Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZENIT ET
Byś sie wstydził! Predzio szukać ci sie nie chce! ;D ;D
Strona Bartka Okonka czyli Bartolo:
http://www.astrofoto.pl/astromebel.php
Poszukaj też na naszym forum "Karmnika TDi"

I inne o "szkockim" montażu
http://www.steveirvine.com/astro/barn_door.html

http://www.jlc.net/~force5/Astro/ATM/Bar...ndoor.html
http://vts.bc.ca/astrophoto/drive.htm
http://www.astronomyboy.com/barndoor/links.shtml
http://www.mikeoates.org/mas/projects/scotch/
Odpowiedz
Spoko żartowałem!
Przy polowaniu na bolidy wygodniej unieruchomić aparat(po co mordowć się z montażem  parlalaktycznym ) .Na zdjęciu będziesz miał okregi gwiazd ( a tak naprawdę wycinki okręgów) i nie pasujące do tego wzoru: przeloty samolotów, satelit i innych ufo Wink (tudzież hucułów)  ;D i ślady meteorytów , bolidów itp. Ci bardziej zaawansowani stosują takiego "wentylatorka" zasłaniajacego cyklicznie ze znaną częstotliwością obiektyw. Wtedy otrzymujesz  tory obiektów zapisane w postaci lini przerywanych. Znając  orientację obiektywu, jego ogniskową otrzymsz współrzędne kątowe meteorytu,  Jeżeli ktoś inny zaobserwuje spadek tego samego meteorytu to można z ich zdjęć wyznaczyć przestrzenny tor i miejsce upadku , a znając z "przerywcza" położenie obiektu w funkcji czasu określasz prędkości w poszczególnych fazach upadku. Ale jak już pisałem to wyższa forma zabawy
Odpowiedz
zależy od filmu i  jasności(światłosiły) obiektywu. Dla standartu zenitowskiego 2/58 i filmu 400 ASA to wychodzi 16min , ale podejżewam że przy 4 też "coś "wyjdzie. Na stronie Bartka masz taki wirtualny światłomierzhttp://www.astrofoto.pl/narzedzia.php

Przymknięcie przysłony " o oczko" powoduje dwukrotny wzrost czasu naświetlania dla uzyskania takiego samego efektu. A tak dokładnie to nawet wiecej bo przy bardzo małych ilościach swiatła wystepuje efekt Schwarchilda, czyli jeszce wieksze zapotrzebowanie na światło,

PS cytat  również przerwane wyjdą ślady gwiazd      prędkość  obrotu gwiazd jest tak straszna  ;D że zobaczysz to teoretycznie tylko pod bardzo ,bardzo dobrym mikroskopem( a w praktyce nie zobaczysz wcale) Wink
Odpowiedz
Niestety dopiero dziŚ przeczytałem wątek bo odradziłbym Ci tego Zenita...
u wszystkich "Zenków" jakie miałem po dłuższym użytkowaniu uaktywniała się wada - zaświetlanie zdjęć. Poza tym Zenity są dość ciężkie majaą ciemna matówkę i nieduży zakres czasów, szmaciana migawka może spalic się przy zbyt długim mierzeniu w Słońce...
W podobnej cenie można kupić PRAKICę, a to już inna klasa aparatów.
Większy zestaw czasów, jasna matówka, metalowa migawka, mniejsza awaryjność, dobrze sprawujący się światłomierz (mam na myśli model MTL5B), wadą może być chyba tylko to, że konieczny jest wężyk spustowy do zdjęć długoczasowych ale to koszt 5 zł.
Jeśli padnie Ci Zenit i dalej będziesz chciał mieć analoga to polecam właśnie PRAKTIKI  Smile

Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
(09.06.07, 11:12)DARK link napisał(a):Niestety dopiero dziŚ przeczytałem wątek bo odradziłbym Ci tego Zenita...
u wszystkich "Zenków" jakie miałem po dłuższym użytkowaniu uaktywniała się wada - zaświetlanie zdjęć. Poza tym Zenity są dość ciężkie majaą ciemna matówkę i nieduży zakres czasów, szmaciana migawka może spalic się przy zbyt długim mierzeniu w Słońce...
W podobnej cenie można kupić PRAKICę, a to już inna klasa aparatów.
Większy zestaw czasów, jasna matówka, metalowa migawka, mniejsza awaryjność, dobrze sprawujący się światłomierz (mam na myśli model MTL5B), wadą może być chyba tylko to, że konieczny jest wężyk spustowy do zdjęć długoczasowych ale to koszt 5 zł.
Jeśli padnie Ci Zenit i dalej będziesz chciał mieć analoga to polecam właśnie PRAKTIKI  Smile
Zenit awaryjny??? ???? ?????
Niewiem czy po prostu miałem takie szczęście  ale na  8 albo 10  zenitów które miałem (modele E, Et, 12XP,122, 15 , a nawet 3M Smile)tylko najnowoczśniejszy z zenitów 15 ( bo z czasami  od 1-1/100s)  zaliczył zgon, ale on w sobie miał najlepszą migawkę (jak widać to co nowoczesne niewychodzi ruskom za dobrze).
Za to jakie praktiki ach jaki one są niezawodne: na 4 modele (VLC3, PLC3, L2, Nova)tylko L2 pożył troszke dłużej . Co ciekawe wszystkie praktice zaliczyły zgon praktycznie same z siebie bez jakiegoś upadku czy coś takiego. Poprostu wyciągasz z szafy chcesz naciągnąc migawke a tu klops. Co ciekawe WSZYSTKIE APARATY Z KOMBINATU PENTAKON V.E.B są takie delikatuśne . z Werami  było podobnie.O losie aparatów tych decyduje fakt że koszt naprawy we Wrocku to ok 100 zł. Za to wiesz ile masz zenków na chodzie?
Dla porównania mam kilka Kiewów , Zorki , FEDa i mimo zużycia na chodzie.... Big Grin

Ps od kiedy to lustrzanki maja być lekuchne?. Im cięzszy aparat tym mniejszy wstrząs po skoku lustra.
A poza tym co miałeś mu odradzać ? On tego zenka DOSTAŁ a darowanemu...
Odpowiedz
(09.06.07, 12:08)noxili link napisał(a):Darku ja rozumiem że można walnąć głupstwo, ale nie wprowadzjmy młodszym metliku w głowie: Powiedz mi bo może sie mylę, kiedy to można wypalić w migawce zenka ET dziure słońcem:
A)gdy płótno jest całkowicie zasłoniete lustrem?
B)gdy lustro jest podniesione i migawka jest otwarta i całe światło leci na film?

MASZ RACJę. O tym problemie opowiedział mi kiedyś kolega, który pojechał na zaćmienie w sierpniu 1999r z Zenitem i cały film zaświetlił mu aparat właśnie przez dziurke w migawce... Wywnioskował ze wypaliło my ją właśnie Słońce.
Widać przyczyna była inna...

(09.06.07, 12:08)noxili link napisał(a):I jesze pytanie jaki brak w czasie ma zenit w zakresie czasów ekspozycji w zastosowaniach astro foto?
Bo albo używam czasu B (który jest lepszy jak sam przyznałeś niż w Praktusi)w zdjęciach z prowadzeniem lub z koziołka
W projekcji używam czasów z zakresów raczej 1/60  -1/500(bez 1/1000 można sie nieźle obyć) z racji wyższych przedkości katowych a co ważniejsze drgań wywołanych przez lustro + migawka odpadaja czasy z 1 -1/30s

Tu podtrzymuję swoje zdanie... Ostatnio robiłem właśnie zdjęcia podczas zakrycia Saturna na czasach 1/15 -1/8 - 1/4s (bez poruszenia jeśli mocno oprze się o wyciąg - projekcja w ognisku)
W przypadku Zenita 1/30s okazałaby się za krótki  czasem a czas B to najktótsza wersja z naciśnieciem palcem daje czas ok 0.5-1 sek

(09.06.07, 11:56)noxili link napisał(a):Zenit awaryjny??? ???? ?????
Niewiem czy po prostu miałem takie szczę¶cie  ale na  8 albo 10  zenitów które miałem (modele E, Et, 12XP,122, 15 , a nawet 3M Smile)tylko najnowocz¶niejszy z zenitów 15 ( bo z czasami  od 1-1/100s)  zaliczył zgon, ale on w sobie miał najlepsz± migawkę (jak widać to co nowoczesne niewychodzi ruskom za dobrze).
Za to jakie praktiki ach jaki one s± niezawodne: na 4 modele (VLC3, PLC3, L2, Nova)tylko L2 pożył troszke dłużej . Co ciekawe wszystkie praktice zaliczyły zgon praktycznie same z siebie bez jakiego¶ upadku czy co¶ takiego. Poprostu wyci±gasz z szafy chcesz naci±gn±c migawke a tu klops. Co ciekawe WSZYSTKIE APARATY Z KOMBINATU PENTAKON V.E.B s± takie delikatu¶ne . z Werami  było podobnie.O losie aparatów tych decyduje fakt że koszt naprawy we Wrocku to ok 100 zł. Za to wiesz ile masz zenków na chodzie?

Czyli remis ? Smile
Odpowiedz
Zdarza sie żę gdy długo nie używamy  aparatu z płócienną  migawką to potrafi się płótno wysunąć z takiej listewki i wtedy  wszystkie zdjęcia idą w diabły i jeszce zazwyczaj klinuje sie migawa.Jak jednak mówiłem mam np 40 paroletnia Zorke w kolekcji i tam migawa chodzi idealnie.

Przepalenie migawy było możliwe w starych modelach zenka bez samopowrotnego lustra . Spuszczałeś migawke i do kiedy znów nie naciągnełeś  migawki lustro było podniesione; tam taka zabawa była możliwa . Jednak wszystkie modele od zenka B wzwyż maja już lustro opadajace.
Boże co Ty masz za sztywny statyw i montaż że znoszą dobrze czasy 1/15- 1/2 !!Ja w takich momentach używałem systemu / osobno lustro a dopiero potem migawa. a gdy padł mi "tuningowany" zenek to przerzuciłem się na czas B i metodę kapeluszowo -beretową. Drgania od lustra miałem nawet przy ogniskowej 500mm(!)

Ps jak przerabiasz film na cyfrę?? Ja stosuję zestaw reprodukcyjny do diapozytywów. Aty skanujesz negatywy czy odbitki?
Odpowiedz
(10.06.07, 13:21)noxili link napisał(a):Przepalenie migawy było możliwe w starych modelach zenka bez samopowrotnego lustra . Spuszczałeś migawke i do kiedy znów nie naciągnełeś  migawki lustro było podniesione; tam taka zabawa była możliwa. Jednak wszystkie modele od zenka B wzwyż maja już lustro opadajace.

Nie pamiętam jaki to był model ale raczej ten z tych pierwszych modeli.
Znaczy się kolega mógł mieć rację  Smile

(10.06.07, 13:21)noxili link napisał(a):Boże co Ty masz za sztywny statyw i montaż że znoszą dobrze czasy 1/15- 1/2 !!

Ten montaż to Dobson na Syncie Smile Tak jak pisałem trzeba się mocno nagimnastykować ale da się i to wcale nie poświęcając całego filmu na nieporuszone zdjęcie

(10.06.07, 13:21)noxili link napisał(a):Ps jak przerabiasz film na cyfrę?? Ja stosuję zestaw reprodukcyjny do diapozytywów. Aty skanujesz negatywy czy odbitki?
Rzadko to robię ale jak już coś to skanuję odbitki (niestety ze skutkiem dalekim od oczekiwań)
Ostatnio też zaczęłem skanować negatywy ale tu wychodzi cała przwda o manipulacji przy fotolabach, przyciemnieją/rozjaśniają zdjęcia, fałszują kolory filtrami i taki skan jest z regóły zupełnie inny od odbitki (co nieznaczy że gorszy)
Odpowiedz
(09.06.07, 09:33)Shoemaker-Levy 9 link napisał(a):No ładnie wyszło. Hej a klisze skanowałeś a potem na płytę CD-R ci przegrali i jakim  formacie wywołałeś te fotki  Big Grin
[Obrazek: d32d6161d4701214med.jpg]

Nie skanowalem kliszy, tylko wywolane juz fotki.
Odpowiedz
(11.06.07, 22:06)Shoemaker-Levy 9 link napisał(a):Tak normalnie wywołałeś fotki a potem na skaner i na kompa  :Smile ha ha ha...  ;D

Aja pewnie że sie da... fotka złożona z zeskanowanego nagatywu i poddana obróbce w PS.

[Obrazek: 1028_14_11_06_10_12_32.jpg]
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości