Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwacje Flar Iridium - Calsky
Dla osób, które nie wiedzą jak je obserwować  :wink:

Ja tak z przyzwyczajenia korzystam z calsky.com, choć z heavens-above.com tez od czasu do czasu. Więc opisze calsky:

Wydaje mi się, że najlepiej na początku sie zarejstrować, żeby później za każdym razem nie ustawiać swojego miejsca obserwacji (chodzi mi o szer. i dł. geograficzną) tutaj jest link http://www.calsky.com/cs.cgi?obs=490076991...p;c=&Intro= (myśle, że z rejestracją sobie każdy poradzi). Jeśli już wszystkie "formalności" będą za nami to, na stronie głównej u góry są zakładki (podałem tylko fragment): 

[Obrazek: 2e875f24bc01eead.gif][Obrazek: 683c4f9a4fded8f3.gif][Obrazek: 5906dfa85f6b4156.gif]

Oczywiście kliknąć trzeba w Satellites i pod tymi zakladkami pokażę się:
Introduction  Sat-Library; Selected Satellite; MIR Space Station; Internat. Space Station ISS; Space Shuttle; Brightest; Tracking/Identification; Iridium Flares; Tumbling Iridium; Geostationary; Radio Amateurs; GPS; Imaging Radar (SAR); Star Chart; Decaying Satellites; Sun/Moon Crossers

teraz należy kliknąć w Iridium Flares, i pojawi się dane do flar satelit (poniżej na obrazku jest opisane co przedstawiają te dane):

[Obrazek: 3911f748011bdfbdm.jpg]

Także powodzenia i miłych obserwacji (w szczególności tych błysków od -6 mag wzwyż)   Big Grin

Oczywiście są na tej stronie dane przelotów ISS i wiele innych przydatnych rzeczy  Smile
Ja w zasadzie  zainteresowałem się flarami jak trzy dni temu czekałem na przelot ISS. Wtedy zaobserwowałem swoją pierwszą flarę Big Grin Szybciutko pokombinowałem przy Orbitronie i na następny dzień kolejna flara, tym razem świadoma Smile

Zaczynam dopiero z łowieniem satelitów, więc jak na razie to 3 przeloty ISS i 2 flary Iridium zaobserwowane :Smile Będzie trzeba się nauczyć oceniać jasność flar.

Znalazłem też wczoraj w sieci taką stronkę, gdzie po kliknięciu na miejsce z którego się obserwuje, generowane są przeloty ISS i Irydium z strony HA. Z tym, że wyszczególnione są tylko większe miasta. Takie powiedzmy "na skróty" dla mieszczuchów Wink

link: http://cybermoon.w.interia.pl/obserwacje...elite.html 

Vader ładnie opisał jak korzystać z calsky, więc można ugryźć jeszcze z tej strony Big Grin
Meade LB 8", Tal Alkor 65/502 , Bresser 10x50+statyw QX WA 26mm, LVW 13mm, Pentax 8,5mm XF, Antares Ortho 6mm
Polecam. Flara -7 mag sprawia niezapomniane wrażenie Smile
Aha, no i jeszcze można trafić uszkodzone satelity, które wirują na orbicie i dają naprawdę dziwaczne, nieregularne błyski Smile
Te też polecam.
(14.06.07, 20:37)Maquis link napisał(a): Polecam. Flara -7 mag sprawia niezapomniane wrażenie Smile

Mógłbym prosić o zdjęcie takiej jasnej flary?
Meade LB 8", Tal Alkor 65/502 , Bresser 10x50+statyw QX WA 26mm, LVW 13mm, Pentax 8,5mm XF, Antares Ortho 6mm
(14.06.07, 22:26)adi link napisał(a): Mógłbym prosić o zdjęcie takiej jasnej flary?
Jasne.
Trochę marne bo z kliszy - w sumie teraz na nowym sprzęcie można by się już pobawić.
[Obrazek: iridiumflarebyfoxmaqfo1.jpg]
31 V 2003

[Obrazek: 840_14_06_07_11_55_30.JPG]
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Maquis-twoje zdjęcie niestety mi się nie wyświetla Sad (w ogóle zauważyłem, że nie ładują mi się zdjęcia z imageshacka i podejrzewam, że to problem mojej przeglądarki)

Piotrze, dzięki Smile

Wygenerowałem flarki w Orbitronie (zaktualizowałem TLE) i mam przelot Iridium 18  w tą sobotę  z flarą -8 mag o godz. 02:31. Nie będę pytał czy warto wstać, po prostu sprawdzę Smile, chyba nie powinno być jeszcze zbyt jasno?
[Obrazek: gallery-1264920.jpg]

Z centrum Warszawy. Flara -6 mag.
Niech noc będzie z Wami!
Uch, walnąłem gafę. Flara owszem w sobotę, z tym że nie wieczorem tylko nad ranem :Smile (16.06, godz. 02:31)Zaraz wyedytuję. Pogoda jak na razie nie nastraja optymistycznie :-\
(18.06.07, 08:32)szymek20 link napisał(a): A wiecie czy można dodać w jakiś sposób flarę i Irdium do Orbitrona?

Wczytaj TLE Iridium po prostu.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości