Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kłapiące lusterko i drgania
To ciekawe, fotografowałem Bartka Soligorem w ognisku głównym zaćmienie Słońca i pierwsze fotki które byly przy czasie zdaje się 1/30 lub 1/60 są ostre. Bartek też robił i też wychodzilo OK. Jego zaćmienie Księżyca też wyszło ostre.

fotografowałem z samowyzwalaczem ustawionym na 5 sekund.

Zdjęcia tutaj:
http://www.astrofotografia.pl/galeria/suneclipse_03/
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
A mi wszystkie 12 klatek wyszło w ten sposób
[Obrazek: fbe9b76f.jpg]
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
Problem tych fotek leży raczej w tym wielce archaicznym modelu Praktiki jak sądzę ona jest jeszcze za szmacianą migawką i mocno wali lustrem ??? :-\
Odpowiedz
Zgadza się, jest szmaciana migawka.
Praktica jest z 1975 roku.
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
To trzeba będzie kupić choćby jej nowszy model z metalową, lekką migawką i dużo spokojniejszym lusterkiem ;D ;D ;D
Odpowiedz
Witam Kolegów
Heniu odpowiem Ci jako słaby fotograf astro, wydaje się że to nie aparat winien.Zrób taką próbę załóż aparat w ten sam sposób bez filmu przyceluj w jakiś księżyc i pilnie obserwuj przez wizjer czy po pstryknięciu zauważysz drganie obrazu. zrób to 2-3 x. następnie przed pstryknięciem nowym połóż rękę na tubusie , a drugą pstrykaj foto i obserwuj czy drga. Możliwe jest że tubus jest za wysoko i trza go opóścić aż ustąpią drgania inaczej bardziej go wyważyć. Przyczyną np. może być że jedno z ramion lusterka bocznego jest za blisko otworu z wyciągu i przenosi drgania, a otwór powinien być sym. między ramionami. Zenity też klapią i u mnie nie rusza się obraz. Szukaj przyczyny w teleskopie.Nie wiem czy ten teleskop ma możliwość blokowania tubusu na czas foto?
pozdrawiam andrzej z opola
Odpowiedz
Heniek jak weszła fotka ksiezyca to widzę już rozwiazanie problemu, fotka jest nie tyle poruszona co nieostra i potrzeba kalibracji matówki aparatu na nieskończoność lub może sam używasz mocnych okularów korekcyjnych a fotografujesz bez nich ???
Odpowiedz
Nie używam żadnych szkieł, mam sokoli wzrok.
Ostrość ustawiam soczewką Fresnela.
Wlazło to zdjęcie, ale w małej rozdzielczości.
Przy rozdzielczości 1840X1232 wyraźnie widać przesunięcie krawędzi, a i kratery są nieco rozciągnięte.
Odpowiedz
HI

Ja też miałem ten problem.
Nawet zakupiłem sobie aparacik z podnoszonym lustrem EOS100, ale i tak są drgania od otwieranej migawki. Zdjęcia zawsze wychodziły nieostre. Rozwiązałem go w dość prosty sposób. Ustawiam dokładnie ostrość, celuję na księżyc i obserwuje jak i w jakim kierunku się przesuwa. Następnie celuję w księżyc tak aby interesujący mnie fragment księżyca znalazł się w centrum kadru za jakieś 15 sekund. Aparat ustawiam na czas 10 sekund, włączam podnoszenie lustra (nie jest to konieczne w tej metodzie) i wyzwalanie z tajmerem (ok. 8 sekund). Naciskam spust, aparat podnosi lustro, tajmer odlicza czas (część drgań już się wytłumiła), a ja w tym czasie zakrywam obiektyw „deklem od kosza na śmieci” . Jak już słyszę, że migawka się już otworzyła, czekam ok 5-6 sekund na wytłumienie drgań migawki i szybkim ruchem odsłaniam obiektyw na czas ok 0,1-0,4 sekundy. Fotki wychodzą naprawdę pięknie nawet przy ogniskowych do 4 m. Z reguły wykorzystuje film o czułości 400 i ogniskowe 2000-3500 mm z mojego MTO.

Haze
Obecnie HEQ5 Pro, SCT8", MTO, nasadka bino i jakieś tam szkiełka Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości