Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łuna 4
Zaciekawił mnie  pewien tekst zamieszczony w najnowszej Polityce. Dotyczy on znanego krawca-astronoma Adama Giedrysa ze Szczecinka.  W 1963 roku sfotografował on przelot Łuny 4, która jak wiadomo nie trafiła w Księżyc.  Była to  wielka porażka Rosjan.
Tym zdjęciem zdobył sobie uznanie na świecie, a szczególnie w USA. Ciekawi mnie czy ktoś z forumowiczów widział to zdjęcie, lub wie gdzie można je znaleźc w internecie.
Pozdrawiam Frugoslaw
N 51.34'47,76   E 20.34'28,14
Odpowiedz
Witam,

znałem kiedyś Adama Giedrysa - opowiadał mi np. jak przed jego wyjazdem do USA, na zaproszenie NASA, dostał wezwany do "pewnego" urzędu w PRL, bo "uczynny" sąsiad złożył na niego donos... :o ;D ;D,
   znam film o nim "Planeta Krawiec" (część filmu kręcono w CAMKu w Warszawie :o :o - "udawał" sceny bułgarskie), ale mam wątpliwości, czy chodzi o sondę "Łuna 4" ???

Wiem, że Giedrys wykonał zdjęcia tzw. "sztucznej komety", którą w drodze na Księżyc wypuścił "Łunnik-1" (czyli "Łuna-1") w 1959 roku.  Na podstawie analizy zdjęcia wyszło mu (nie wiem, czy był to przypadek, czy rzeczywiście wiedział jak to obliczyć), że sonda nie trafi w Księżyc i... został wezwany do "pewnego" urzędu aby się wytłumaczył, skąd to wie, a w dodatku dlaczego takie informacje (szkalujące imię ZSRR ;D) podaje prasie do publikacji...  :o ;D

Hermes
Odpowiedz
Wygląda na to, że Polityka przedstawiła  sprawe troszke inaczej.
Zacytuję:
""Szczecinek,piątek,5 kwietnia 1963r
krawiec-astronom Adam Giedrys za pomocą własnoręcznie skonstruowanego teleskopu
sfotografował nieudaną misję radzieckiej sondy Łuna 4, która zamiast lądować na Księżycu minęła go o ponad 8 tys. km i powędrowała w przestrzeń kosmiczną"
Ciekawi mnie jak było naprawdę. Co było na zdjęciu?  Myślę, że trudno by było fotografować  ze Szczecinka  Łunę 4 mijającą Księżyc. Musiało zajść jakieś nieporozumienie...może rzeczywiście była to "sztuczna kometa" którą blisko Ziemi wypuścił Łunnik? Tylko co to jest  ta "sztuczna kometa"? Nie potrafię sie domyśleć.
Bardzo dawno temu oglądałem film "Planeta Krawiec" chętnie obejrzę go jeszcze raz  o ile będzie okazja.
Dziękuje, może ktoś wie więcej na ten temat.
Odpowiedz
(07.01.08, 06:36)frugoslaw link napisał(a): ""Szczecinek,piątek,5 kwietnia 1963r
krawiec-astronom Adam Giedrys za pomocą własnoręcznie skonstruowanego teleskopu
sfotografował nieudaną misję radzieckiej sondy Łuna 4, która zamiast lądować na Księżycu minęła go o ponad 8 tys. km i powędrowała w przestrzeń kosmiczną"

To oznacza co? Długoczasową fotografię wykonaną przy pomocy teleskopu i sondę w postaci dłuższej kreski? Skąd zgadli, że to Łuna 4? Orbity przecież nie mieli podanej. Mogło to być cokolwiek innego, np planetoida, która akurat gdzieś w okolicy fotografowania dyndała.

Czy są może jakieś szczegóły techniczne (jak i czym dokładnie zrobiono fotkę) w tym artykule??
Odpowiedz
Łuna 4 minęła Księżyc w odległości ponad 8000km i była pierwszą z nowej serii aparatów przeznaczonych do realizacji tzw. "miękkiego lądowania". Wątpliwe by Giedrys mógł fotograficznie zaobserwować sondę wraz z ostatnim członem rakiety przy pomocy amatorskiego sprzętu. Eksperyment ze sztuczną kometą (pomarańczowej barwy obłok par sodu) miał miejsce raz w trakcie lotu Łuny-2. Obłok osiągnął maksymalną jasność 4-5 magnitudo i szybko zanikł a o fakcie wiedzieli tylko Rosjanie, którzy go fotografowali. Widziałem te zdjęcia w starym radzieckim wydawnictwie, dziś już zapewne nieosiągalnym. Trochę na ten temat jest linku:
http://www.zarya.info/Diaries/Luna/Luna2.php
Odpowiedz
Artykuł w Polityce dotyczy spuścizny która pozostała  po  Adamie Giedrysie , remontu  rozpadającej sie kopuły i  obserwatorium Pana Giedrysa.
O  słynnym zdjęciu jest tam tylko  krótka notatka, nic nie piszą jak  to zdjęcie zostało wykonane, być może  stało sie to zupełnie przypadkowo...
Pan Adam zostawił w Szczecinku swoich uczniów miłośników astronomii. Oni zapewne wiedzą więcej na ten fascynujący  temat.  A więc czekam dalej na  więcej wiadomości.
Teraz już wiem czym była "sztuczna kometa" Smile Dziekuje.
Odpowiedz
O ile dobrze zrozumiałem tekst angielski  (z załączonego linku) wyglądało to tak: Rosjanie wysyłajac  Łunę na Księżyc zaopatrzyli ją w urządzenie rozpylające tzw "sztuczna kometę" Rozpylanie zaczęło sie w odległości 100 000 km od Ziemi.  Chodziło chyba  o to aby jednocześnie obserwować  rozpylaną smugę  i nasłuchiwać  nadchodzące sygnały radiowe.  Porównanie namiarów z tych dwóch źródeł pozwalało zapewne na korygowanie kursu  rakiety.

Tak było?
Odpowiedz
Łuna 1 też produkowała chmurę sodową, jest nawet zdjęcie:
http://www.astrolink.de/m004/m004001/m00...001_02.htm
Odpowiedz
(07.01.08, 22:01)frugoslaw link napisał(a): O ile dobrze zrozumia�em tekst angielski (z za��czonego linku) wygl�da�o to tak: Rosjanie wysy�ajac �un� na Ksi��yc zaopatrzyli j� w urz�dzenie rozpylaj�ce tzw "sztuczna komet�" Rozpylanie zacz��o sie w odleg�o�ci 100 000 km od Ziemi. Chodzi�o chyba o to aby jednocze�nie obserwowa� rozpylan� smug� i nas�uchiwa� nadchodz�ce sygna�y radiowe. Por�wnanie namiar�w z tych dw�ch �r�de� pozwala�o zapewne na korygowanie kursu rakiety.

Tak by�o?

Nie, nie tak. Łuna-1 nie miała żadnej możliwości wykonania korektury lotu. Sama nie była wyposażona w żadne silniki, a trzeci stopień rakiety nie miał możliwości reastartu. Sód został włożony na wszelki wypadek, gdyby utracono łączność z sondą. W ówczesnym ZSRR ważne było to, że sonda trafi w Księżyc, bądź przeleci choć koło niego, a nie, czy będzie wówczas czynna Smile

http://astro.zeto.czest.pl/sondy/luna1.htm
http://astro.zeto.czest.pl/sondy/luna2.htm

Waldemar Zwierzchlejski http://lk.astronautilus.pl
Odpowiedz
Z tego co napsałeś wynika,  ze sód dodano do Łuny na wypadek braku łączności. Tego nie rozumiem. Natomiast w podanych przez Ciebie linkach jest wyraźnie napisane, że sód  był rozpylany aby zbadać gęstość przestrzeni kosmicznej. Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości