Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saturn nie astro-foto, lecz szkic!
Jako wstawienie 'kija w mrowisko' w dziale 'astrofoto' wrzucam oto swój niedyskretny szkic Saturna wykonany niedawno.
Szkic został wykonany przy użyciu kartki, gumki, ołówka oraz (co zapewnie najmniej ważne) achromacika C102 (10 cm apertury) z okularem LVW 5 mm (200x powiększenia, dziś było baardzo stabilnie!) i filtra Fringe Killer.

Szkic oczywiście jest bardziej 'drapieżny' od rzeczywistego wyglądu - w rzeczywistości szczegóły były bardziej 'delikatne'. Smile

[Obrazek: minisat0703.jpg]

Of korz ol rajts riserwd. Ol mistejks mego wzroku również.

Tutaj link do większej wersji:
www.republika.pl/eifell440/szaturn070307.jpg

Czekam na najbardziej krwiste komentarze. Smile

---
Of korz zapomniałem dodać, że do obserwacji od czasu używałem filtra RG-610 (czerwony). Przydaje się w uwydatnianiu struktury pierścieni.
Odpowiedz
Jest Cool, brava za chęci...ile Ci czasu zajęło szkicowanie i jakiego użyłeś ołówka Wink??
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Odpowiedz
(08.03.07, 14:01)Kamil link napisał(a): Jest Cool, brava za chęci...ile Ci czasu zajęło szkicowanie i jakiego użyłeś ołówka Wink??

Szkicowanie zajęło mi jakieś 20 - 30 minut po czasie obserwacji podanym w obrazku. (W czasie obserwacji tylko zaznaczyłem schematycznie zarysy szczegółów).

Użyłem ołówka HB i 2B (ten drugi do cieniowania oraz wypełniania szczegółów). Smile
Odpowiedz
Jeszcze Was trochę pomęczę swymi astro-bohomazami.
Tym razem postanowiłem poeksperymentować z kolorami - efekt jest taki:

[Obrazek: 070327saturn2.jpg]

Z kolorkami to oczywiście lekka przesada, ale ciężko mi było dobrać odcienie. Smile
Dziś były naprawdę dobre warunki pogodowe i udało się nieco więcej wycisnąc szczególików na krawędzi widoczności (o ile nie miałem zwidów)!  8)

C102, LVW 5mm, Fringe Killer (200 razy powiększenia)

-----------------
Oczywiście północ na dole bohomazu! Przepraszam wszystkich ludzi północnych rubieży!
Odpowiedz
Wczoraj katowaliśmy Saturna z Bodziem stosując przeróżne kombinacje okularowe. Muszę Ci zdradzić naszą tajemnicę: u nas, na Oksywiu, Saturn widoczny był "do góry nogami"  Wink
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
(27.03.07, 07:14)El_Capitano link napisał(a): Saturn widoczny był "do góry nogami"  Wink

Zapewnie na Oksywiu wszystko jest do góry nogami!  ;D Albo przynajmniej dziwnym zwyczajem monitory są ułożone odwrotnie!

A i rzeczywiście - wklejając obrazek w nocy nie zauważyłem, że północ jest u dołu! Przepraszam wszystkich, dla których umiejscowienie północy jest ważne!

Ewentualnie Saturn w nocy zrobił mi psikusa i na czas mojej obserwacji celowo położył się na plecach, aby wprowadzić zamieszanie i pełen astro-zamęt! Wink
Odpowiedz
Wczoraj był w miarę dobry seeing, więc zrobiłem szkic Saturna. Pierścienie rysowałem odrecznie, ptem trochę jeszcze wyrówywałem jak dorabiałem czarne tło. Czarne tło zrobiłem w Paincie. Drugi rysunek to ten sam Saturn tylko zmniejszony i otoczony Księżycami i jeszcze 3 gwiazdami, które zmieściły się w polu widzenia Stratusa 8mm 68st. Stąd drugi rysunek jest trochę duży.

[Obrazek: saturnta8.th.jpg]

[Obrazek: saturnzksieycamidv2.th.jpg]

SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości