Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uwolnić SONDĘ z archiwum TVP!
Opracowane pismo kierować należy na adres:
Prezes Zarządu
Telewizja Polska S.A.
ul. J.P. Woronicza 17
00-999 Warszawa

Projekt pisma tu niebawem.
Poczytałem sobie wpisy na forum iTVP i uważam, że warto zrobić w formie tabeli zestaw argumentów pro i kontra.
Aha, na tym forum pisują niskiej rangi pracownicy iTVP i ich argumentami niespecjalnie się przejmuję. Powtarzają zasłyszane od przełożonych opinie, niekoniecznie właściwe.
Uwolnić "Sondę" - otworzyć archiwa TVP
Odpowiedz

Pozwólcie, że niekoniecznie odniosę się do szczegółowych wypowiedzi w wątku "ogólne".
- Pismo do Prezesa TVP każdy wysyła indywidualnie (trudno, koszty, tzw. "polecony") - uzgodnimy tylko jego formę. Jestem gotów wysłać pierwszy, zaraz też podam 1 wersję. Jeśli pod Twoim listem podpisze się więcej osób tym lepiej, ale sam to organizujesz.
- Adresować:
Prezes Zarządu
Telewizja Polska S.A.
ul. J.P. Woronicza 17
00-999 Warszawa.
- Powiadomienie rodzin biorę na siebie.
- Z doświadczenia: e-list łatwo skasować, ale nie wykluczałbym i tej formy pod warunkiem powiadomienia na tym forum.
- Jeszcze nie zakładać stowarzyszenia, jestem tu sceptykiem, ale nie wykluczam.
cdn.
Odpowiedz

- To dobry pomysł "porozdawać znajomym z prośbą o wysłanie, im wiecej listów i e-listów TVP w tej sprawie otrzyma tym lepiej." - Radek 68.
- Brać trzeba pod uwagę uwagi Alferka:"Matematycznie rzecz ujmując należy spełnić szereg warunków koniecznych:
1. Musi istnieć stosunkowo wyraźna grupa ludzi podpisujących się pod petycją.
2. Musi być jasno i na piśmie wyrażona wola autorów lub ich spadkobierców.
3. Muszą być w to wciągnięte inne media (myślę tu o masowych gazetach, jak "Wybiórcza" czy "Dziennik" (byłby to ciekawy temat dla dziennikarzy i stanowiłoby to formę nacisku i zmobilizowałoby to również kolejne grupy do petycji)."
*
*
*
Uzupełnię teraz list do Prezesa.
Odpowiedz
Wersja 1.0 - drobna zmiana w treści.

dot. społecznej inicjatywy Widzów TVP i programu SONDA.

Szanowny Panie,
Widzowie, doceniający znaczenie kulturotwórczej i edukacyjnej roli TVP, zdecydowali o podjęciu społecznej akcji, mającej na celu publiczne udostępnienie wartościowych programów archiwalnych.
Programy te znajdują się w gestii kierowanej przez Pana firmy.
Przede wszystkim chodzi nam o przywracanie widzom opłaconego już raz (w formie abonamentu) programu telewizyjnego "Sonda".
Zasoby archiwalne, wytworzone przez "publiczną" telewizję przed rokiem 1989, są własnością społeczeństwa, które finansowało ich produkcję z opłat abonamentowych.
Program telewizyjny "Sonda" był dziełem wykonanym dla pracodawcy na podstawie umowy o pracę.
Prawami autorskimi dysponują: TVP, spadkobiercy twórców i współautorzy programów.
TVP ma możliwości ponownej emisji programów, wydania na odpowiednich nośnikach  i uruchomienia transmisji w internecie, po uzyskaniu zgody spadkobierców i współautorów.
Wszelkie wątpliwości powinny zostać wyjaśnione przez prawników TVP, a ich ekspertyza upubliczniona.
Celem tej akcji jest uruchomienie procedury prowadzącej do w/w działań (emisja, powielanie, transmisja w sieci).

Poniżej podane są, dostępne w internecie, opinie Widzów:
astro4u.net: http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=28.0
i innych:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic361603-0.html
http://v1.itvp.pl/forum/viewtopic.php?t=...gram+sonda
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic...d=2301&p=1
Odpowiedz
Panowie,
ładna dyskusja...
Moja strategia na najbliższą przyszłość:
1. Uzgodnić list do Prezesa (zbieram uwagi);
2. Skończyć wykaz programów;
3. Dokonać próby weryfikacji tego wykazu w TVP;
4. Opracować "protokół rozbieżności";
5. Uzyskać opinię prawną Biura Prawnego TVP.
6. Rozpropagować akcję.
Odpowiedz
(01.04.07, 18:18)tompyc link napisał(a): Panowie,
ładna dyskusja...
1. Uzgodnić list do Prezesa (zbieram uwagi);
Można napisać o ilości wyświetleń tematów o SONDZIE na poszczególnych forach - idą w gruuube tysiące
Mozna też podać takie fakty:
Wydawnictwom opłaca się wydawać STARE, własnie z czasów PRLu rózne rzeczy (Bajki grajki - przegrane bajki z płyt winylowych na CD), powtórki filmów (starych), ludzie to lubią - ludzie to kupują! Z Sondą może przecież być analogicznie.
Odpowiedz
(01.04.07, 18:18)tompyc link napisał(a): Panowie,
ładna dyskusja...
5. Uzyskać opinię prawną Biura Prawnego TVP.

A jak by się dało, to może też jakiegoś niezależnego prawnika? Najlepiej takiego, który nie jest ortodoksyjnym wyznawcą ochrony wszelakich praw autorskich ponad nawet niepodlegość Wink
Odpowiedz
Dyskusja się rozkręca. Widzę że powstał nowy wątek nt. ustawy i praw autorskich bezpośrednio związanych z "Sondą". Proponowałbym zrobić program o prawach autorskich w Polsce na przykładzie SONDY - taki CASE STUDY inaczej CASUS lub rozpatrzenie przypadeku.
Ponadto "Telewizja Edukacyjna" ma jeszcze wiele innych programów popularnonaukowych i edukacyjnych, wartych przypomnienia np. wykłady z fizyki. Umieścić się ich nie da na iTVP z tej samej przyczyny, co program SONDA. Dlatego temat prawa autorskiego ma trochę szerszy aspekt.
Moim zdaniem jeśli walczyć o "SONDę" to tylko w iTVP. Ktoś podał dobry powód:"Skoro iTVP jest telewizją nowej generacji to SONDA mogłaby spokojnie ją promować", podobnie jak to robi obecnie LABORATORIUM i SYMULATOR FAKTU.
O ile pamiętam - prawa autorskie w Polsce są na 25 lat od momentu wydania. Utwory w rozumieniu ustawy są obiciążone nimi od roku 1982 r. (2007-25=1982). Inaczej wydane przed tym okresem nie są objęte prawami autorskimi i można z nich korzystać swobodnie.
--------------------------------------------------------------
Telewizja Polska nie spełnia roli publicznej i swojej misji
Odpowiedz
(11.04.07, 13:04)taoiseach link napisał(a): O ile pamiętam - prawa autorskie w Polsce są na 25 lat od momentu wydania. Utwory w rozumieniu ustawy są obiciążone nimi od roku 1982 r. (2007-25=1982). Inaczej wydane przed tym okresem nie są objęte prawami autorskimi i można z nich korzystać swobodnie.

Niestety, źle pamiętasz.
Autorskie prawa majątkowe wygasają po 70 latach. W przypadku SONDY liczone jest to (zgodnie z Rozdz.4 Art. 36 pkt.3 Ustawy) od daty pierwszej emisji. Komu one przysługują?
Na pewno nie autorom SONDY. Skoro pracodawcą dla nich była telewizja polska, to według mnie, jej prawny następca TVP SA posiada te prawa.
Odpowiedz
Wtrace swoje 3 grosze...
Skoro mamy wysylac listy... To proponuje polecone za potwierdzeniem odbioru Smile. Juz widze mine kobiety w sekretariacie, ktora musi podpisac 100 zoltych kwitkow...
Przynajmniej nikt nie powie 'My zadnych listow nie dostalismy'.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości