Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Astronomia w TV Trwam
W ostatnią sobotę w przypadkowej wędrówce po kanałach mojej domowej TV kablowej wzrok mój przykuły "kosmiczne obrazy" na wizji TV Trwam. Myślę sobie, popatrzę i wytrwam - zobaczymy cóż to jest.  A był to, zrealizowany przez słuchaczy ze szkoły o. Rydzyka, film dokumentalny "Kosmos".
Dobór gości mówiących o kosmosie i szukaniu w nim transcendencji bardzo ciekawy. Był prof. Gorgolewski - twórca i wieloletni kierownik katedry radioastronomii w Piwnicach, był prof. A. Strobel - znakomity popularyzator i świetny gawędziarz astronomiczny, byli jacyś inni profesorowie i księża (z UAM i KUL-u), których nazwisk już nie pamiętam. Byli też nasi miejscowi popularyzatorzy: panowie Jerzy Rafalski i dyrektor planetarium w Toruniu p. Lucjan Broniewicz.
Wszystkie wypowiedzi gości z dużą kulturą i wiedzą. Ekipa z Planetarium w bardzo dobrej formie i pokazana w czasie swojej pracy w toruńskim planetarium i orbitarium.
Dużą część filmu zajmowały rozmowy i scenki z młodzieżą, chyba z Inowrocławia, ilustrujące przesłanie filmu.  Jakieś pary przy ognisku zapatrzone w niebo, przeplatane pieśniami religijnymi. Mogło to razić osoby o innej postawie życiowej, ale ja to jakoś przełknąłem i było dla mnie dosyć naturalne. Były też wypowiedzi pedagogów i opiekunów młodzieży z Inowrocławia. Wszystko, moim zdaniem w miarę wyważone.
Co do przesłania filmu. Ja odebrałem je tak: "Nie ma konfliktu nauki z Kościołem na polu astronomii. Kosmos badany przez astronomów może być odbierany (również przez nich) jako największe dzieło Boga".
Powiecie, że jaja sobie robię - TV Trwam, filmy z "tej słynnej szkoły, gdzie piorą mózgi", itd, itp.
Ale o dziwo nawet mi się podobało. Film był moim zdaniem zrobiony dobrze i przekonująco. Nie było argumentów nie do przyjęcia dla średnio wykształconego, myślącego człowieka. Oczywiście nie każdy musi się zgadzać z przesłaniem filmu. Zobaczyć go jednak chyba warto.
Jakby co, można chyba nawet przez Internet oglądać (ale chyba tylko wtedy, kiedy dają go na żywo). O czym informuje wasz toruński korespondent. Wink
Pozdrawiam Piotr Lamparski Skype: piotr-lamparski Celestron 80ED, ETX-70AT, MTO-11, lornetki
Odpowiedz
No to trzeba będzie częściej klikać w ten kanał  :Smile

Myślę, że "odczyn obojętny" podanych w takim programie treści ma właśnie zachęcić do "zawsze przecież obiektywnych i bezstronnych" programów TV TRW[sub]A[/sub]M

P.S. Lepsze to niż wstawki astronomiczne w TVN METEO, gdzie pan, nazwiska nie pomnę, również z planetarium w Toruniu opowiada o czekających nas wakacjach AD 2006 i godnym obserwacji tegorocznym roju Perseidów  :-\  Opowiada niezwykle ciekawie. Nie wiem tylko dlaczego redakcja programu nadaje go przez cały rok jako aktualne wydarzenie astronomiczne.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
A ja widziałem ostatnio w jakimś kanale telewizji (chyba publicznej) podobną wstawkę, ale dałbym sobie rękę uciąć, że pan z planetarium mówił o Orionidach.
Pozdrawiam Piotr Lamparski Skype: piotr-lamparski Celestron 80ED, ETX-70AT, MTO-11, lornetki
Odpowiedz
Może to coś nowego. Ja przedwczoraj słyszałem na TVN Meteo o "wakacyjnych obserwacjach w połowie sierpnia".
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Ja też to widziałem. Rzeczywiście, film był niezły. Widocznie ojciec dyrektor doszedł do wniosku, że musi łowić nowy "target". Bądźmy więc czujni  Wink
Pozdrawiam Piotr Sky Watcher 80ED na GPD-2 BPC 15x50 <b>http://republika.pl/piotrpe/</b>
Odpowiedz
Biorąc pod uwagę jak niewiele tematów astro poruszanych jest w TVP , przykład TV Trwam określił bym jako ... lepszy rydzyk niz nic  ;D chciałem powiedzieć lepszy rydz niż nic - nawet w takiej telewizji  ;D
Odpowiedz
Fuu...Fu...(odkurzam temat). Wiadomo o ktorej to leci w TV trwam? Bo to jakies takies zachecajace sie wydaje... Nie wiedziałem, że u pana Rydza lecą takie programy :o
SW150/1200 na Dobsie, 7x50,8x30 (rozkolimowana) Baader Hyperion 21mm, KITowy okular 25mm, Baader ND5 (obrobiony) i... oczy Dobra muza tworzy dobry klimat! Relaks w czasie obserwacji! Smile Pozdrawiam, Jakub Jędrzejewski GG: 6302826 Mail: kuba.2103@gmail.com Tel. 500043154
Odpowiedz
To było tylko raz. Program TV Trwam ciężko jest znaleźć w normalnej gazecie. A na ich stronie podają na bieżąco tylko na dwa-trzy dni. Od czasu do czasu sprawdzam i jeszcze tego nie widziałem.
Odpowiedz
Upss, chociaż TRWAM w telewizji mam, to nie wiedziałem że nadają, zawsze jak włączałem TV TRWAM to Msze nadawali.
Jeśli pora jest dość wczesna (czyli nie za późno w nocy) i ten program nie będzie jednorazową jaskółką,
to znajdzie wielu oglądających.
www.zsma.pl http://jand.webd.pl/met/ Bresser 70/700 SkyLux; BPC5 8x30
Odpowiedz
Czyli miast, oszołomerii mamy "zdrowy przebłysk" kurcze może coś zaczyna zmieniać w IV RP. Oczywiście, że niebo, kosmos, to sfery do niedawna zarezerwowane wyłacznie Bogu, bardzo w naszej świadomości pasują do sakrum. Bo któż patrząc w niebo nie popadał w zadumę duchową.
Może nowy model Astro-katechumena będzie taką hybrydą "wierzącego na pokaz" z "szukającym Boga  poprzez oświecenie" i przyczyni się do zwalczania feryzeuzerii, czego życzę naszej biednej Ojczyźnie Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości