Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Recenzja Teleskopu Sky-Watcher 150/750 EQ3-2
Teleskop zakupiłem tuż przed świętami a dlatego teraz pisze bo mam odblokowany wątek przez administratora Wink A więc na początku przedstawię recenzje teleskopu Sky-Watchera 150/750 EQ3-2. zdecydowałem kupić ten sprzęt na jakość dobrą optykę i montażu. Teleskop zakupiłem już w środę w astrokraku zamawiając w sklepie internetowym. Po przyjęciu zamówienia teleskop został przyszykowany a  kolimacja darmowa i wysłany w ten sam dzień kurierem firmy Masterlink. Towar otrzymałem już po dwóch dniach. Teleskop przez kuriera został przywieziony w dwóch ogromnych kartonach,w jednym pudełku był sam Tubus a w drugim pudełku były: statyw solidny aluminiowy,montaż paralaktyczny,dwa okulary,ciężarki,szukacz,pręt, gałki mikroruchów,pojemnik na akcesoria, akcesoria czyli klucze. Po otwarciu pudła wyjąłem najpierw sam statyw,po rozłożeniu  jest dość wysoki . Na statyw nałożyłem ciężki montaż paralaktyczny dokręcając głowice do śruby oraz pręt i ciężarki. Po chwili nałożyłem tubus oraz szukacz. Przy 15-stym centrymetrowym lustrze jak się wydaje jest ogromny tubus  prawie dogania Synte 8 Big Grin Do montażu dokręciłem gałki mikroruchów śrubkami mocujące bolce. trzeba było śrubki dokrecac śrubokrętem krzyżakiem he he.. wszystko gotowe tylko brak czystego nieba.

Parametry teleskopu:

Tubus 750 + kulimator okularowy czyli dekiel
Montaż paralaktyczny EQ3-2 + wejście na lunetkę biegunową
Solidny statyw aluminiowy
okulary Long Eye Relief Super 10mm,25mm
Szukacz 6x30
solidne gałki mikroruchów
ciężarki
światłosiła f5
Posiada on również wbudowany wyciąg okularowy z tuleją 45mm i końcówką 1,25 cala, co pozwala na stosowanie dowolnych okularów wykonanych w tym standardzie i bezproblemowe podłączenie aparatu fotograficznego !!!

Na razie tyle na temat recenzji z powodu braku dobrej pogody,ale jak dopisze nocne niebo to napisze więcej po obserwacji.
Powiem szczerze,ze jestem bardzo zadowolony z kupna tego teleskopu,jest wart tych pieniędzy. Dobre warunki do obserwacji mam z balkonu na południe,trochę łuny świetlnej ale do czasu będę go zabierał na wieś pod Kraków. Na razie na tyle mogę napisać,odezwę sie pużniej. Pozdrawiam!

Odpowiedz
Jak chodzi o obserwacje przez ten teleskop,to powiem szczerze że akurat w sobotę wyniosłem na balkon i wycelowałem wprost Mgławice w Orionie M42. Najpierw szukaczem wycelowałem a potem okularem 25mm i powiem że widok mnie powalił. Piękna jasna mgławica w postaci mgiełki a trapez uff... miodzio  Smile żadnych wibracji bardzo sztywny montaż. Nawet przy łunej świetlnej było dobrze widać M42. W tym czasie oglądałem Saturn,używając okularu 10mm Saturn dobrze widoczny z pierścieniem oraz księżyce. Był ostry obraz ale potrzebny mi jest okular 4mm, ponieważ przy średnim okularu Saturn nie jest taki wielki  :Smile Więcej po obserwacji nieba odpowiem i tyle na razie !!! Pozdrawiam
Odpowiedz
Heh Janusz Cię namówił na ten teleskop, mnie też namawiał po tym jak się okazało że Synty będą w maju Smile Dajesz się zbyt łatwo manipulować, mogłeś spokojnie poczekać na lepszy teleskop obserwacyjny Smile
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Odpowiedz
Czy ty naprawdę uważasz, że nie ma różnicy w obrazach pomiędzy lustrami 150 a 200 mm?
Chciałem coś jeszcze napisać, ale... wszystko po prostu opada. Obojętnie, czy ktoś ciebie namówił, czy nie, pisanie takich rzeczy w dziale "Sprzęt astronomiczny" jest trochę nie na miejscu.

A w ogóle- skoro 150 i 200 dają niemal takie same obrazy, to JAKA jest różnica między 114 a 150? Big Grin
Odpowiedz
Shoemaker-Levy 9 w jaki sposób orientujesz montaż teleskopu przed obserwacjami? chodzi mi o dokładnośc jaka potrzebna jest na użytek wizuala. Czy w tym montażu przy lunetce biegunowej (jeśli taka jest) są skale daty/długości geograficznej etc. żeby poprawnie ustawić lunetkę biegunową? Myślałes nad wymianą wyciągu na 2"? 1,25" troche Cie ogranicza jednak.
Położenie: 53.25673 N,  14.499153 E www.astrofotografia.szczecin.pl
Odpowiedz
Po co dokladnie poprzez lunetke biegunowa ustawiac montaz do wizuala?
Po co wymieniac wyciag na 2" w telepie 130/900 .
Z 25 mm okularem 1,25" masz pow. 36 . Mniejszego raczej nie stosuje sie szczegolnie jak masz jasniejsze niebo.  Do tego jakby kat patrzenia okularu byl ok 80 st to 25 mm 1,25" nie spowoduje wienietowania z racji srednicy okularu. A popularne okulary maja ok. 50 st.
Odpowiedz
(17.04.07, 21:14)zbyszek link napisał(a): Po co dokladnie poprzez lunetke biegunowa ustawiac montaz do wizuala?
Po co wymieniac wyciag na 2" w telepie 130/900 .

To jest 150/750, a po co wymieniać wyciąg? Np. do astrofoto lustrzanką. Pytam głównie z ciekawości, użytkownika tego telepa (chyba wątek o recenzji to odpowiednie miejsce?). Widzę, że nie odpowiedział jednak. Poczekam. Smile
Położenie: 53.25673 N,  14.499153 E www.astrofotografia.szczecin.pl
Odpowiedz
Hihi "solidny montaż aluminiowy"  :Smile
Odpowiedz
Jak ten montaz jest podobny do tego co mam do rozbiorki z http://deltaoptical.pl/deltasklep/shoppi...7b81d3309d to ma lozyskowane osie slimakow i dobrze wykonana zebatke RA. Niestety w innych miejscach nie jest lozyskowany, tylko podkladki slizgowe dali .
Chyba wszystkie montaze EQ3-2 maja polowkowa os Dec aby otworu lunetki biegunowej nie zaslaniala. Takie rozwiazanie chyba zwieksza podatnosc na drgania w tej osi.
Fabryczne wyciagi sa zwykle liche i do foto wymieniane. Tam tez bardziej F4 telep pasuje.
Odpowiedz
(17.04.07, 21:08)Shoemaker-Levy 9 link napisał(a): Wybrałem ten teleskop ze względu na montaż  Big Grin Wkrótce odpowiem po obserwacji D-sów to trochę potrwa  :Smile Do zobaczenia !!!

Nic Ci ten montaż nie da, gdyż do astrofoto kompletnie się nie nadaje. A do obserwacji Syntą 8" z lustrem 200mm zdziałałbyś znacznie więcej. Co tu dużo mówić, dokonałeś złego wyboru Smile

Janusz P. proponował swoim klientom, którzy zamówili Syntę 8" zmianę zamówienia na właśnie taki teleskop za tą samą cenę :Smile Po tym jak się okazało, że tych Synt nie sprowadzą w 10 dni.

Mimo wszystko zadowolenia ze sprzętu życzę Wink
Fotografia : Nikon D70s, Nikkor 18-70 DX ED, Nikkor 70-300G Astronomia : Synta 10" 254/1200, f/4.7
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości