Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
komakorektor + mt-800
Obliczyłem że nie trzeba wcale wymieniać śrub przy przeróbce ringu na krótszy bede miał zapasu około 6-7 mm. Apropo to smieszna sprawa korektor baderaa który jest przeznaczony do newtonów z wyciągiem 2" i f4 a tu sie okazuje że trzeba dorabiac złaczki albo śruby bo panowie produkujący soligora nie przewidzieli że do teleskopu z tak dużą koma ktoś bedzie chciał dokupić korektor, który jest niezbędny. Co za porażka  :-\
Sprzęt:  MT-800 , SW 100 ED , NJP, ST-4 , Eos 40D
Odpowiedz
Wreście dorobiłem odpowiednią złączkę do mojego Mt-800 i przed chwilą zanim całkowicie sie zachmurzyło zdążyłem zrobić fotkę z komakorektorem i tu porównie zdjeć :
bez korektora
[Obrazek: 8851_rd.jpg?lm=1163554489]
z korektorem
[Obrazek: 8851_rd.jpg?lm=1163554463]
i jeszcze małe zbliżonko prawego skraju zdjęcia
bez korektora
[Obrazek: 8851_rd.jpg?lm=1163554442]
z korektorem
[Obrazek: 8851_rd.jpg?lm=1163554424]
Efekty są według mnie oszałamiające co potwierdza np prawa strona ostatniego zdjecia na samym skraju gwiazdki sie jeszcze nie rozjeżdzają.
Pozdrawiam
Sprzęt:  MT-800 , SW 100 ED , NJP, ST-4 , Eos 40D
Odpowiedz
Popracuj troche nad kolimacja czy czyms tam w swoim telepie .
Nie masz centralnie rozlozonej "komy " Przynajmniej tak mi sie wydaje.
np. na zdjeciu
[Obrazek: 8851_rd.jpg?lm=1163554442]
jest duzo wieksza z  prawej stony. Tak jakby os telepa nie byla w srodku obrazu a w po skosie - gore i lewo
Ponoc prosty test mozna przeprowadzic na gromadach . Jak rozogniskujesz to w centrum  cien lusterka widoczny w rozogniskowanej gwiezdzie powinien byc w srodku a im dalej od srodka tym bardziej przesuniety ale symetrycznie wzgledem srodka obrazu.

ps. nie doczytalem, ze to fragment wiekszego zdjecia.
Odpowiedz
Zbyszek i ty o to sposobem dowiedziałeś się co to koma....

Michał brawo - o to właśnie chodzi ! Ciesze się że ktoś w końcu zrobił taki test i że się powiódł, trzeba by jeszcze sprawdzić rozmiar gwiazdki w porównaniu z innym sprzętem i wszystko będzie jasne Smile

Pozdrawiam !
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości