Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwacje Flar Iridium - Calsky
Ja dzisiaj czekam na taką oto flarę, a właściwie dwie:

Czas                Sat      Azm  Elw  Odleg  A K  Mag  AzmS  ElwS
---------------------------------------------------------------------------------------
2007-06-18  22:45:05  16      29.1  25.3 1525  R D  -2.8    334.7 -12.7
2007-06-18  22:45:06  83      29.3  26.3  1491  R D  -0.4   334.7 -12.7

Zauważcie, że będą miały miejsce w odstępie sekundy, a różnica wysokości to tylko 1 stopień. Zastanawiam się, czy da się rozróżnić dwa błyski, byłaby to wtedy flara podwójna?

Mogłoby być ciekawie Smile obłoki srebrzyste i gdzieś blisko te flarki. Niebo się troszkę przeczyściło, ale znowu coś naciąga Sad
Meade LB 8", Tal Alkor 65/502 , Bresser 10x50+statyw QX WA 26mm, LVW 13mm, Pentax 8,5mm XF, Antares Ortho 6mm
Hmm, a to czasem nie dubel? Jak wychodzą orbity?
Już nieważne - sprawdziłem. Tak to dubel.

83-ka zastępuje nieczynną 16-kę.

1 stopień to dostatecznie dużo by widzieć dwa błyski.
(18.06.07, 20:10)Maquis link napisał(a): Hmm, a to czasem nie dubel? Jak wychodzą orbity?
Już nieważne - sprawdziłem. Tak to dubel.

Uch, dubel ??? Gdzie indziej poinformowano mnie, że to może być podwójna. W każdym razie, wiem już coś nowego Smile

Jak zatem sprawa się ma z tymi flarami podwójnymi? Można gdzieś o tym poczytać?
Meade LB 8", Tal Alkor 65/502 , Bresser 10x50+statyw QX WA 26mm, LVW 13mm, Pentax 8,5mm XF, Antares Ortho 6mm
(18.06.07, 20:26)adi link napisał(a): Uch, dubel ??? Gdzie indziej poinformowano mnie, że to może być podwójna. W każdym razie, wiem już coś nowego Smile

Jak zatem sprawa się ma z tymi flarami podwójnymi? Można gdzieś o tym poczytać?

No tak. Może być Smile Wcale nie musi - zdarzało się, że 16-ka nie dawała flary - znaczy to, że jej ustawienie musiało się zmienić. Z tym różnie bywa Smile
Niestety podwójna a nawet potrójna porażka Sad

Sprawdziłem w Coelli-Stella 2000 miejsce w którym miała wystąpić flara (ewidentne miejsce: między alfa i beta Casoipeii).

Na 9 minut przed czasem zjawiska szybko naciągnęły chmury, ale takie "dziurawe". Gwiazdozbiór cały czas był widoczny w "okienku". Na 4 minuty przed terminem flary całkowita porażka. Zasnute dokumentnie. (nota bene jak teraz patrze przez okno w tamto miejsce-chmurwy już przeszły!!!  Sad)

Szykuję się w takim razie na jutrzejszą flarę, może będę miał więcej szczęścia :Smile

Czas                Sat      Azm  Elw  Odleg  A K  Mag  AzmS  ElwS
-------------------------------------------------------------------------------------

2007-06-19 22:39:05 56      30.9  26.7  1480  R D -6.8 333.3 -12.3

Mam jeszcze takie pytanie, może ktoś wie, z jakim marginesem błędu należy przyjmować dane o miejscu, czasie wystąpienia flary i jej jasności?

Chodzi mi o to, czy na konkretne miejsce można się z góry zasadzić z lornetką.
Wystarczy do wycelowania aparatu foto - tyle z doświadczenia wiem - nigdy nie mierzyłem jak bardzo to precyzyjne. Z jasnością różnie bywa - zdarzało się, że flary były słabsze od przewidywanych.
A czy ktoś pstryknął taką flarę przez telepa z kamerką? Skoro ISS tak ładnie wychodzi, to Iridium też powinno.
Nie widzę sensu polowania w ten sposób na Irydy. Ale droga wolna Smile
Raczej niewiele będzie widać - być może dwa panele...
(19.06.07, 10:43)pf_zone link napisał(a): A czy ktoś pstryknął taką flarę przez telepa z kamerką? Skoro ISS tak ładnie wychodzi, to Iridium też powinno.

Irydium ma małe wymiary kątowe żeby zobaczyć szczegóły (tak myśle)  Wink

Pozdrawiam Krzysiek
Synta 15012 EQ3-2/ Soligory PE 32,15,6 mm/ Antares Variable Polarizer/  Lornetka 7x50/ Canon 30D + Kit / Canon A95 Jak są chmury...  USS SARATOGA CV-3
Tym razem pogoda dopisała i obserwowałem przed chwilą (22:39) flarę z Iridium 56  Big Grin Zaktualizowałem TLE przed zjawiskiem i jasność miała być -6,9 mag. Nie mam doświadczenia w ocenach jasności, ale raczej nie osiągnęła takiej wartości. Myślałem też, że satelita będzie się poruszał szybciej.

Jeśli chodzi o miejsce i czas, to wszystko dobrze zgrało.  Spokojnie mogłem się zasadzić z lornetką Smile Satelita zaczął być widoczny troszkę wcześniej, aby po chwili nabrać maksymalnej jasności w miejscu i w czasie podanym w Orbitronie. Gdy zaczął przygasać, śledziłem go jeszcze przez dłuższą chwilę przez lornetkę.

To moja trzecia flarka  Smile i to nawet wciąga Wink

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości