Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nasadka dielektryczna 90*
EL, między SW2" a tymi WO2" (AE i DI) różnice w obrazie są, ale bardzo niewielkie. Każda ma minimalnie inne odwzorowanie bieli i oczywiście kompletnie inną jakość mechaniczną.

O jaka kątówkę AK chodzi? Którąś z oferty, czy Janusz robił jakieś pod własną marką?

Pozrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
o taka robił http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/...+55(2).jpg

prześwit 40mm i cienkie płaskie lusterko. troche wyszczerbione z jednej strony  ;D
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Miałem na myśli tę "klasyczną" nasadkę z oficjalnej oferty Astrokraka.

Pytanie o porównanie zadałem nie żeby komuś prostować jakieś poglądy, ale żeby posłuchać opinii i ewentualnei potwierdzić moją. Abstrahując od kwestii mechaniczno-estetycznej mam wrażenie, że w tej WO mam nieco większy zasięg. Nie upieram się, że nie jest to kwestia czysto psychologiczna, gdyż najpierw dowiedziałem się, że Janusz daje swojej nasadce sprawność 86-88%. A dielektryki mają wszędzie w papierach 98-99%, a dopiero potem dane mi było popatrzeć przez obie, co czynię do dzisiaj, bo mam tylko te dwie.

P.S. Nie mam nasadki bino (jeszcze). Ale jak kupię, to jednocześnie dokupię specjalnie dla niej dielektryka Lumicona 1,25", żeby skrócić optymalnie długość toru optycznego i zmniejszyć wagę całego układu.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Jak testowałem kątówki, różnice w zasięgu między SW2" WO AE i WO DI były niewielkie:

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=21&str=3

Pytanie jak zachowuje się kątówka Janusza. Jeżeli faktycznie jej sprawność jest w okolicach 85-90% to może się okazać, że to juz będzie widać.

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
z definicji powinno być 0,15mag więcej o ile widzieliscie akurat tyle "nieco". sądze, że na gromadach kulistych moze to być widać.
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
@ misiowaty

Ja zakupiłem dielektryczną kątówkę WO wychodząc z założenia, że ma mi ona posłużyć baaardzo długo  :Smile . Pod względem optycznym już się koledzy wypowiadali. A o budowie mechanicznej mogę powiedzieć tyle: to kawał solidnego żelastawa, polecam

pozdr
Raf
OTA Meade SCT 8", lornetka 6x30
Odpowiedz
(05.06.07, 09:11)ALF link napisał(a):.... . Pod względem optycznym już się koledzy wypowiadali. .....
Rozumiem, że nie widzisz różnicy między dielektrykiem a zwykłą nasadką. Moja nasadka już dotarła i czeka na "pierwsze światło". Może dzisiaj? Smile
Ależ jestem ciekawy porównania Wink
Odpowiedz
Kątówki Wujka Optyka mają troche "pojechaną" biel. Normalnemu userowi nie bedzie to przeszkadzać (prawdopodobnie nawet tego nie dostrzeże). Ale mnie to powstrzymało. Kupiłem Tele Vujka i jest w tej materii widoczna róznica (ale jak juz wspomniałem, dla mnie widoczna, 90% userów nie zwróci na to uwagi).

Pozdrawiam.
-- Hans
Odpowiedz
(05.06.07, 09:21)misiowaty link napisał(a):Rozumiem, że nie widzisz różnicy między dielektrykiem a zwykłą nasadką. Moja nasadka już dotarła i czeka na "pierwsze światło". Może dzisiaj? Smile

porównania z innymi sensownymi nie mam - jedynie jeśli chodzi o obraz z i bez Wink Dla mnie jako początkującego jest naprawdę bez różnicy. Tacy spece jak Hans widzą różnicę w bieli i ona jest faktem. Jednak wydaje mi się, że dla większości amatorów ważne jest, by była jak największa sprawność i dokładność wykonania lusterka.

Jak już pisałem, wziąłem dielektryka, by doczekał w pełnej sprawności moich wnuków Wink Co prawda "Wujek Optyk" sprzedaje jeszcze bardziej wyczesaną kątówkę-kwarcówkę 1/15 lambda, ale to już nie było na moją kieszeń Wink

pozdrawiam
Raf
OTA Meade SCT 8", lornetka 6x30
Odpowiedz
(05.06.07, 09:21)misiowaty link napisał(a):Rozumiem, że nie widzisz różnicy między dielektrykiem a zwykłą nasadką. Moja nasadka już dotarła i czeka na "pierwsze światło". Może dzisiaj? Smile

Hej!

I jak wyszło porównanie? Smile
Mak S-W 127/1540
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości