Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nowe planety pozasłoneczne (do 2008 roku)
Dobrze jest Smile Zwłaszcza jeśli wokół tego robaczka są księżyce.
Alleluja!!
Mamy pierwszą mapę atmosfery pozasłonecznej planety!!

Grupa badawcza pani Heather Knutson z Harvard University zbadała atmosferę planety HD 189733b za pomocą Infrared Array Camera z teleskopu kosmicznego Spitzer'a w poszukiwaniu różnic temperatur.

W ciągu 33 godzin zbierania danych uzyskali około 250.000 punktów danych i uzyskano taki oto obraz:

[Obrazek: HD189733bplanetmap_thumb.jpg]

Znaleziono olbrzymią plamę gorąca, która, co ciekawe jest oddalona o jakieś 30 stopni od punktu pod gwiezdnego.  Jest ona cieplejsza od otoczenia o około 300 stopni!

Takie ułożenie tej Wielkiej HD 189733b Plamy Wink, pewnie z grubsza podobnej do jowiszowej Wielkiej Czerwonej Plamy, spowodowane jest zapewnie potężnymi wiatrami, jakie szaleją na tej planecie (ich prędkość oceniana jest nawet na 10000 km na godzinę!).

Temperatury na tej planecie to plus 650 stopni Celsjusza na stronie nocnej, plus 950 stopni na stronie dziennej i plus 1250 w plamie.

[Obrazek: ssc2007-09v2_320x240.gif]

A oto linki źródłowe:
http://www.spaceflightnow.com/news/n0705/09planetmap/
http://www.spitzer.caltech.edu/Media/rel...-09a.shtml
Hy, no i teoria o dystrybucji ciepła idzie do solidnej zmiany  ;D

Wizja artystyczna planety:
[Obrazek: planet.jpg]

Przezwali ją "Oko byka" Wink
Kanarkus zwrócił uwagę, że kolorki się nie zgadzają Wink
Oto poprawka:
[Obrazek: planetka3je5.jpg]

A dlaczego się nie zgadzają? A to już wyjaśni sam Kanapkus Wink
Na ziemi też chyba najcieplej jest około 15:00, a nie w południe. Smile
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Padł kolejny rekord temperatury. Planeta HD 149026b ma temperaturę około 2000 st. C obiegając macierzystą gwiazdę w 3 dni.

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=1498
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Kanarkus, pokusił bys sie o zestawienie takich co ciekawszych przypadków, z jakąś wizualizacją prostą (rozmiary odległości) tak myślałem, coby mojemu dzieciakowi to jakoś przekazać, tylko cholera idzie mi jak krew znosa. No bo tak, najwpierewej trza zwizualizowac jakos gwiazde mamuśke (barwa, rozmiar, no i jakąś "teksturę" trza dobrać bo inaczej trza by przedstawić czerwonego karła z jakimś efektownym rozbłyskiem, inaczej pulsara, inaczej parujacego olbrzyma, a inaczej układzik wielokrotny), no ale dobra, mamy gwiazdę. Tera planetka, no gazowego olbrzyma to wiadomo, cuś ala jupiterek, a co z gąrącym jupiterkiem? Dacie głowe że chmurki sa pasiaste? Toto świeci troche czy tylko odbija? A te megajupasy? No chmuraki pewnikem są, trza by garść moonów dorobić dla tych co dalej od gwiazdy, ale czy zawsze? Czy planeta o ekscentrycznej orbicie może mieć moony? No dobra te pomniejsze to można poszaleć, teksturki w zależności od temp. na powierzchni (lodownie, kotłownie, itd...) ale... heh, a jak bedzie wyglądać taka cholera 5xmasa Ziemi blisko karła z obrotem wokół osi 100x wolnijszym niż wokół gwiazdy? A? Toć to będzie jakaś totalna paranoja na chmurach  :o Ale lepiej, a jak jej się bedzie troche skraplać pelerynka po nocnej stronie? No kurde, to ta atmosferka nawet nie będzie kulista!.

Ale jaja, chyba jednak się poddam.

A tak swoją drogą, jakby obecnymi metodami (zaćmieniowymi i tymi na badaniu odchyłek w ruchu gwiazdy) poprzyglądać się Słońcu z daleka , to mogło by się okazać, że przy takiej ilości tatałajstwa jakie się tu kręci, to by na pomiarach wyszło, że mamy przy Słońcu jednego gorącego Jowisza z obiegiem 5dni i grugiego chłodnego na jakiejś cholernie ekscentrycznej orbicie, bo sie ni cholery wyniki nie zgadzają!  ;D

Pozdrawiam.
-- Hans
Hansie, mogę zrobić jakiś update wszystkich najciekawszych przypadków + poszukać grafik i wizualizacji, aczkolwiek jest też nieco stron internetowych różnych zapaleńców, którzy się tym zajmują.

Przykładem niech będzie www.extrasolar.net, aczkolwiek tam niestety od śmierci autora strony zawartość praktycznie się nie zmieniła... Ale polecam tamten adres - sądzę, że jest tam sporo ciekawych rzeczy, których ja np nie za bardzo potrafiłbym obliczyć (np. zupełnie nie znam równań na zakres habitable zone względem gwiazdy macierzystej).

No, ale jak znajdę chwilkę czasu, to cuś skrobnę! (Tyle, że wcześniej będą inne sprawy! Smile )
Kanarkus a możesz podać adresy stron, z których korzystasz poszukując informacji o nowych odkryciach i generalnie śledząc co się w tym temacie dzieje?
Pozdrawiam - Jakub Nowak lunetka 10x50, Taiga 16x80, Zenit na koziołku + obiektywy, Vesta Pro, Taurus 270 ___________________________________________ wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd...
(10.05.07, 16:17)Kuba_N link napisał(a):Kanarkus a możesz podać adresy stron, z których korzystasz poszukując informacji o nowych odkryciach i generalnie śledząc co się w tym temacie dzieje?

No ba! Smile
Generalnie najszybciej informacje można zdobyć z www.exoplanet.eu - w dalszej kolejności na angielskojęzycznej  Wikipedii, gdzie często najlepszym źródłem informacji są podawane linki oraz... dyskusja na temat!

Prócz tego tradycyjne serwisy informacyjne, rodzaju spaceflightnow czy spacedaily oraz jedno forum, gdzie udzielają się specjaliści i entuzjaści od egzoplanet (ale tego adresu nie podam - musze chronić swe źródła informacji!) - no i oczywiście strony userów tego pewnego forum.

No i na koniec zostają informacje z przecieków i 'nielegalnych' źródeł informacji - jak to było w przypadku nowych planet wokół Gl 581. Wink

EDIT:
Hyhy Maquis próbuje ode mnie zeznania wyciągnąć - ale ja będę milczeć jak astrogrób! Smile

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości