Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Merkury na wieczornym niebie
(12.06.07, 01:02)plutonik link napisał(a): Ok, dzieki za info Smile Muszę to koniecznie zobaczyć, ale mam problem, bo mieszkam w takiej dzielnicy, że wszędzie dookoła są wysokie budynki i drzewa, więc o obserwowaniu Merkurego nie moze być mowy. Ale pogadam z ksiedzem, to może pozwoli mi wejść z teleskopem na dzwonnicę Big Grin, powinno być widać horyzoncik.
A jeszcze jedno:
Fajnie, że masz taki sam teleskop jak ja 60/700,
Znana jest zasada, że powiększenie użytkowe teleskopu to 2 x D, więc wychodzi na to, że największe powiększenie jakie można uzyskać przy średnicy 60mm to 120 razy. Ale ja mam okular SR4, który przy ogniskowej 700mm daje powiększenie 175 razy i o dziwo jest nieźle!!!! Co prawda obraz jest już dosyć ciemny i niezbyt ostry, ale w przypadku tak jasnych planet jak Jowisz lub Wenus, to ten ciemny obraz nie stanowi większego problemu. Myślę, że gdyby był to okular lantanowy lub chociaż Plossl, to zupełnie z powodzeniem to powiększenie 175 razy możnaby było stosować. Oczywiście mówię o jasnych planetach, bo w przypadku mgławic to oczywiste, że 175 razy przy 60mm średnicy to nierealne.
A jak u Ciebie Charon? też czasami stosujesz większe powiększenie od użytkowego?

No te 175x. Takie okulary mam 20, 12,5, 9 i 4mm co daje powiększenia 35, 56, 78 i 175x. Ale czy tak fajnie, że mam taki teleskop. No jak to się mówi lepszy rydz niż nic.  Wink
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
.....yhm....bez przesady panowie z tym XXXL-em.... Big Grin...dla takiego teleskopu realne X...to 95x dla planetek.....a dla Moona ewentualnie 120x bo jest troche blizej....i na tym sie zakancza normalne ogladanie kosmosu....oczywiscie tu bez urazy dla nikogo.....przez taki telepik mozna zobaczyc rowniez bardzo fajne cudenka na naszym niebie.....ale badzmy realistami, optyki jak dotad jeszcze nikt nie oszukal.... Wink
Pozdrawiam....
P.S.
....do takiego telepka nie warto kupowac jakiegos drogiego okularu.....bo to i tak juz nic nie zmieni.....ewentualnie polecam cos taniego jak PL lub SPL i to nie wiecej jak 6,5 ~6,0 mm to juz max....a o zoomach 175x to mozna zapomniec... Wink
KRZYSIEK .... !!!
O swoim telepie to ja wiem jaki on jest. Jedyne co do niego dokupiłem to folia Baadera.
Trzeba uzbierać teraz na pożądny telep, i do niego dokupować dopiero akcesoria.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
(12.06.07, 22:06)KRZYSZTOF_M. link napisał(a): dla takiego teleskopu realne X...to 95x dla planetek.....a dla Moona ewentualnie 120x bo jest troche blizej...

A co to za różnica że bliżej?
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
(12.06.07, 22:41)PiotrGuzik link napisał(a): A co to za różnica że bliżej?
Ah!....myslalem ze tyko ja tutaj jestem zoltodziobem na tym forum.....a tu sie okazuje ze mozna jeszcze probowac zmieniac prawa optyki.....sans commentaire....!!!
;D

....Charon X .....zainwestowac w dobry okular zawsze mozna z ta mysla ze zostanie na potem do lepszego zwierciadelka....jezeli jednak milosc do astronomii nagle Ci przejdzie to do takiego telepka wystarczy w zupelnosci to co napisalem wczesniej... Smile
KRZYSIEK .... !!!
(12.06.07, 23:01)KRZYSZTOF_M. link napisał(a): ....Charon X .....zainwestowac w dobry okular zawsze mozna z ta mysla ze zostanie na potem do lepszego zwierciadelka....jezeli jednak milosc do astronomii nagle Ci przejdzie to do takiego telepka wystarczy w zupelnosci to co napisalem wczesniej... Smile

No można, ale ja wolę najpierw uzbierać na to zwierciadełko. Potem inwestowanie w okulary do tego zwierciadełka, które przy okazji można będzie również wykorzystać do tego 60/700.
No kłopot jeszcze w tym, że w tych taniutkich "zabaweczkach"średnica wyciągu jest 0,94 tylko, czy jakoś tak. A porządne okulary są robione na 1,25" , więc nawet pasować nie będzie. Ja właśnie mam ten problem, bo mój telepik ma wąski wyciąg właśnie i żaden profesjonalny okular nie wchodzi, a nie chcę odwalać badziewia i robić sobie adapterków z blaszki czy coś w tym sensie. Lepiej kupić nowy wyciąg Smile, ale suma sumarum nir opłaca się. Lepiej uzbierać kasy i faktycznie kupić coś porządnego
Ja akurat mam wyciąg 1,25 cala.
Najpierw uzbieraj na zwierciadło, a potem myśl o lepszych okularach... W 203/1200 syncie masz 25mm Plossl i 10mm Plossl. 45x i 120x. Potem myśl o jakichś LV i LVW Big Grin
SW150/1200 na Dobsie, 7x50,8x30 (rozkolimowana) Baader Hyperion 21mm, KITowy okular 25mm, Baader ND5 (obrobiony) i... oczy Dobra muza tworzy dobry klimat! Relaks w czasie obserwacji! Smile Pozdrawiam, Jakub Jędrzejewski GG: 6302826 Mail: kuba.2103@gmail.com Tel. 500043154

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości