Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Radioteleskop za 300 zł.
Szanowni Panstwo , Amatorzy Radioastronomii.
Dla celow amatorskich ale rowniez do celów dydaktycznych-dla studentów, zbudowałem b. tani radioteleskop, który bez trudu rejestruje słoneczne fale radiowe. Fala o długości ok. 3 cm, zwierciadło satelitarne o srednicy 90 cm (obecnie już 120 cm), w ognisku tzw. konwerter (cena ok.65 zł.), potem tzw."szukacz satelitów" (oryginalna nazwa:"satellite finder"-cena ok. 60 zł). Dzięki temu, że i konwerter i "szukacz" są szerokopasmowe to całość ma dość dużą czułość, ponieważ cały system odbiorczy wycina dużo energii z ciągłego widma radiowego Słońca. Najdroższe jest zwierciadło tzw. symetryczne, paraboloidalne (pewna firma, chyba jedyna w Polsce, mieści się aż w Szczecinie i produkuje takie zwierciadła). Kończę pozwalając sobie na odesłanie Kolegów pod adres: WWW.ZFO.UMCS.LUBLIN.PL  gdzie podany jest schemat (tzw. Radioteleskop nr III).  Zamierzam w najbliższym czasie próbować odebrać fale radiowe z Księżyca. Testem, że całość dobrze działa nie jest włączenie gdzieś po detekcji głośnika bo w amatorskich konstrukcjach przeważnie szumy własne aparatury pokrywają szumy Słońca, lecz jest test: ustawiamy przed zwierciadłem grzejnik elektryczny ZIMNY i notujemy wskazania woltomierza, potem włączamy grzejnik do sieci i obserwujemy woltomierz: muszą jego wskazania wzrosnąć ponad dotychczasowe wskazania. I ten PRZYROST pochodzi od grzejnika lub przy obserwacjach Słońca, właśnie od Słońca.
A najdroższe w tym wszystkim było .......sprowadzenie zwierciadła ze Szczecina do Lublina. Longin Gładyszewski.Lublin.
Odpowiedz
Zapowiada się ciekawie - zobacze i może ja coś sobie skrobnę
 był Newton 120/900, jest Synta 10" dobson Smile
Odpowiedz
Dopisek autora: muszę troszkę rozczarować Szanownych Kolegów:Słońce tzw. aktywne (co nastepuje co 11 lat a następne maksimum będzie ok. 2010 roku) na fali 3 cm ma identyczne widmo jak Słońce tzw. spokojne, zatem na tej fali raczej nie ma co liczyć na zapisy i obserwacje np. radiowych, potężnych wybuchów. A to właśnie wtedy, podczas tych wybuchów są nieliczne - niestety-dnie, gdy szum słoneczny PRZEWYŻSZA szum wzmacniaczy. UWAGA WAŻNA nr 2. : gdy przeprowadzamy próby w pokoju, laboratorium to należy celować anteną w tzw. "zimne" miejsca, np. za okno (ale nie celować w satelitę, który "wisi" względnie nieruchomo na niebie na tzw. równiku niebieskim. Pamiętajmy, że ściany pracowni mają temperaturę ok. 300 K i też emitują fale radiowe!!!Jeśli Szanowni Koledzy mają pytania lub uwagi , b.proszę o kontakt: LGLADYSZ@TYTAN.UMCS.LUBLIN.PL   
Odpowiedz
Dopisek 2: pod adresem: http://www.ara.one.pl    opisałem radioteleskop , tzw. radiointerferometr, który pracuje od roku 1980 a systematycznie rejestruje słoneczne fale radiowe od 1985 roku, CODZIENNIE. Schemat podany pod adresem : WWW.ZFO.UMCS.LUBLIN.PL  jako tzw. "radioteleskop nr 2". Tam też Szanowni Koledzy mogą codziennie (no-prawie codziennie, bo gdy niedziela lub święto, to po 2 dniach) odczytać i popatrzeć na wykres natężenia tych fal na częstości 220 MHz.Na tej częstości Słońce bardzo często sprawia niespodzianki, np. jutro, tzn. 14.XI.2006 spodziewam się wzrostu natężenia bo do centrum tarczy słonecznej zbliża się OGROMNA plama słoneczna ze skomplikowanym polem magnetycznym.
Proszę, wejdźcie na strony NASA lub Towarzystwa Obserwatorów Słońca, tam są powiązania do hasła: Słońce-codziennie. Longin Gładyszewski. Lublin.
Odpowiedz
Czy ten radioteleskop za 300 zł widoczny jest na tym zdjęciu?
[Obrazek: IMG_1942p.jpg]
I na tym?
[Obrazek: 20060304_13.jpg]

PS. Panie Profesorze, witamy profesjonalistę wśród amatorów.
Pozdrawiam Piotr Lamparski Skype: piotr-lamparski Celestron 80ED, ETX-70AT, MTO-11, lornetki
Odpowiedz
szczerze mówiąc - jak tylko skończe spektrograf (siateczka już jest)
bardzo chętnie zainwestuje 300 i zbuduje to cudo

hmmmmm...
Odpowiedz
Bardzo interesujący projekt, tylko jak tak się głębiej zastanowić, nad efektem takich obserwacji, czy wykres aktywności radiowej Słońca, potrafi wzbudzić zainteresowanie przeciętnego astroamatora?
a może dalsze obiekty są w jego zasięgu?
pozdrowienia

a Tadeo, tylko jak zwizualizujesz dane z takiego radioteleskopu?
chyba, że będziesz stackował zdjęcia z audio Wink
Odpowiedz
Jeśli wyniki obserwacji wyglądały w ten sposób http://www.da4e.nl/haarp1.jpg
lub tak http://www.da4e.nl/spect1.jpg
i każdy astroamator miał do tego programu dostęp, to nawet ja bym się skusił  Smile
www.zsma.pl http://jand.webd.pl/met/ Bresser 70/700 SkyLux; BPC5 8x30
Odpowiedz
No właśnie... a co z wynikami? czy jest to sprzęt typowo dydaktyczny czy może posłużyć do szerszego rodzaju obserwacji?
 był Newton 120/900, jest Synta 10" dobson Smile
Odpowiedz
Dziekuje za zamieszczenie fotografii. TAK, TO TEN RADIOTELESKOP. Obecnie mamy MINIMUM aktywnosci Slonca i dlatego (jak juz pisalem i z powodu zbyt krotkich fal) nie spodziewam sie NAGŁYCH wzrostów natężenia słonecznych fal radiowych. Natomiast radiointerferometr będzie zapewne dostarczał ciekawych rejestracji bo pracuje na fali ok. 1,5 m a tam dzieją się ciekawe zjawiska słoneczne.Któryś z Sz.Kolegów zamieścił 2 zdjęcia, ja jeszcze nie umiem tu wpleść w ten tekst fotografii, ale gdyby Kolega zechciał umieścić schemat radioteleskopu Nr 3 to byłbym bardziej zadowolony niż z foto.
  Jestem prof. ale FIZYKI zatem naprawdę w radioastronomii jestem AMATOREM. Pozdrawiam sz. Kolegów i zapraszam do korespondencji. Jako fizyk pracowałem i pisałem i pisze prace naukowe o szumach (fluktuacjach) występujących w różnych zjawiskach fizycznych i blisko mi bylo do SZUMÓW SŁONECZNYCH. Radioamator (L.Gładyszewski).
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości