Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vixen R130Sf Porta
(30.07.07, 10:14)zbyszek link napisał(a):Jak dla mnie 2- 3 sekundy drgan to calkiem dobry wynik .

2 sekundy przy maksymalnym rozsunieciu nóżek i konkretnym kuksańcu w tubus celem wprawienia go w niemałe drgania.

W normalnym uzytkowaniu 1-1,5 sek.

--
Pozdrawiam,
Marcin

Pozdrawiam, Marcin [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ] http://variable-stars.net/ "Astronomy is looking up." .
Odpowiedz
Drgania po pacnieciu w tubę nie są moim zdaniem takie wazne. Pytanie czy będziesz miał możliwość bezproblemowego ustawiania ostrości bez jakiś "ale" od strony stabilności montażu. Po ludzku, czy w czasie ostrzenia, teleskop nie będzie łapał drgawek. Dla tak światłosilnej maszynki precyzyjne fokusowanie jest ważne. Będziesz operował na dziesiątych częściach milimetra. Okular też raczej nie będzie docelowo z tych lekkich, bo światłosiła wymusi dobrze skorygowane szkła, a te są przeważnie sporawe i ciężkawe.

Mamy tu dwie potencjalne przeszkadzajki. Pierwszą będzie fokuser (jak dobrze uda się go ustawić, czy będzie pracował wystarczająco sprawnie i precyzyjnie pod ciężkimi okularami). Drugą będą potencjalne drgania całego teleskopu w trakcie regulacji (są prawdopodobne, gdy będziemy walczyć z ciernym wyciągiem).

Jest jeszcze problem reakcji montażu na wtulenie się obserwatora w okular o drastycznie małym ER, ale to na razie pomińmy.

Dajcie znać co wyszło na testach. Prośba, nawet jeżeli dla ciebie będą to wartości całkowicie akseptowalne, poświęć proszę chwile na dokładne obadanie opisanych zachowań. Każdy ma gdzie indziej granice tolerancji. Bedzie można samemu dojść czy opisane czasy/skala zjawiska, są dla czytającego do przyjęcia czy nie.  Postarajcie się do wyciągu załadować coś ciężkiego, klasy 0,5-1kg.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
(30.07.07, 09:23)mario2005 link napisał(a):Zapewniam cię że jest mierny, jak będziesz miał okazję postaw tego vixena na jakimś TST lub innych solidnych nogach to zobaczysz skąd masz te drgania.
Wiem co mówię zreszta koledzy też wiedzą bo przez aluminiowe statywy przeszli chyba wszyscy.

pzdr
Mariusz

Mariusz, ale tu nie bardzo jest jak się przesiadać. To miał być teleskop mobilny. Posadzenie go na TST kompletnie ten atut zawali. Chyba by jednak trzeba rozpatrywac to jako całość.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
Ta Porta jest o ile dobrze wymacałem na stałe połączona z nogami alu Sad
Z jednej strony lekkość alu jest tu zaletą i można zrozumieć zamysł producenta, z drugiej strony niejednego chwyci za jakiś czas chęć postawienia tego na stali czy drewnie i to już może być cięższa przeprawa.

Hans, tak na szybko - wymień jakiś okularek 1,25" o wadze ok. 1kg Smile
Na pewno wsadzimy tam LVW13 który do lekkich nie należy, ale to wciąż granice 500g.

Jeśli tylko będzie szansa (kompatybilność dovetaila z listwą Maka) to posadzimy tam ponad 5kg Makowca i sprawdzimy sztywność oraz pracę ślimaków.
Odpowiedz
Panowie i ewentualne Panie Smile

Nasza dyskusja zaczyna przypominać dyskusję nad wyższością Świąt Bożego Narodzenia nad Świetem Wielkiej Nocy Big Grin

Miałem zamiar kupić teleskop, który jak najbardziej spełniałby moje oczekiwania w zadanym przedziale cenowym. Dzięki Waszym cennym radom, kupiłem i wybór uważam za 1000000000000% trafny i udany. W tej cenie zawsze będą jakieś wady i jakieś zalety.

Sprzęt mam taki, że często i ochoczo będę z niego korzystać, a co poniektórzy nadal ciągle szukają dziury w całym Smile

Skoro sprzęt jaki kupiłem odpowiada mi w 100000000000000000000% to w czym problem?  ;D

Skorzystałem z Waszym rad, które były niezmiernie pomocne, zrobiłem wstępną listę, którą potem redukowałem. Wybór ostatecznie padł na Viksena R130Sf na montażu Porta z mikroruchami 360*.

Zakup jak mało kiedy trafiony w sam środek 10-tki  ;D

Proponuję więc zakończyć rozważania, co jest bardziej do bani Wasz, ich, czy mój sprzęt, a skupić się na tym co i jak w tym Viksenie najlepiej przetestować, aby było coś dla potomnych do poczytania, dla tych którzy stoją przed kupnem teleskopu i zastanawiają się jaki kupić.

--
Pozdrawiam,
Marcin

Pozdrawiam, Marcin [ Lokalizacja: 52° 24' 59,53" N, 16° 54' 21,64" E ] http://variable-stars.net/ "Astronomy is looking up." .
Odpowiedz
(30.07.07, 11:10)polaris link napisał(a):(...)
Hans, tak na szybko - wymień jakiś okularek 1,25" o wadze ok. 1kg Smile
Na pewno wsadzimy tam LVW13 który do lekkich nie należy, ale to wciąż granice 500g.
(...)

Aleśta mnie złapali Smile  Niech będzie LVW w okolicach 500g posadzony na barlowie np. CU APO 2x i jesteśmy już pomiedzy 0,5 a 1 kg. Pentaxy 1,25" o ile pamiętam, też chbya sporo przekraczają 400gram. To wbrew pozorom nie będzie takie znowu nieosiągalne. Niemniej fakt, 0,5 kg, będzie tu lepszym testerem, bo bardziej prawdopodobnym.

Marbej.

My w tej chwili nie oceniamy czy wybrałeś dobrze czy źle i nie szukamy dziury w całym. Jest okazja pomęczyć testowo nowy teleskop i tyle. A, że pare osób ma już zboczenia starego zgreda, punktujemy miejsca, które mają sporą szanse dać ciała, jako sprawy do testnięcia. Jeszcze sporo osób ten wątek przeczyta.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
(30.07.07, 10:46)Hans0 link napisał(a):Dajcie znać co wyszło na testach. Prośba, nawet jeżeli dla ciebie będą to wartości całkowicie akseptowalne, poświęć proszę chwile na dokładne obadanie opisanych zachowań. Każdy ma gdzie indziej granice tolerancji. Bedzie można samemu dojść czy opisane czasy/skala zjawiska, są dla czytającego do przyjęcia czy nie.

Dokładnie o to teraz chodzi Smile Skupmy się właśnie na tym. Dla mnie jak już nie raz pisałem zakup bardzo udany, by nie powiedzieć baaaaaaaaaaaaaardzo udany  ;D
Dla kogoś innego może być najgorszym syfem itd.

To tak jak z abberą: jeden zaakceptuje niewielką abberę, innego ona zabije Wink

--
Pozdrawiam,
Marcin
Odpowiedz
(30.07.07, 11:13)marbej link napisał(a):a co poniektórzy nadal ciągle szukają dziury w całym Smile
zerknij na pogode, co chcesz innego robić  ;D
(30.07.07, 11:13)marbej link napisał(a):wybór uważam za 1000000000000% trafny i udany.
...
Skoro sprzęt jaki kupiłem odpowiada mi w 100000000000000000000% to w czym problem?  ;D
...
Zakup jak mało kiedy trafiony w sam środek 10-tki   ;D
no to w końcu ile  ;D Wink

(30.07.07, 11:13)marbej link napisał(a):co jest bardziej do bani Wasz, ich, czy mój sprzęt,
oczywiście ICH  ;D

ps. mysle, że krótki okular np. 2,5mm na Marsa i cięzki np te LVW13 powiedzą prawde o tym montażu.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
(30.07.07, 11:24)Hans0 link napisał(a):Jeszcze sporo osób ten wątek przeczyta.

No na to liczę Smile I mam nadzieję, że nasze testy tego Viksena jakoś im pomogą.

--
Pozdrawiam,
Marcin

Odpowiedz
(30.07.07, 11:10)polaris link napisał(a):Ta Porta jest o ile dobrze wymacałem na stałe połączona z nogami alu Sad
No to kurcze nie fajnie jak to rzeczywiście jest na stałe

marbej czy gowice tego Vixena mozna odkręcić od tych aluminiowych nóg?
Czy też jak ją dostałeś to podstawa była na stałe z głowicą tylko nogi musiałeś dokręcić?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości