Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Jak zrobic prosta lunetke.
Cześć Zbyszek !

A jaki materiał ma być na ten pierścień 110mm ? Może mój znajomy mechanik by to zrobił ? Na działce mam chyba coś takiego / po czesku: kulatina /, ale to jest stalowe a chodzi chyba o lekki materiał...

Pozdrowienia ! Z.

Odpowiedz
Czesc, Zbyszek Smile

Chyba cos odpowiedniego z Al na zlomie znalazlem .
Odpowiedz
Tylko krążek al.jest on lekki co nie wpływa na dodatkowe obciążenie obiektywu i wyważenie całej lunety.Sam właśnie taki zastosowałem do ref.68x800.Pozdrawiam. Tadek
Takos- Synta 200 x 1000.   Mieszkam i obserwuję N.52,817 i E.16,833[Obrazek: b9464986055e233cm.jpg]
Odpowiedz
(23.07.07, 12:32)Daber link napisał(a): A co sadzicie o czyms takim:
http://allegro.pl/item215392189_hit_najw..._5_cm.html

Smile wyglada niezle tylko nie ma zadnych danych, jak by sie uparł to koles ogniskową mógłby zmiezyc pirazydrzwi

Jakie sprzety z odzysku do refraktorka byscie polecili?

Nikt nie podpowie co to mozebyc?

A  "sprzety z odzysku" chodzi mi oczywiscie o soczewki.

g-g: 9169842 _________________ Bresser Venus 76/700, lornetka 10/50, aparat Sony F-717 Ale to sie zmieni !
Odpowiedz
Z wojskiem nie miałem doczynienia, ale mi od razu skojarzyła się z peryskopem.
Orion 150/750 na EQ5, Kronos 20x60 na statywie.
Odpowiedz
(25.07.07, 15:12)grzel link napisał(a): Z wojskiem nie miałem doczynienia, ale mi od razu skojarzyła się z peryskopem.

mogł bys rozwinac mysl?
Z czym sie wiaze to, ze to soczewka peryskopu? (jakiego?)
I jakie moze byc zastosowane szklo ew. powloki ? (zdjecia sa dosc szczegolowe)
pozdrawiam
dab

g-g: 9169842 _________________ Bresser Venus 76/700, lornetka 10/50, aparat Sony F-717 Ale to sie zmieni !
Odpowiedz
Jak to jest z tymi refraktorami ? Dalem to pytanie na innym forum i pozostalo bez odpowiedzi.
Daja piekne obrazy z pow. 200x i np. Jowisz jest lepiej widoczny w porownaniu z Newtonem podobnej srednicy obiektywu ?
Mam refraktorek 80/464 i aberacja chromatyczna mi przeszkadza .
Troche lepsze obrazy daje refraktor 110/1000 ale obecnie z pow. 140x Jowisz jest otoczony jasniejsza chmurka purpurowa lub zielonkawa zaleznie od ustawienia ostrosci . Co prawda jest jasniejszy niz z Newtona 114/900 i przypatrujac sie pod roznymi katami w okular mozna zauwazyc wiecej np. pod pasem chmur jeszcze jeden cienszy ale to tylko wprawa i dluzsza obserwacja pozwala zauwazyc .
Za to w Newtonie ladnie tarcze Jowisza widac, jej plywanie z powodu ziemskiej atmosfery, choc pas chmur mniej wyrazny ale wystarczy przylozyc oko do okularu i widac . W refraktorze musze oko ustawiac aby obraz byl lepszy . W refraktorze aberacja chromatyczna maskuje plywanie atmosfery  Tez tak macie ?
Ksiezyc jasniejszy i ostrzejszy w refraktorze 110/1000 . Aberacja przy 140 x nie przeszkadzala . APO nie mam . Do DS oba telepy sa za male .
Prosze o Wasza opinie  .
Odpowiedz
(25.07.07, 19:48)Daber link napisał(a): mogł bys rozwinac mysl?
Z czym sie wiaze to, ze to soczewka peryskopu? (jakiego?)
I jakie moze byc zastosowane szklo ew. powloki ? (zdjecia sa dosc szczegolowe)
pozdrawiam
dab

Kurde, dopiero dzisiaj zauważyłem twojego posta  :-\
Mi to przypomina (mówie - w wojsku nie byłem, gadam na podstawie TV) takie peryskopy co żołnierzyki w okopach używają do podglądania co dzieje się na polu bitwy.

Orion 150/750 na EQ5, Kronos 20x60 na statywie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości