTMA to pasjonaci  i oni tworzą grupę, do której mażna się zapisać (deklaracja).
Lustereczko, tutaj chodzi o formalizacje zainteresowań, jeżeli Kuba ma takie zainteresowania to niech to będzie odzwierciedlone na świadectwie i w świadomości nauczycieli, ze również istnieją tacy uczniowie. Jeżeli astropasja ma stać się popularna wśrod narodu (sami piszemy o tym, że jesteśmy dla innych dziwolągami) to należy o tym mówić przede wszystkim w szkołach.
Kubo weź pod uwagę, również wszelkiego rodzaju międzynarodowe programy, w których może zaistnieć Twoja szkoła. Na Forum mamy naszych kolegów od gwiazd zmiennych, od słoneczka (Kanarkusmaximus) itp. Pomyśl o tym.
Odpowiedz
Burza- No niestety TAKA JEST PRAWDA. Aczkolwiek, może uda się przekonać więcej niż 1,0% społeczności gimnazjum  ;D (może 2,0%?).

Felcia- to jest dobry pomysł, aczkolwiek gimnazjum to nie podstawówka i czasu jest mniej. Nie problem zorganizować miejscówkę czy cuś takiego. Gorzej z przygotowaniem materiału (ja też muszę sobie trochę powbijać na każde spotkanie). Codziennie 6-7 lekcji, do tego odrabianie zadań domowych... Jak coś to tylko WEEKEND.

No zobaczymy, czy zostałem potraktowany z przymrużeniem oka czy nie, dopiero w poniedziałek.

Pozdrawiam

PS. Cieszę się, że jest takie zainteresowanie tym topiciem
SW150/1200 na Dobsie, 7x50,8x30 (rozkolimowana) Baader Hyperion 21mm, KITowy okular 25mm, Baader ND5 (obrobiony) i... oczy Dobra muza tworzy dobry klimat! Relaks w czasie obserwacji! Smile Pozdrawiam, Jakub Jędrzejewski GG: 6302826 Mail: kuba.2103@gmail.com Tel. 500043154
Odpowiedz
NORMALNIE TAKIEGO OBROTU AKCJI SIę NIE SPODZIEWAŁEM!!

[move]BęDZIE KÓŁKO ASTRO W MOIM GIMNAZJUM!!![/move]

Dowiedziałem się tego dzisiaj. Przyszedłem wraz z kolegą do wicedyrektora i pytam się:
Ja: Dzień dobry wujku. Dowiedziałeś się czegoś w sprawie mojej propozycji?
WD: No tak. Będzie takie kółko.
Ja: Przepraszam... Jakie kółko?
WD: Kółko astronomiczne?
Ja: No coś ty! Nie spodziewałem się czegoś takiego! Super!
WD: Hehe. Tylko musisz teraz iść do nauczycielki od fizyki, do p. X*, i z nią porozmawiać. Bo to już nie moja działka.
Ja: No to extra! Dobra, to jest mój kolega. On też się tym interesuje i pomoże mi.
WD: To fajnie. Gdyby co to, musicie iść i z panią porozmawiać. A kółko ruszałoby od 15 października.
Ja: OK. To, jescze raz wielkie dzięki! Dobra, lecę. Narazie.

No, koniec tego dialogu. Pewnie po moim piśmie widać, że jestem podekscytowany ;D. Bo to prawda. Spoczywa na mnie i moim koledze duża odpowiedzialność, bo chcielibyśmy czasem pomóc nauczycielce przygotowywać zajęcia. I teraz to są moje mniej więcej plany:
- Porozmawiać o wszystkim z nauczycielką
- Po punkcie 1, ogłosić, że odbędzie się np. prelekcja dla chętnych o godz. XXX w dniu XXX. Potem jak ktoś będzie chętny, to może się zapisać. Na takim plakacie będzie też co nie co o astro (3-4 zdania).
- Jak będą odbywać się zajęcia, to być może organizować raz na dwa miesiące wyjazd na obserwy.

No takie są moje plany. Czy ktoś ma coś w głowie, takiego co mogłoby być dod. argumentem podczas prelekcji, na plakacie?

Pozdrawiam
Odpowiedz
Moje gratulacje. To fajnie, że ułożyło się wszystko jak należy.

Orion 150/750 na EQ5, Kronos 20x60 na statywie.
Odpowiedz
Czyli gratulacje, a teraz do negocjacji z nauczycielką (postawa pokorna) i do roboty!
Na Forum masz już gotowce np. Gwiezdna Talia.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości