Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synta 8" Pyrex vs Synta 8" Classic
Dziś wykorzystałem rzadko nadarzającą się okazję do porównania tempa chłodzenia luster w tych dwóch tubach. Miałem swoją Syntę Classic i z lustrem Pyrexowym, którą kupiła Anka_U od Qbanosa, a ja ją składałem i montowałem szukacz 60 mm od JaLe'go. Obie tuby były poprawnie skolimowane kolimatorem Leszkajed- i w środek znacznika na lustrze głównym, i w środek "tarczki" na kolimatorze.
Porównanie zrobiłem to na zasadzie testu. Powód: liczne zapytania na forum.

Teścik wyglądał tak.
Wystawiłem na dwór Dobsa, na 40 minut przed testem. Obie tuby leżały obok siebie na stole w pomieszczeniu warsztatowym, w temperaturze +14 stopni. Na dworze był mrozik ok. -7. Włączałem stoper, łapiąc tubę i wynosząc na zewnątrz. W wyciąg pakowałem okular UWA Sky Watchera 15 mm. Gdy uzyskiwałem ostry obraz i ładne, równe krążki dyfrakcyjne przy rozogniskowaniu za- i przed ogniskowym, wymieniałem okular na Plossla 8 mm. Z Plosslem postępowałem tak samo, jak z UWA: sprawdzałem ostrość na Betelguese plus krążki dyfrakcyjne. Pierwsza była wyniesiona Pyrexowa, Classic jako druga.

Wyniki : Synta z Pyrexem- 23 minuty. Synta Classic- 18 minut. Pozostawiam bez komentarza...

Jednocześnie zwróciłem uwagę na zupełnie inny wygląd gwiazdy w obu lustrach po wyniesieniu każdej z tub. Pyrex dawał długaśną poświatę w jednej osi- gwiazda wyglądała jak wydłużona M31 (może M82). Natomiast zwykłe szkło dawało obraz podobny do krążka dyfrakcyjnego, czy mgławicy planetarnej, z ostrą obwódką dookoła.
Odpowiedz
o której to było i jaka była wysokość gwiazd w stosunku do ich górowania? czy okular był wychłodzony przed testem?
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Pewnie tuba, czy wyciag nie w osi.
Odpowiedz
To było ok. północy. Okular był w pudełku na Dobsie w momencie wystawienia go, pudełko było otwarte, więc był wychłodzony.
Z osią Zbyszku jest wszystko OK- gdy oglądałeś w Białej telep Tadeo stałem przy tobie i dobrze zapamiętałem co robiłeś Wink

Jasne, że mogą być błędy. Np. na A-F Benedykt zwrócił uwagę na temperaturę, w jakiej byly dokręcane śruby. Z kolei Hans pisał o możliwym szybszym spadku temperatury na zewnątrz w momencie wystawienia tuby Anki. Miałem tylko jednego Dobsa, więc musialo być po kolei.
Ale nie o to chodzi, żeby robić test w warunkach laboratoryjnych. Bardziej mi chodzi o to, że oba typy szkła potrzebuja przedziału czasowego tego samego rzędu na schłodzenie.
Odpowiedz
Alez oczywiscie, ze na SCHLODZENIE potrzebuje podobnego czasu Smile
Wnetrze tuby schladza sie identycznie dlugo.

Wazniejszym testem jest zaobserwowanie ewentualnych znieksztalcen obrazu w calym polu wynikajacym z innego wspolczynnika "pracy" lustra w czasie chlodzenia.
Odpowiedz
Jak zauwazyl Polaris tuba robi swoje i mozna przyjac podobna tuba podobnie wplywa.
Lustro to indywidualna sprawa, moze byc troche mniej czy bardziej sparabolizowane i niezaleznie od szkla z jakiego jest, bedzie w rozny sposob dochodzilo do ostrych obrazow. To kwestia szczecia jakie lustro trafimy, choc i tak swoj poziom jakosci maja.
Odpowiedz
Głównym czynnikiem degradującym obraz w niewystudzonym Newtonie jest turbulentna warstwa powietrza nad ciepłym lustrem. Rodzaj szkła nie ma tu znaczenia, pyrex ma tylko mniejszą rozszerzalność cieplną. Nie znam danych na temat ciepła własciwego, ale na mój rozum nie różni sie raczej znacząco od zwykłego szkła BK. Czyli teleskop sie studzi tak samo z pyrexem, jak i z BK. Pyrex może poprawić jakość obrazów, jeśli lustro ma jakies wewnętrzne naprężenia i się deformuje ponad miarę, albo sposób zamocowania generuje naprężenia przy zmianie wymiarów. Sama z siebie mniejsza rozszerzalnośc pyrexu w lustrze średnicy 20cm nie ma znaczenia. Jak by ktoś się bawił lustrem paru metrów średnicy, to już pewnie inna bajka.
Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Porównanie było robione głównie dlatego, że pojawia się sporo pytań co do wyboru modelu Synty. Do tego kilka tygodni temu na A-F jeden z nowych userów chwalił się, że nie po to wydawał te 200 zł więcej, aby teraz musieć czekać na jakieś tam schłodzenie lustra  Wink
Cóż, powstają mity, które jedynie w taki sposób można "prostować".

Oczywiście nie mam nic przeciwko Pyrexowi, a wręcz uważam, że w pewnych warunkach może on pokazać swoją przewagę. I wcale nie musi to być jak w jednej z dyskusji, gdy ktoś pisał, że będzie ona widoczna, gdy obserwacja bedzie prowadzona nad cyklicznie "sikającym" gorącym gejzerem  ;D
Odpowiedz
Dzięki z ten test.
Mam na stanie Syntę 8" Classic na Dobsonie i widzę że nie warto było wykładać pieniędzy na Pyrex'a.
Jeżeli chodzi o obserwacje wizualne to jako osoba początkuąca, szczerze polecam 8".
współczynnik efekt/cena powalający. Prawie jak w D. Logan  Smile którym syntusia z resztą czasem podróżuje  Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości