Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwacje Syntą 8" - czyli co widać
Witam,

Wczorajszej nocy wybralismy się z kolegą Krzyśkiem i jego Syntą 8" na Dobsonie w dość chyba ciemne miejsce 12km od mojego miasta Gryfina. Przejrzystośc była bardzo dobra, seeing natomiast do kitu. Ale że celem były obiekty DS to zbytnio nam to nie przezkadzało Smile

Gdy tylko się dostatecznie ściemniło rozpoczeliśmy polowanie.

Zacznę od klasyki:

M31
Znajdująca się już dość wysoko galaktyka przyprawiła nas o zawrót głowy. Gołym okiem widoczna była oczywiście na wprost, w szukaczu 8x50 majaczył delikatnie ciemny pas materii. Gdy tylko załadowaliśmy do wyciagu okular 25mm naszym oczom ukazał się olbrzymi dysk, z wyraźnie widocznymi (bez zerkania) dwoma pasami ciemnej materii. Obydwie satelitarne galaktyki świetnie widoczne, zwłaszcza M110 prezentowała się nadzwyczaj wyraźnie. Zaczeliśmy krążyć wokół bardzo jasnego, punktowego jądra i wtedy dotarło do nas że widać piękne ramiona rozciągające się na wielką odległość od centrum galaktyki. Zerkaniem widać było znaczne pojaśnienie w miejscu gdzie znajduję się wielka gromada otwarta NGC206 a także majaczył "zakręcający" ciemny pas materii. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. (a mówią że M31 jest nieciekawa Smile ) Halo galaktyki rozciagało się jeszcze na dużą odległość od jądra.

M33
Galaktyka oczywiści widoczna w szukaczu, gołym okiem (zerkaniem) możnaby ją na siłę wyłowić z tła. W Syncie prezentowała się ładnie dość jasne jądro w którym można było zaobserwować kilka gwiazdek ??? Zerkaniem przy dużym skupieniu majaczyły zewnętrzne najjaśniejsze części ramion.

M81 & M82

Ta parka niestety leżała w łunie którą serwował nam Szczecin. Mimo to była widoczne bardzo odbrze. M81 jasna i duża ale pozbawona ramion, M82 mała, jasna, o wyraźnym kształcie i delikatnie widocznych strukturach w jądrze. Do dubletu dołączyła też oczywiście NGC3077, również wyraźnie widoczna.

M51
Podwójna galaktyka w Psach gończych również dostała się pod wpływ łuny znad Szczecina jednak jej widok był cudowny. Wyraznie widoczne były oczywiście obydwa jądra a zerkaniem jedno z ramion oraz pomost łączący obie galaktyki.

M13
Ta gromada nas zabiła. Z okularem 7mm przy czarnym tle ukazała tysiące gwiazdek, rozdzielonych do samego centrum i to patrząc na wprost. Uzywając zerkania można było zobaczyć to wyraźniej oraz z tła wyłaniały się kolejne słabsze gwiazdki. Krótko mówiąc bomba.

NGC884 & NGC869
Hihotki nie powaliły swoim widokiem. Znajduje sie tam kilkadziesiąt jasnych gwiazd które błyszczą swoim blaskiem na tle czarnego nieba. Nie obfitują jednak w słabsze gwiazdki które możnaby wyłowić z tła., przeszkadza blask najjaśniejszych gwiazd tej formacji.

NGC7789
Świetna gromadka otarta w Kasjopei. W Syncie pokazała tysiące dośc słabych gwiazdek gesto upakowanych jednak równomiernie rozłożonych. Zerkaniem można było dopatrzec się ciemnych pasów wdzierających się do gromady w miejscach gdzie nie było gwiazdek. Polecam ten obiekt pod ciemnym niebem Smile

M74
Galaktyka w rybach. Położona "twarzą" do nas. W Syncie wyraźnie widoczna, jednak tylko samo jądro, szczegółów nie zaobserwowaliśmy.

M77
Dość mała galaktyczka w Wielorybie. Oczywiśce jasna i wyraźna, dośc skupiona. Bez szczegółów struktury.Położona obok jasnej gwiazdki przedstwia bardzo ładny widok.

Veil
Ta mgławica prezentowała się wczoraj nadzwyczaj pieknie :o Wschodnia część idealnie mieściła się w polu widzenia Erfla 32mm 2". Wyraźnie widać było postrzępioną strukturę, pierwszy raz widziałem coś takiego. Zachodnia część ukazała się juz nieco gorzej chociaż też była urokliwa. Bardzo wyraźnie odcinała sie od tła, jedynie jasna 52 Cygni trochę przeszkadzała w zobaczeniu struktury. Obserwacje oczywiście prowadziliśmy bez użycia filtra.

NGC7331
Piekna galaktyka połóżona w Pegazie. Ustawiona krawędzią do nas pokazała w Syncie ciemny pas materii w swoim jądrze. Mimo starań nie udało się zobaczyć sąsiadujących z nią galaktyczek. Kwintet Stefana tez jest poza zasięgiem Synty niestety.

Do odstrzału poszły także M27, M57, M15, M1, M2, oraz gromadki kuliste w Delfinie, jeszcze kilka NGC i NGC7000 (widoczny był zarys zatoki meksykańskiej z użyciem Erfla 32mm 2")

Zasięg gwiazdowy

Sprawdzilismy też na przykładzie M57 zasięg jaki można wydusić z Synty.
Na zielono zaznaczyłem gwiazdki które było widać (niektóre zerkaniem) a na czerwono tą która była na granicy percepcji. Dodam że test przeprowadzilismy ze zdjęciem referencyjnym - jeden patrzał w okular (nie widząc wcześniej fotki) i mówił gdzie widzi a drugi porównywał to ze zdjęciem i mówił czy jest tam takie coś czy nie.

[Obrazek: m57lrgb50tl0.jpg]

Ostateczny wynik podał nam Aladin - ta najciemniejsza gwiazdka ma jasność 13,81 magnitudo. Myślę że jak na Syntę 8" to wynik cakiem niezły Smile

Nie obyło się bez pamiatkowych fotek:

Łuki gwiazd w stronę Szczecina (stąd zaświetlenie), jedna SUROWA klatka 20 minut, ISO400:

[Obrazek: img0966fh2.jpg]

oraz surowy stack Drogi Mlecznej, 10x180 sekISO1600:

[Obrazek: jjfn4.jpg]

Obserwacje zgodnie zaliczyliśmy do bardzo udanych, dla mnie chyba jak do tej pory najlepsze Smile

pozdrawiam
Położenie: 53.25673 N,  14.499153 E www.astrofotografia.szczecin.pl
Odpowiedz
Jak to powiedział kiedyś mój znajomy:

"Dobra Synta nie jest zła"  ;D

Teleskopik jak najbardziej wart swojej ceny. Obrazki przez niego prezentowane są naprawde fajne Smile
A obserwacji tylko pozazdrościć. Ja tam czasu nie mam. Więc chociać poczytac jest miło Wink
Ale jak tylko kupie 25mm Antaresa to szarżuje na byku za Warszawe Wink

Pozdrawiam!
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
To teraz qbanos przekonałeś mnie, że jednak jest różnica między teleskopem 8" i 11", gdyż w moim widziałem już 5 Stefcia. Ale głównie to pewnie w zasięgu, natomiast co do szczegółów to dalej jestem zdania, że nie ma róznic (oczywiście w DS - ach).
Odpowiedz
(24.09.06, 11:43)JaLe link napisał(a): To teraz qbanos przekonałeś mnie, że jednak jest różnica między teleskopem 8" i 11", gdyż w moim widziałem już 5 Stefcia. Ale głównie to pewnie w zasięgu, natomiast co do szczegółów to dalej jestem zdania, że nie ma róznic (oczywiście w DS - ach).

W szczegółach też powinna byc różnica. Może to kwestia nieba które akurat mam bardzo dobre. No ale zasięgu raczej już nie da się przeskoczyć z tą średnicą.
Odpowiedz
(24.09.06, 14:16)qbanos link napisał(a): (...) Może to kwestia nieba które akurat mam bardzo dobre. No ale zasięgu raczej już nie da się przeskoczyć z tą średnicą.

Da sie, da! Skoro graniczny zasieg mojej "25-tki" na Kudlaczach wyznaczylem kiedys na 15.6-15.8 mag (w zal. od katalogu), to 20 cm nie powinno odstawac o 2 mag! Mysle, ze gdyby oprocz dobrej przejrzystosci dopisal tez seeing, to przy 120-150x powinniscie zejsc do 15.0 mag (jesli spelnicie wszystkie warunki do "bicia" zasiegu, tj. m. in. pelna, kilku godzinna adaptacja wzroku, brak zmeczenia, pole widzenia >60st nad horyzontem, wygodna pozycja do obserwacji, i przynajmniej 15-20 minut wypatrywania niewidocznego).
Odpowiedz
(24.09.06, 14:16)qbanos link napisał(a): W szczegółach też powinna byc różnica. Może to kwestia nieba które akurat mam bardzo dobre. No ale zasięgu raczej już nie da się przeskoczyć z tą średnicą.
No właśnie nie wiem jak to jest, bo ja mam warunki może nawet poniżej średniej krajowej, a jednak udało się, az się sam zdiwiłem. Oczywiście warunki jak na moje usytowanie miałem rewelacyjne. Po za tym jasność powierzchniowa NGC 7331 i kwintetu jest chyba bardzo zbliżona  :Smile
Odpowiedz
Swego czasu dostrzegłem przez Syntę 200/1000 gwiazdki o jasności 14,1 mag. Ale było to zimą, przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza (mrozik  Smile). Obserwację prowadziłem z miasta z mojego balkonu, a więc w terenie przypuszczam, że można Syntą zejść do 14,5-15 mag.

Według mnie jeżeli w jednym teleskopie coś widać, a w drugim nie to jednak jest różnica w szczegółach Wink
Odpowiedz
(24.09.06, 16:10)Robert Bodzoń link napisał(a): Swego czasu dostrzegłem przez Syntę 200/1000 gwiazdki o jasności 14,1 mag. Ale było to zimą, przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza (mrozik  Smile). Obserwację prowadziłem z miasta z mojego balkonu, a więc w terenie przypuszczam, że można Syntą zejść do 14,5-15 mag.

Według mnie jeżeli w jednym teleskopie coś widać, a w drugim nie to jednak jest różnica w szczegółach Wink

Tylko, że dla niektórych nieuchwytna Wink
Odpowiedz
Tak czytam i sie zastanawiam czy jednak widziałem gwiazdkę która znajduje się nad zaznaczoną na czerwono na fotce m57. Biorąc pod uwagę teoretyczny zasięg Synty 13,6 mag odrzuciłem tę ideę i stwierdziłem że na pewno mi się zdawało - wszak ta gwiazdka ma 14,6 mag.
W dodatku Krzysiek stwierdził że nic tam nie ma, a może jednak była? Wink

Trzeba będzie sprawdzić to jeszcze raz przy lepszym seeingu Smile
Odpowiedz
Hej Qubanos,
Mogła być - pamietaj, że kilkakrotnie oślepiałem się światłem zapalniczki :-(((
Zapomniałeś dodać M2 i M15. Może nie robiły takiego wrażenia jak M13, ale też były niezłe.
Tak czy inaczej, były to również dla mnie najlepsze obserwacje wyjazdowe. Przekonałem się że gromady otwarte też mogą być piękne i że chichotki wcale nie są najładniejsze.

Serdecznie pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na następne obserwacje.

KTUR
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości