Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Barlow z TC? Co o tym myślicie?
Na jednej ze stron ATM znalazłem opis wykonania Barlowa z wykorzystaniem soczewek z fotograficznego telekonwertera. Co myślicie o takim rozwiązaniu?<br>Pozdrawiam<br>Piotr
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
To napewno zadziała ale pamiętajmy o różnicach pomiędzy wizualną a fotograficzną korekcją :Smile :Smile :Smile<br>Przy "ciemnych" lustrach i większości klasycznych lunet będzie O.K. ale przy jasnych układach zwierciadlanych i jasnych achromatach możemy się mocno zdziwić otrzymanym w ten sposób obrazem Wink<br>
Odpowiedz
A co takiego?<br>Pozdr<br>Piotrko
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
Jeśli pytasz o różnicę korekcji wizualnej i fotograficznej to z regyły optykę soczewkową do fotografii koryguje się dla innych długości fali na które najbardziej czuła jest klisza i obecnie CCD a optykę lunetową, obserwacyjną koryguje się dla barw na które najczulsze jest nasze oko  ;D ;D ;D<br>Reasumując klisza stawia przed obiektywem o wiele mniejsze wymagania niż nasze oko (negatywy powiększasz najwyż 20-30x a obraz w lunecie nawet i 10x tyle) to co dobre do fotografii tylko czasem udaje sie zaadaptować do obserwacji wizualnych jak przykładowo lustrzaną optykę teleobiektywów MTO, niektóre prostsze obiektywy wywodzące się rodem z lunet jak konstrukcje Petzwala lub niektóre ujemne  telekonwertery  ;D ;D ;D<br>
Odpowiedz
Dziekuję za szczegółowe wyjaśnienie. Czyli efekt może być taki,że wylezie mi "zboczenie kolorowe"?  ;D<br>Pozdr<br>P.S> Oj, żeby wstydu z tego nie było...   ;D<br>Bo co ludzie powiedzą...    Wink
Odpowiedz
Czyli mam rozumiec to tak:<br>Jezli chce spogladac przez teleskop to zakladam barlowa wizualnego <br>a jezeli chce sie bawic aparatme lub ccd to zakladam fotowizualnego ?<br>pozdroowka
Odpowiedz
Dokładnie tak choć jak zwykle diabeł siedzi w szczegółach i zależy z jakim teleskopem chcesz zastosować jakiego Barlowa to taki otrzymasz końcowy efekt dobry lub nie ???
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości