Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WWPKF - pytanie nr 108
Cóż niezwykłego jest w kształcie osi obrotu Ziemi?  :Smile
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
A jakaś podpowiedź ??
Nutacja ?
Precesja???
Odpowiedz
(26.05.07, 18:26)noxili link napisał(a): Nutacja ?
Precesja???
coś mi się zbyt łatwe to wydaje...
poza tym - nutacja i precesja nie mają wpływu na KSZTAŁT ??? osi obrotu Ziemi....  :Smile
Odpowiedz
Niestety, podpowiedzią mógłbym wszystko spalić. Ale spróbuję jakąś za jakiś czas wygenerować, jeżeli oczywiście do tego momentu nie padnie prawidłowa odpowiedź.

Precesja i nutacja nie mają wpływu na kształt osi obrotu Ziemi, ale jedynie na jej położenie.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
hmm..
Skoro już wiemy, że odp. nie jest taka prosta, pozostaje mi 'strzelać' Tongue :
1. Rozkład i ruchy kontynentów a także różnorodność gęstości jądra Ziemi powodują zniekształcenie osi obrotu, w wyniku czego nie jest ona linią prostą, lecz zakrzywia się zgodnie z wpływem w/w mas...
2. Zmienne pole magnetyczne Ziemi wpływa na kształt osi obrotu... wynik j/w...

* niepotrzebne skreślić Tongue

pzdr Big Grin
Odpowiedz
Obstawiał bym  nr 1 jakieś fluktuacyjki z " elastycznością "( ???) globu
Odpowiedz
Zagadka nie była trudna dla osób zorientowanych w temacie. We współczesnej geodezji to zresztą nic niezwykłego, że oś obrotu Ziemi nie jest linią prostą. Nie mam tu, oczywiście, na myśli osi świata będącej jej przedłużeniem. Mowa tu wyłącznie o odcinku osi obrotu Ziemi zawartym pomiędzy biegunami geograficznymi. Nierównomierny rozkład półpłynnych mas pod płaszczem Ziemi to mały pikuś. Okazuje się, że obracając się wzraz z całą planetą nie zachowują one (zwłaszcza jądro) równoległej do równika geograficznego płaszczyzny obrotu. Oś obrotu Ziemi ma więc kształt pofalowany. Niektórzy mówią "S-owaty".

Pozwólcie, że pogratuluję Wam obu - lopezowi i noxilliemu. Pierwszy z was powziął takie przypuszczenie (i był nieco szybszy). Drugi, choć "dopiero" drugi, wskazał prawidłowe rowiązanie bez innej alternatywy.
Odpowiedz
Hyhy..
5 lat studiowania geodezji i przyznam szczerze, że o tym nie wspominali (albo nie byłem na wykładach Tongue )... stąd 'strzelanie' - brałem to na zdrowy rozum Wink
Myślę, że się z noxilim jakoś zmieścimy na tym najwyższym stopniu podium  ;D

pzdr Big Grin
Odpowiedz
Na pewno upchamy się  jak w tokijskim metro na pych Smile na tym stopniu.
A tak poważnie te "wykorbienia" osi to jakiej ( tak pi razy drzwi) wielkości?
Odpowiedz
Nie znam żadnych parametrów liczbowych. O fakcie dowiedziałem sie tak zupełnie przy okazji, podczas luźnej rozmowy o grawimetrii, od jednego z profesorów zatrudnionych w Instytucie Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej Politechniki Warszawskiej. Publikacji na ten temat dotąd nie szukałem. W pytaniu nr 108 chciałem "sprzedać" ciekawostkę, która i mnie bardzo zaintrygowała.

P.S. Nie wszystko jest wykładane na studiach. Musisz mieć "coś" na doktorat, a potem na habilitację  :Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości