Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ATM] Zmiana w osi godzinowej amatorskiej głowicy paralaktycznej
Dzień dobry
witam serdecznie Lotarku i dziękuję za pochwały.

Zmiany;
zostały od wału osi godzinowej i  jego obudowy .
Ujawniło się okrutnie tandetne wykonanie od tokarza, ale to fakt.
Zmiana tokarza , wymusiłem wręcz wytoczenie wału w jednym kawałku z podparciem wału z kłem / tam w zdięciu widać otworek obok skali/ i początek toczenia od małego gwintu M10 dla skali, nast. średnica wew. łożysk z możliwością suwania łożysk palcami lekko, wydłużenie gwintu M16 to koniec toczenia z zakazem obracania wału z poprawkami lub podobne pomysły, do zastosowania redukcji w ślimacznicy,  uffffffff.
Uznałem lekkie dopasowanie suwania papierkiem nr 800.
Stosowałe metodę wklejania łożysk bez siłowego osadzania łożysk !! gdziekolwiek, super sprawa.
Nowa zmiana to przesunięcie łącznika w obudowie ze środka na zewnątrz / możliwość podnoszenia osi do zenitu/.
Zmiana łożysk od tandetnych na lepsze z f-my CX JAP w metalowych osłonkach , faktycznie w sklepie pozwolono mi przebrać w trakcie poruszania elementów by wyłapać luzy, uprzejmość była wielka, z 5-ciu wybrałem trzy, na zapas trza mieć jednego do zniszczenia.
Jeszcze nie testowałem foto w trakcie pracy silniczka.
Używałem prostsze sposoby w dzień wystarczy obserwować jakiś element z dachu bloku ok. 300mb.
Pierwsze uruchomienie to przyłożenie zębatki z silniczka do zębatki do ślimaka, nooo źle mi widać, delikatnie widać drgania obrazu.
Zmiana w napędzie na pasek zębaty, mały problem, inny obwód paska zmuszony byłem do zastosowania ramię korygujący obwód paska / na foto widać to, nie miałem krótszego/
obraz już płynnie prowadzi kawałek anteny TV.
Wystarcza do kontroli obraz przez szyby nie musi być "żyleta" w obrazie.
Byłem ciekawy by zobaczyć  Księżyc z balkonu,
kiedyś Lesiu uczył mnie jak się programuje, a teraz bryndza dla mnie za szybko mi ucieka  Księżyc.
Może dobrze opisałem ?.

Proszę, pytaj co potrzebujesz.

Pozdrawiam serdecznie, Dziadek.
Odpowiedz
(23.05.07, 15:02)dziadek link napisał(a):Witam Syriuszku .. Big Grin Big Grin

ładnie,ładnie, podoba mi się , aaaaale się troszkę wykręcam w obronie,
Wiesz, często za dużo majsterkuję w literkach  Smile Wink ;D    melduję, że poprawiłem.

Masz problem z kamerką, napisz nam model o problemie też, orłem kamerek nie jestem, miejmy nadzieję, że ktoś z przyjaciół bedzie znał temat i zaradzi Tobie.

Dziękuję za pochwałę, czekam na medal majsterkowicza  Wink  bardzo lubiałem sobie coś "fajnego" zrobić, przyjemność wykonawcy, samozadowolenie, a może to pycha coooo?
Cieszyłem się podzielić moimi pomysłami.
Staram się zachęcić majsterkowiczów, czy mam rację ??
Pomysły bywają, drzemią, też bywa i do mnie; puk puk, rusz pałeczką, podwiń rękawy, hymmmmm robię kawkę i myślę, myślę.... jest ! to fakt, ali tylko tajemnica, drążę w "szarych szufladkach" i dalej, musi się znaleźć.
Pozdrawiam, Dziadek.

W zupełności rozumiem Twój punkt Smile
Co do medalu to uważaj bo bede kawalarzem- wytnę z tektury (znowu zapały hobbistyczne) i Ci wyślę Wink

W momencie pisania byłem w trakcie użerania się z kamerką, ale obecnie zdziałałem Big Grin Kłopot rozwiązałem metodą- "nie możesz przeskoczyć to obejdź" tak więc- wyzwalanie nie jest uruchomione z kompa, lecz amatorsko zbudowanym wyzwalaczem na atmelu- jest ładny wyświetlacz z czterema cyframi, duża dokładność (0,01 s) i pięknie wygląda do tego. Powstał kolejny problem- zasilanie. Jak znalazł- w jednej z przepastnych szuflad krył się zasilacz 1A 12v, i odrazu dwie pieczenie na jednym ogniu- zasilanie do wiatraka kamerki- zamiast kupować taki na 5v za 60 przeszło złociszy, dołączyłem stary wiatrak z kompa Smile Tak więc wszystko jest tip-top i czeka na testy.

Może i z naszych wypowiedzi herr Miodek dumny by nie był, ale w końcu przecież możemy się dogadać i to się liczy. Taki "język magisterski". Tutaj przypomina mi się prof. Z. z polibudy w Szczecinie- przychodzi na wykład- "przypszszspszpszpszbrrpssz"- pobrzęczał pod nosem, po czym nieco głośniej, chwiejąc się lekko: "chyba <b>przewiało mnie</b> (Big Grin) wczoraj na działce...zajęć dziś nie będzie" i wyszedł...

A gdybyś chciał jakąś fotkę tego sprzęciora co go zdziałałem to napisz mailem Ci mogę wysłać (możesz zagadać na PW).

Słowem- zachęcajmy majsterkowiczów- bo w dobie łatwo dostępnych części wysokiej jakości, narzędzi i wiedzy, oraz gargantuicznych cen za sprzęt "profesjonalny", wykonany z tych samych części i tym samym sprzętem- warto jest pomajsterkować. Niektóre firmy (Steve Chambers także) produkują swoje kamerki w ten sam sposób- na zamówienie; ceny oscylują w okolicy 1000 ojro. Względem meade'a dsi zaoszczędziłem grubo ponad 1000 złotych a zabawy miałem co nie miara Smile
Synta 130/900, eq2 (+13KG) + napęd Rubinar 1000 (modyfikowany) QC3000 chłodzona, LX, w wersji &quot;deluxe&quot; z obiektywem 135mm Dodatkowo zegary, sterowniki, zasilacze... Wink
Odpowiedz
(24.05.07, 15:03)dziadek link napisał(a):Witam
Syriuszu nie zamartwiaj się z zasilaczem. Opis jest ogólny i jest możliwość zwiększenia jego wydajności bez kosztów.
Można zastosować na wyjściu z mostka tranzystor mocy i nawet można zastosować inne napięcie stab. 5V z ukł. UL
Rozglądnuj lekko i wszystko jest pod ręką.
Pozdrawiam, Dziadek [ Vy 73  de  sp6cce]

teraz to już nie bardzo Cie rozumiem Wink Wcale nie martwię się zasilaczem- napisałem że akurat w szafce się znalazł więc nie czuję potrzeby konstruowania czy to układu step-up z 5v ani innych cudów... Chyba musiałeś wczoraj dłuuugo niebo oglądać Wink
Synta 130/900, eq2 (+13KG) + napęd Rubinar 1000 (modyfikowany) QC3000 chłodzona, LX, w wersji &quot;deluxe&quot; z obiektywem 135mm Dodatkowo zegary, sterowniki, zasilacze... Wink
Odpowiedz
A właśnie- szukałem net wzdłuż i wszerz i nie napotkałem się na odpowiedź do mojego pytania- czy jest jakiś program, który wykrywa że wysłana została klatka po długim naświetlaniu i zapisuje ją? Nie chodzi tu o standartową modyfikację Chambersa, lecz o wyzwalanie klatek z zewnątrz.
Odpowiedz
Spoko, głowa do góry Dziadek! Nie ma się co truć. Nawet gdybym rzucił teraz wszystko w kąt, to i tak będę zadowolony z tego co już zrobiłem. W końcu zmontowałem całkiem fajny kawałek sprzętu. Teraz tylko efekty- a to już przychodzi z czasem.

Pozdrawiam i życzę lepszego humoru Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości