Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
barlowy 1.25" z krótką lufą -prośba do użytkowników, pilne
Witam!
Mam prośbę do użytkowników barlowów 1.25". Chodzi mi o gabaryty:
-zewnętrzna średnica obudowy [nie tulei wsadowej 1.25", of course...]
-długość całkowita oraz długość tulei wsadowej 1.25"
Chodzi mi o modele:
-Soligor 2x/1.25"
-Celestron Omni 2x/1.25"
-Vixen 2x/1.25" [ale nie ten nowy z pierscieniem T2]
-Antares 2x/1.25"
-Celestron Ultima 2x/1.25"

Pierwsze trzy są własciwie identyczne gabarytowo i jakościowo [sądzac po zdjęciach w testach Astronocy], wiec którys z nich plus ten Ultima i będę miał komplet danych.
  Sprawa jest pilna, bo muszę ostatecznie wybrac opcję do travellerka: albo okazyjny zakup dobrego okularu 4mm albo krótkoogniskowy Barlow, do zastosowania w kątówce refraktorka-travellerka. Mój barlow od Newtona sie nie nadaje do tych celów, bo ma za długą tuleję i pasuje tylko do jego wyciagu. To samo wyklucza również Vixena deluxe. Kwestia wymiarów jest istotna ze względu na ograniczenia transportowe travellerka i jego akcesoriów, musi dać się upchnac w hermetycznym pudełku, gdzie trzymam te rzeczy.
Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Barlow omni 2x dlugosc tulei co wsuwa sie w wyciag
41 mm, w tym tylejka z soczewka 11 mm , mozna ja wykrecic i jako1,5x nakrecic na  okular.
Calkowita jego dlugosc 79 mm, zewnetrzna srednica max 37mm
Jako 1,5x dobry . Jako 2x w F5,6 pogarsza obraz.
Odpowiedz
jezeli chcesz kupic celestrona ultima to niema sensu sie zastanawiac nad innymi. pozostałe mają jeden big feler. nie wyczerniony brzeg soczewek i nie wyczernioną obudowę wsadu okularu w miejscu gdzie nakręca się metalową tulejkę. jak patrzy się w z góry to dostajesz dwa okręgi światła, które zaświetlaja obraz. w wersji zakupów econo można to pominąć.
na księzycu moze być dramat.

ps. do Zbyszka: w razie czego można wymienić tuleje na krótszą, pasuje ta z PL10mm
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości