Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagadka z cyferkami
Wyraźmy liczbą A odległość planety od Ziemi w jednostkach astronomicznych.
Wyraźmy liczbą B odległość planety od Słońca w jednostkach astronomicznych.
Wyraźmy liczbą C prędkość planety w ruchu obiegowym wokół Słońca w km/s.

Czy jest taka planeta w naszym układzie Słonecznym dla której było by kiedykolwiek możliwe że A=C lub B=C ??

Jeśli tak , to podać jaka to planeta, oraz daty kiedy najbliższe takie sytuacje będą mieć miejsce.

8)

Odpowiedzi na priva, wszelkie wątpliwości do zagadki tutaj, rozwiązanie w piątek po południu  Smile
. .. ... ::: visual only ::: ... .. .
Odpowiedz
(26.06.07, 16:32)szymek20 link napisał(a): 1. Czy jednostka astronomiczna w zadaniu to AU (średnia odległość Ziemi od Słońca)?

Tak jednostka astronomiczna to inaczej "astronomical unit" czyli w skrócie AU

Cytat:2.Trzeba wiedzieć że kiedy planeta znajduje się w aphelium (jest najdalej od Słońca) porusza się wolniej, a kiedy znajduje się w peryhelium (jest najbliżej Słońca) porusza się najszybciej, więc czy chodzi o średnią prędkość obiegu?

Myślę, że o chwilową - ze średnią byłoby za prosto Tongue
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
1. TAK

2. odnosi sie to do jednego momentu w czasie - to znaczy sprawdzasz w danej chwili odległości od Słońca i od Ziemi i w tym samym czasie sprawdzasz prędkość Smile
Odpowiedz
Piotrek wiedział o co mi chodzi, tuż wcześniej mnie uprzedził, ja potwierdziłem  8)
Odpowiedz
(26.06.07, 15:42)NGC 7841 link napisał(a): (...) rozwiązanie w piątek po południu  Smile

Niestety dziś muszę wyjechać, będę sobotę lub dopiero w niedzielę przy internecie, więc wtedy podam rozwiązania.

A jeśli chodzi o dokładność to przyjmujemy że liczby są równe gdy są równe do dwóch miejsc po przecinku.
Odpowiedz
Odpowiedź - jedyną taką planetą jest Saturn. Dla niego jest możliwe A=C i B=C

Najbliższa sytuacja, kiedy A=C ma miejsce już 4 lipca 2007, wtedy wartości A=C=9.97

Natomiast najbliższa sytuacja kiedy B=C ma miejsce dopiero 19 stycznia 2011, wtedy wartości A=B=9.59

Nie ma osoby która odpowiedziała by w 100% prawidłowo. Najbliżej był Hermes, który powiedział że to Saturn, oraz poprawnie odnalazł datę kiedy B=C.

Ponadto odpowiadał Tomi, który napisał że to Saturn. I nic więcej  ;D

Dzięki za wzięcie udziału  Smile
Odpowiedz
Napisz jeszcze gdzie można sprawdzić prędkość planety w ruchu obiegowym wokół Słońca, bo nigdzie nie mogłem tego znaleźć.
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz
tutaj, na dole strony  Tongue Tongue Tongue  8) 8) 8)

http://heavens-above.com/planets.asp?lat...225&tz=CET
Odpowiedz
(01.07.07, 18:28)NGC 7841 link napisał(a): tutaj, na dole strony  Tongue Tongue Tongue  8) 8) 8)

http://heavens-above.com/planets.asp?lat...225&tz=CET

Dzięki, o to mi chodziło.

PS. B=C wychodzi mi 11 stycznia 2011.
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz
Tak, ale to akurat się zmienia bardzo wolno, więc warunek jest spełniony przez pewien okres. Hermes podał dokładnie - moment środka okresu równości do dwóch cyfr po przecinku na H-A.

Ale skoro mówiłem z dokładnością do dwóch cyfr no to jakbyś podał 11 stycznia 2011 to bym uznał.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości