Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SW80ED czyli wielokrotne (precyzyjne) kadrowanie
Witajcie bracia

Postanowiłem podzielić się z wami moimi przemyśleniami i tym co zdołałem zrobić w tej sprawie.

Od jakiegoś czasu użytkuję SkyWatchera 80ED i w trakcie nocnych działań pojawiły się pewne niedogodności, które ostatecznie postanowiłem wyeliminować.

Chodzi przede wszystkim o problemy z wielokrotnym kadrowaniem ujęć tego samego rejonu nieba podczas jednej fotograficznej nocy w przypadku np. wymiany filtrów.

Przedstawione poniżej rozwiązanie pozwala na „wypinane” aparatu od lunety a następnie po kilkukrotnej wymianie filtrów powrót do ustawienia identycznego kadru fotografowanego poprzednio obiektu.

Cały pomysł opiera się na wykonaniu obrotowej obejmy (foto poniżej), która z przyspawanym niewielkim płaskownikiem stanowić będzie bazę naszych ustawień. Trzeba wspomnieć, że ową obejmę można obracać 360 stop. i blokować w dowolnym położeniu w zależności od potrzeb.

[Obrazek: img5jf8.jpg]

Poniżej ujęcie wyciągu SW80ED

[Obrazek: img1tp6.jpg]

A tak wygląda fabryczny pierścień, odkręcone już od fokusera.

[Obrazek: img2ov2.jpg]

Tutaj już połączone ze sobą elementy

[Obrazek: img6oi7.jpg]

Kolejnym krokiem było kupienie złączki fotograficznej z wewnętrznym gwintem filtrowym oraz zewnętrznym gwintem o skoku 0,75. W przedmiotowej złączce w kołnierzu nagwintowałem otworek M3 do wkręcenia kołka oporowego.

[Obrazek: img3kb4.jpg]

[Obrazek: img4lf4.jpg]

I do boju to wszystko do kupy

[Obrazek: img7zh7.jpg]

[Obrazek: img8pp5.jpg]

[Obrazek: img9eh7.jpg]

Zasada działania prostego mechanizmu polega opieraniu wkręcanego kołka o wystający płaskownik. Możemy później powracać wiele razy do tego samego położenia.

Widok końcowy

[Obrazek: img10pq9.jpg]

No i to tyle w tym temacie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości