Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jasna Iris.
W najbliższych dniach planetoida Iris osiągnie maksymalną jasność stając się bardzo łatwym obiektem. Według efemerydy z Guide taką jasność utrzyma do 19 listopada. Później planetoida zacznie słabnąć i następne maksimum jasności osiągnie dopiero 4 kwietnia 2008 roku, ale będzie to tylko 9,4m. Teleskopy w dłoń!!!  Big Grin

[Obrazek: 00.gif]
Odpowiedz
Extra wiadomość! Osoby "kumate" w programach astro poproszę o wrzucenie jakiejś mapki.
No i życzę wam (i sobie) jakichś dziur w chmurach, żeby w ogóle móc ją zobaczyć.
Planetoidy jeszcze nie widziałem...
Odpowiedz
Mapka leży np. tutaj:
http://postepy.camk.edu.pl/pics/kalas06_10-3.jpg
Orion 150/750 na EQ5, Kronos 20x60 na statywie.
Odpowiedz
Dziękuję Smile
Nie ma takiej siły, która powstrzymałaby mnie przed kilkugodzinną obserwacją każdego dnia, gdy będzie pogoda.
Odpowiedz
Dla mnie planetoidy są nieciekawe. Obserwowałem ich dość sporo pod koniec lat dziewięćdziesiątych -  mam jeszcze w dzienniku obserwacyjnym "mapki" odbijane ze SkyAtlasu 2000.0 na kalkę techniczną, na którą później nanosiłem pozycje planetoid przez kilka kolejnych nocy. Ot - satysfakcja z zaobserwowania przemieszczenia po sferze niebieskiej.
Znacznie większą frajdę dają mi obecnie gwiazdy zmienne. Ale każdy ma swój "życiorys obserwacyjny" i upodobania mogą się kiedyś zmienić.

Paweł
Odpowiedz
Byczo Smile
Odpowiedz
W środę między 18:00 a 24:00 będzie okienko, czyli bezchmurne niebo
lub częściowo zachmurzone. Myślę że dla reszty kraju prognoza będzie
pomyślna bo dla południowo-wschodniej części Polski sprawdzi się.
www.zsma.pl http://jand.webd.pl/met/ Bresser 70/700 SkyLux; BPC5 8x30
Odpowiedz
Na północnym-wschodzie Polski na razie mizeria. Choć ICM pokazuje, że jutro i pojutrze będzie niewielkie okienko w chmurach. Pożyjemy, zobaczymy, co niebiosa ześlą  Tongue
Orion 150/750 na EQ5, Kronos 20x60 na statywie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości